Prímorské letoviská a pláže lákajú milovníkov slnka už od začiatku 19. storočia. Čaro prechádzok po morskom pobreží sa však dlho nezaobišlo bez slnečníkov, cudného odevu, i keď sem-tam si už dámy namočili nôžku. Prvé modely k vode siahali až po členky.
Zdôrazňovanie zvodných línií sa začalo až o sto rokov neskôr, keď oblečenie už neslúžilo iba na zahalenie tela. Nastala doslova revolúcia, nový trend podporili fotografie herečiek v plážových úboroch, ktoré sa začali objavovať v časopisoch od roku 1906.
Dnešným sa samozrejme nepodobali, snažili sa však ľahkosťou spríjemniť pobyt v letovisku. Nástup 20. storočia je zrodom dnes už ikonického námorníckeho štýlu i kultového slnenia, ktorého propagátorkou bola slávna Coco Chanel.
1929: Slnečné okuliare
Prvé okuliare s farebnými sklami navrhol James Ayscough v polovici 18. storočia. Až v roku 1929 sa stali módnou záležitosťou. Vtedy dokonca armádny letecký zbor USA požiadal o vyvinutie slnečných okuliarov pre pilotov. Výsledkom sú dnes kultové Aviator RB.
1935: Opaľovací krém
Vo vybranej spoločnosti bola dlho v móde biela pokožka. Až Coco Chanel sa v roku 1925 zjavila opálená a vyvolala senzáciu. Eugen Schueller, zakladateľ L’Orealu, v roku 1935 namiešal prvý krém na opaľovanie. V 50. rokoch prišlo na trh prvé mlieko.
1946: Vespa
V roku 2011 bol skúter talianska Vespa vyhlásený za najštýlovejší dopravný prostriedok prímorských letovísk. Vespa znamená osa. Piaggio, ktorý je dnes najväčší výrobca motocyklov v Európe, ju vytvoril po vojne podľa vzoru amerického olivovozeleného Cushmana v roku 1946.
1950: Žabky, vietnamky
Do Európy prišli z Egypta, kde boli známe už pred päťtisíc rokmi. Sú najrozšírenejšou obuvou na svete. Flip-flopy majú novodobý domov na Novom Zélande, kde ich začali vyrábať v 50. rokoch. V Amerike a Anglicku sú flip-flops, v Austrálii thongs, na juhu Afriky ich volajú slip-slops.
Aký prívlastok by sa najviac hodil šortkám? Od skvelé, praktické až po večné. Sú jedným z najobľúbenejších kúskov letného oblečenia. Kedysi po kolená, neskôr kratučké mini, dnes klasické so zvýšeným pásom. Najväčším hitom roku 2012 sú kvetované, čipkované a džínsové.
1970: Šortky
Najskôr patrili do pánskeho šatníka. Až v 30. rokoch 19. storočia sa tento trend dostal do dámskej módy, zatiaľ iba na športovanie. Rýchlosť ich popularity od 70. rokov bola nezastaviteľná, hitom sú bez prestávky dodnes.
V sezóne 2012 sa po dlhom čase vracia plážová verzia slameného aj plátenného klobúka XXL. Platí to aj pre turbany, farebné čelenky, retro modely slnečných okuliarov, ľahké háčkované bolerká a svetríky, sandále na platformách s uväzovaním a v celej škále neónových farieb.
1780: Klobúky
Najstarší typ z plsti a slamy nosili Gréci a Rimania, roľníci, vo vyšších spoločenských vrstvách si ho obľúbili až v 17. storočí. Ešte v 19. storočí bol letný klobúk povinným doplnkom ženy. Vytlačila ho športová móda, šilty, šiltovky.