Ako pomôcť topiacemu
Hlavne nespanikárte. Zavolajte plavčíka, ak nie je po ruke, topiacemu sa pokúste čo najskôr podať nejakú záchrannú pomôcku, pomôže aj dlhý konár. Čo však spraviť, ak je ďaleko od brehu?
Priama záchrana si vyžaduje fyzicky zdatného a predovšetkým dobrého plavca, ideálne takého, ktorý má za sebou záchranársky kurz. Záchranca musí dbať predovšetkým na svoju bezpečnosť.
„Dôležité je priblíženie. K topiacemu je potrebné plávať s hlavou nad hladinou a neustále ho mať vizuálne pod kontrolou.
Ak by sa záchranca približoval klasickým kraulom s hlavou ponorenou vo vode, topiaci sa môže medzitým ponoriť pod hladinu, a potom nie je možné zistiť, kde ho treba hľadať,“ upozorňuje Igor Baran, ktorý je prezidentom vodnej záchrannej služby v Slovenskom Červenom kríži.
K topiacemu priplávajte zozadu, aby vás v panike nestiahol pod vodu. Ak je k vám otočený tvárou, treba ho opatrne podplávať. Igor Baran zároveň dodáva, že následne ho treba čo najrýchlejšie uchopiť za bradu tak, aby sa nemohol na vás obrátiť.
„Dostaňte ho do polohy na znaku, v ktorej je možné ho dotiahnuť k brehu. V prípade, že sa topiaci záchranára v zápale boja chytí, je potrebné sa z tohto úchopu čo najrýchlejšie uvoľniť, ak to inak nejde, aj s použitím „hrubého násilia“.
Majte na pamäti, že je lepšie dotiahnuť topiaceho k brehu s rozbitým nosom, ako ho vytiahnuť von bez známok vonkajšieho násilia, ale aj bez života,“ dodáva Baran. Ak topiaci stratil vedomie, rýchlo ho po vytiahnutí z vody položte na rovnú položku, začnite s resuscitáciou a volajte odbornú pomoc.
Keď sa dostaví kŕč alebo únava
Do krízovej situácie vo vode sa môže dostať aj výborný plavec. Veľmi nepríjemnou skúsenosťou je, ak vás počas plávania chytí do nohy kŕč.
„Spravidla sa jedná o lýtkové svaly dolných končatín. V tomto prípade sa odporúča natiahnuť sval ťahom chodidla prstami nahor. Dá sa použiť aj vytrasenie nohy, čím uvoľníte sval,“ radí záchranár Igor Baran.
Ak ste ďaleko od brehu a zrazu vás premôže únava, nepanikárte. Baran odporúča v takom prípade zaujať vo vode polohu na znaku, teda ľahnúť si na chrbát, a takýmto spôsobom si chvíľu oddýchnuť. Potom môžete pokračovať v plávaní ďalej.
Nad jazerom sa blýska
Ak ste vo vode a zrazu zbadáte varovné príznaky búrky – výrazné dusno, zväčšovanie oblačnosti, pričom oblaky majú karfiolový tvar a sfarbujú sa dotmava, prípadne v diaľke začujete prvé hrmenie, okamžite vyjdite z vody a vyhľadajte bezpečné miesto.
Nečakajte do poslednej chvíle, pretože búrku môže sprevádzať silný vietor, ktorý môže spôsobiť vlny, a tie vám sťažia orientáciu vo vode. Ideálne je skryť sa do budovy alebo do auta.
Ak nemáte takú možnosť, dajte si pozor, aby ste sa počas búrky nezdržiavali pri objektoch, ktoré výrazne prečnievajú svoje okolie – stáť pod samostatne stojacim stromom alebo stĺpom nie je práve najlepší nápad.
Ak sa nachádzate na voľnom priestranstve – na poľnej ceste alebo lúke, čupnite si alebo nájdite nižšie položenú plochu či priehlbinu. Idete v skupine? V takom prípade by ste mali mať medzi sebou rozstupy aspoň tri metre.
Okrem toho počas búrky nepoužívajte dáždnik, bicykel, elektroniku a pre istotu sa zbavte aj kovových predmetov.
Kúpacie pravidlá
Prv, než skočíte hlavičku do vody, ovlažte sa. „V letných mesiacoch sa pri vysokých teplotách organizmus prehrieva. Predovšetkým u starších ľudí alebo osôb s chorobami srdcovo-cievneho aparátu môže po skoku do studenej vody dôjsť k šokovej reakcii organizmu a k následnému kolapsu a sekundárnemu utopeniu,“ upozorňuje Igor Baran.
Neskáčte šípku do neznámej alebo zakalenej vody. Vždy predtým radšej skontrolujte hĺbku vody.
Nepreceňujte svoje schopnosti, pretože presne toto je dôvod, prečo sa zvyknú utopiť aj výborní plavci. Ak sa chystáte na väčšiu vzdialenosť, plávajte radšej vo dvojici.
Nechoďte plávať, ak ste unavení alebo ste pred chvíľou jedli. Je dobré mať aspoň hodinovú pauzu medzi obedom a plávaním.
Pri plávaní sa vyhnite plavebným dráham a plavidlám.
Kontrolujte deti vo vode – kým nevyjdú von, nerozprávajte s kamarátkou ani si nepochutnávajte na pečenej klobáske z bufetu, pretože stačí aj malá nepozornosť...
Ak vidíte, že ide plávať človek posilnený alkoholom, zabráňte mu v tom. Alkohol je jednou z najčastejších príčin utopenia.