Pes
Vrtí chvostom
Ak má uvoľnený postoj tela, prípadne hlavu sklonenú nabok ako prejav záujmu a snaží sa človeka oňuchať či obliznúť mu ruku, ide o priateľsky naladeného psa. „Krútenie chvostom môže byť prejavom šťastia, napríklad pri vítaní majiteľa, ale v iných situáciách môže vyjadrovať napätie či neistotu, preto si pri posudzovaní správania zvieraťa vždy treba všímať si ‚reč‘ celého jeho tela,“ upozorňuje Zuzana Stražanová z Veterinárnej ambulancie a poradne pre poruchy správania v Košiciach.
Má vztýčené uši a chvost, zježenú srsť, pozerá sa priamo do očí a môže mať aj vycerené zuby
Snaží sa spraviť väčším a silnejším, ako je v skutočnosti. Ide o znamenie, že pes je agresívny, radšej sa mu vyhnite.
Má sklopené uši, prikrčený postoj tela a chvost stiahnutý medzi nohami
Tento postoj naznačuje strach a takýto pes môže byť zo strachu agresívny. „Okrem vrčania, chniapania a hryzenia sa za agresívne správanie považujú aj miernejšie prejavy, ako je otáčanie hlavy a tela smerom od podnetu a snaha ujsť, dokonca aj zívanie, žmurkanie a olizovanie ňufáka,“ opisuje Stražanová.
Ľahne si na chrbát a odkryje zraniteľné brucho
Je to gesto podriadenia, ak to spraví pes počas toho, ako ho karháte, mali by ste s tým prestať, pretože vám vyjadruje svoju podriadenosť.
Nadmerne si líže časti tela
Príčiny môžu byť fyzické alebo psychické.
„Nepríjemné pocity ako svrbenie, pálenie alebo bolesť vyvolávajú snahu psa sa týchto pocitov zbaviť lízaním, škrabaním alebo hryzením. Častou príčinou tohto správania sú stres, strach a úzkosť, napríklad ak psa so strachom z odlúčenia majiteľ ponechá samého doma, začne si lízať labky alebo inú časť tela. Nadmerné lízanie môže byť aj prejavom nutkavého správania, takzvanej obsedantno-kompulzívnej poruchy a v niektorých prípadoch sa takto správajú temperamentné a nedostatočne stimulovanéh psy z nečinnosti a nudy,“ vysvetľuje veterinárka Stražanová.
Napodobňuje akt kopulácie
Chce svojmu spoluhráčovi dať najavo svoju dominantnosť.
Hryzie a trhá, čo mu príde do cesty
Správanie typické pre šteňa alebo mladého psa, dôvodom jeho vyčíňania môže byť nedostatok pohybu, nuda, ale aj separačná úzkosť z neprítomnosti majiteľa. Nikdy psovi nedávajte staré veci na hryzenie, lebo neskôr nerozozná, či ide o staré topánky, alebo vaše nové lodičky.
Rozhrabáva zem, ktorú omočil
Moč slúži psovi na označenie svojho revíru a mimo svojho teritória si ním značkuje cestu a snaží sa prekryť pachy iných psov. Ak k tomu pridá aj rozhrabávanie, neznamená to, že sa snaží po sebe upratať, ale chce pridať aj pach svojich labiek. Z pachových stôp vie zistiť informácie o psovi, ktorý tade naposledy prechádzal – o jeho pohlaví, veku či zdravotnom stave.
Sučka, ktorá močí postojačky
Ide pravdepodobne o energickú fenku, ktorá má vlastnosti samcov, dvíhaním nohy pes demonštruje svoju silu.
Váľa sa v silno páchnucich látkach, napríklad v zdochlinách či hnoji
Najčastejším dôvodom je snaha psa prekryť svoj pach. „Stáva sa to napríklad vtedy, keď ho majiteľ okúpe aromatickým šampónom, ktorý psovi nevonia,“ dodáva Zuzana Stražanová.

Mačka
Drží chvost hore
V takejto póze mačka väčšinou víta svojho majiteľa, je to akýsi mačací pozdrav. Niekedy si týmto spôsobom pýta jesť – väčšinou ešte pridá mňaučanie a obtieranie o vašu nohu.
Má stiahnutý chvost aj končatiny pod telom, prikrčený postoj, uši pritisnuté k hlave a rozšírené zrenice
Vaša mačka sa bojí alebo je v nepohode. „Väčšinou sa snaží ujsť a niekam sa schovať a ak túto možnosť nemá, môže aj zaútočiť,“ upozorňuje veterinárka Stražanová.
Leží na chrbte s natiahnutými labkami
Ide o zraniteľnú polohu, keď sa mačka cíti bezpečne a snaží na seba upútať pozornosť. Veď uznajte, kto by ju nepohladkal?
Pradie
Väčšinou vyjadruje spokojnosť, ale môže priasť, aj keď cíti bolesť.
Počas hladkania zarýva pazúriky
Takúto „masáž“ si užijete väčšinou vtedy, keď je mačka spokojná. „Mačiatka pri cicaní takýmto spôsobom masírujú mliečnu žľazu matky, aby získali viac mlieka. U niektorých mačiek pretrváva toto detské správanie aj v dospelosti, takže pri maznaní prešľapujú a niekedy aj cicajú kožu alebo oblečenie majiteľa,“ tvrdí Stražanová. Ide o prirodzené správanie, ktoré sa nedá odnaučiť, preto si radšej dajte do lona prikrývku, čím sa ochránite pred škrabancami.
Obtiera sa o vás
Vyjadruje tým náklonnosť a snahu o fyzický kontakt s blízkymi tvormi, ale je to aj mačacia technika značkovania. „Mačka má na rôznych miestach tela pachové žľazy, ktorých sekrét sa pri otieraní o človeka prenáša na jeho šaty. Vďaka tomu vzniká úzke sociálne puto medzi mačkou a ‚jej‘ človekom,“ vysvetľuje Zuzana Stražanová.
Spí na horúcom mieste
Prečo mačka vyhľadáva teplo motora auta alebo rozhorúčený radiátor? Predkovia mačiek pôvodne žili v púšťach, preto dokáže vaša cica pohodlne ležať aj na rozhorúčenom povrchu.
Robí zvláštne grimasy
Veterinárka vysvetľuje, že mačky majú na podnebí zmyslový orgán, ktorým analyzujú pachy tak, že ich zachytia najprv jazykom, a potom ich pritlačením jazyka k podnebiu presunú do tohto orgánu. „Toto ochutnávanie vôní sa volá flémovanie a robia ho predovšetkým kocúry v období párenia. Počas flémovania mačka natiahne krk, otvorí papuľku, skrčí nos a ohrnie pysky, čím vzniká charakteristická grimasa,“ opisuje veterinárka Stražanová.
Škriabe strom, prípadne gauč
Takýmto spôsobom si brúsi pazúriky, ale aj zanecháva správu pre iné mačky o svojom teritóriu. Ak škriabe v blízkosti dverí, môže to znamenať, že sa cíti ohrozene.
Začne značkovať v byte močom
Vaša mačka sa zrejme prestala doma cítiť bezpečne a považuje svoje teritórium za ohrozené. Znepokojiť ju mohli cudzie pachy, ktoré sa vám prichytili na oblečení, ale môže cítiť aj priame ohrozenie inou mačkou. Ak ju za to potrestáte, môžete ju ešte viac zneistiť.
