Paella – pestrá šafranová ryža
Suroviny na 4 - 6 porcií
balíček šafranu
4 kuracie stehná
220 g chorizo klobásky
1 veľká cibuľa
2 strúčiky cesnaku
4 paradajky
500 g guľatozrnnej ryže
1 liter vývaru (kurací, rybí)
12 veľkých kreviet
2 PL olivového oleja
2 ČL mletej sladkej papriky
200 g zeleného hrášku
2-3 citróny
petržlenová vňať
soľ, mleté čierne korenie
Kuracie stehná nakrájajte na kocky, chorizo na kolieska, krevety podľa potreby dočistite a zeleninu rozkrájajte. Šafran zalejte v malom poháriku trochou vriacej vody, aby sa vylúhoval. Medzitým zahrejte na veľkej panvici alebo v hlbokom hrnci olej, pridajte pokrájanú cibuľu a chvíľku opekajte, pridajte kuracie kúsky a opečte ich z každej strany, aby sa mäso zatiahlo. Pridajte chorizo a prelisovaný cesnak a na záver ryžu. Po chvíľke miešania pridajte pokrájané paradajky, zalejte šafranom a vývarom, osoľte a okoreňte, znížte teplotu a nechajte dusiť približne 20 minút. Občas premiešajte, aby sa vývar rovnomerne vstrebával. Na záver pridajte hrášok a na povrch rozmiestnite krevety. Nechajte pomaly odpariť všetku tekutinu, ale paellu už nepremiešavajte. Po dovarení nechajte chvíľku odstáť a servírujte dozdobené nasekanou petržlenovou vňaťou a osminkami citróna.
Tip: Paellu je najlepšie pripravovať v hrnci na pomalé varenie, kde máte istotu, že sa pokrm nebude pripaľovať, a predsa sa všetky prísady uvaria naraz. Štvrtinu vývaru môžete nahradiť dobrým bielym vínom. Petržlenovú vňať môžete nahradiť voňavejším rozmarínom, tymianom alebo estragónom.
Gazpacho – studená zeleninová polievka
Suroviny na 4 porcie
500 g zrelých olúpaných paradajok
450 ml paradajkovej šťavy
1/2 šalátovej uhorky
1 menšia zelená paprika
1 menšia cibuľa
2 strúčiky cesnaku
3 PL olivového oleja
3 PL hustého paradajkového pretlaku
2 PL bieleho vínneho octu
soľ, mleté čierne korenie
Do servírovacej misy nakrájajte uhorku a papriku zbavenú semienok na drobné kocky. V mixéri rozmixujte nasekanú cibuľu, lúpané paradajky, cesnak, olivový olej, vínny ocot a paradajkový pretlak. Rozmixovanú zmes vylejte do misy, pridajte paradajkovú šťavu alebo džús, soľ, korenie a všetko dobre premiešajte. Misu prikryte potravinárskou fóliou a dajte najmenej na šesť hodín do chladničky. Pred servírovaním pripravte do menších mištičiek na drobno nakrájanú cibuľu, papriku, cesnakové krutóny, bylinky a citrónovú šťavu. Polievku servírujte dobre vychladenú obklopenú prílohami, ktoré si stolovníci pridajú podľa chuti sami.
Tip: Čerstvé olúpané paradajky môžete nahradiť 400 g konzervou sekaných paradajok. Je dôležité, aby ste pri mixovaní nepridali paradajkovú šťavu. Tú musíte vmiešať do polievky až na záver, inak by množstvom vytvorených bubliniek pri mixovaní zmenila farbu a polievka by nebola sýto červená, ale fádne ružová.
Tortilla de patatas – zemiaková omeleta
Suroviny na 4 porcie
150 ml olivového oleja
4 - 5 stredne veľkých zemiakov
1 cibuľa
2 strúčiky cesnaku
5 - 6 vajíčok
čerstvé bylinky (šalvia, estragón, oregano...)
soľ, mleté čierne korenie
Zemiaky očistite, nastrúhajte na kolieska a nasoľte. Cibuľu a cesnak pokrájajte podľa chuti na krúžky alebo malé kocky. Na hlbokej panvici rozohrejte olivový olej a naukladajte naň zemiaky. Pomaly opekajte a snažte sa, aby sa zemiakové plátky pri miešaní a prevracaní nepolepili. Po niekoľkých minútach pridajte cibuľu a cesnak. Na malom plameni opekajte, kým zemiaky nezmäknú. Vajíčka rozšľahajte spolu so soľou a korením a vlejte na zemiaky. Môžete pridať i časť nasekaných byliniek. Pečte pomaly, aby tortilla zospodu neprihárala. Keď je tortilla do trištvrte upečená a drží tvar, opatrne ju otočte a dopečte z druhej strany dozlatista. Pomôcť si pritom môžete druhou panvicou, alebo plytkým tanierom, či doskou na krájanie. Hotovú tortillu dozdobte čerstvými bylinkami a po rozkrájaní na porcie ju servírujte s čerstvými paradajkami alebo zeleninovým šalátom.
Tip: Podľa krajových zvykov môžete počas prípravy k zemiakom pridať i paradajky, huby, špenát, fazuľu alebo polovicu zemiakov nahradiť španielskou cibuľou.
Pollo guisado – dusené kurča
Suroviny na 4 porcie
4 kuracie stehná
6 paradajok
25 g hladkej múky
3 PL olivového oleja
1 väčšia cibuľa
2 strúčiky cesnaku
1 zelená paprika
150 ml červeného španielskeho vína
300 ml kuracieho vývaru
3 zemiaky
čierne olivy bez kôstky
bobkový list
1 ČL mletej papriky
1 ČL soli
štipka čierneho korenia
Do väčšieho igelitového vrecka nasypte múku, soľ, korenie a mletú papriku. Umyté porcie kurčaťa dôkladne osušte, vložte ich do vrecka a poriadne zatraste, aby sa jednotlivé kusy mäsa obalili v zmesi. Vo väčšom hrnci rozohrejte olej a kurča v ňom z každej strany opečte približne päť minút, kým nie je mäso hnedej farby a vyberte ho nabok. Do hrnca vložte pokrájanú cibuľu a cesnak a usmažte dozlatista. Pridajte olúpané a pokrájané paradajky a papriku a duste tri minúty. Porcie kurčaťa vložte späť do hrnca k zelenine a zalejte vínom a vývarom. Nakoniec pridajte rozkrájané zemiaky, bobkový list a olivy. Rúru predhrejte na 190 stupňov. Hrniec prikryte pokrievkou a vložte do trúby a pečte približne hodinu. Podľa chuti pridajte soľ a korenie. Servírujte horúce s čerstvým pečivom dozdobené bylinkami.
Tarta de almendras – mandľový koláč
Surovina na viac porcií
250 g mletých mandlí
280 g masla
280 g práškového cukru
6 vajíčok
150 g hladkej múky
1/2 ČL prášku do pečiva
Maslo rozkrájajte na kocky a nechajte v miske trošku zmäknúť. Pridajte k nemu práškový cukor a vymiešajte na hladký krém. Do krému postupne primiešavajte žĺtky, najemno zomleté mandle a nakoniec múku zmiešanú s práškom do pečiva. Z bielkov ušľahajte tuhý sneh a zľahka ho vmiešajte do cesta. Formu vymažte maslom a vysypte múkou alebo spodok vysteľte papierom na pečenie. Cesto rozotrite do formy a dajte piecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov približne 30 - 40 minút. Po vychladnutí koláč vyberte z formy a nahrubo poprášte práškovým cukrom a porcie dozdobte celými mandľami alebo lupienkami mandlí.
Tip: V niektorých častiach Španielska sa zvyčajne kúsky tejto „torty“ servírujú s vanilkovou, mandľovou alebo škoricovou zmrzlinou. Koláč je ovplyvnený i známou tortou Tarta de Santiago.
Čím vás ešte Španielsko prekvapí...
Španielska kuchyňa má stredomorský charakter a niektoré recepty sa varia už niekoľko stoviek rokov bez obmeny.
Tak ako aj krajina je veľká a pestrá svojou rozlohou a životnými podmienkami, tak i samotné varenie je ovplyvnené rôznymi regiónmi, klimatickými zmenami a kultúrami. Nemožno preto hovoriť o jednotlivých špecialitách ako o „rýdzo“ národnom španielskom jedle, pretože krajina je ovplyvnená katalánskou, baskickou, galícijskou, kastílskou, andalúzskou a mnohými ďalšími kuchyňami.
Hlavné je, že ich kuchyňa vás dostane do varu, rovnako ako tento ohnivý a temperamentný národ milujúci kultúrne pamiatky a umenie, býčie zápasy či rôzne karnevaly, flamenco, ale i paradajky, pomaranče, olivy a ryby.
Okrem známych výrazov vás zoznámime i s tými menej preslávenými...
Tapas alebo para picar – sú typické malé chuťovky, ktorými ako predjedlom sa začína každé hlavné jedlo alebo posedenie s priateľmi tak doma, ako i v reštaurácii.
Jamón serrano – je horská sušená šunka, ktorá dozrieva v soli pôvodom z Kastílie. Je natoľko obľúbená v celej krajine, že v Madride dokonca vzniklo múzeum šunky.
Chorrizo – je papriková klobása pripravená z nahrubo zomletého mäsa.
Fabada – je polievka z veľkých „obrích“ bielych fazúľ, bravčového mäsa, klobás a krvavničiek doplnená o šafran a ďalšie korenia.
Churros – je španielsky smažený múčnik: kúsky cesta usmažené dozlatista preliate sladkým sirupom alebo poprášené cukrom, podobné našim šiškám.
Sangria – osviežujúci alkoholický nápoj pripravený z červeného vína, trošky brandy, džúsu a kúskov čerstvého ovocia. Servíruje sa vždy s ľadom a slamkou.
Grenadina – známa limonáda alebo červený nápoj z čerstvých granátových jabĺčok.
La empanada – piroh plnený mäsovou alebo rybacou zmesou na cibuľke.
Pulpo a feira – ako prezrádza samotný názov „trhovnícke chobotnice“, tento ľudový pokrm dostanete okrem reštaurácií i na každom trhu či v stánku.
Flan – typický zákusok podobný nákypu alebo pudingu pripravený z vaječných žĺtkov, smotany alebo mlieka a cukru. Flan sa servírujte vždy vyklopený na tanieriku, zato Crema Catalana je puding v miske, poliaty karamelom.
Lechazo Asaso alebo Chuletillas – sú kúsky pečeného jahňacieho mäska (kotlety) z mladých ešte „mliečnych“ jahniat.
Turrón – je sladký nugát, pre nás známejší ako turecký med s mandľami a medom. Konzumuje sa skôr cez sviatky alebo na Vianoce.
Bizcocho – veľmi jednoduchý nadýchaný koláč z piškótového cesta.
Autor: mag