SME

Čo striehne v lete na vášho miláčika?

Vysoké teploty, pokazené jedlo, zvýšený výskyt parazitov. Leto vie potrápiť našich domácich miláčikov. Na čo by ste mali dať pozor, aby neochoreli?

Zažívacie ťažkosti

V lete sa jedlo rýchlejšie pokazí a hrozí, že váš psík alebo mačka takúto potravu zjedia. Výsledkom môže byť hnačka alebo zvracanie. „Hnačkové ochorenie je obvykle vírusového pôvodu,“ vysvetľuje veterinár Matúš Pagáč z veterinárnej kliniky BullyPet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Psy však môžu ‚hnačkovať‘, aj keď obliznú výlučky z hárania feniek.“ Toto ich pudové správanie sa prejavuje najmä v letných mesiacoch, keď majú sučky prvé háranie.

Čo robiť: Veterinár odporúča mať vždy poruke lieky proti hnačke zvierat, pomôže však aj živočíšne uhlie. „Tabletku dajte psovi alebo mačke na koreň jazyka, aby ju prehltli.

SkryťVypnúť reklamu

Nesnažte sa zviera zbytočne hydratovať, najmä keď vracia,“ radí Pagáč. Čo sa týka stravy, mali by ste zvoliť niečo ľahko stráviteľné. Najlepšia je rozvarená ryža, ktorú môžete dochutiť suchými kúskami mäsa bez soli uvarenými len vo vode.

Diéta upokojí zažívací trakt a po troch dňoch by problémy mali ustúpiť. Pri vracaní radšej vyhľadajte odbornú pomoc, rovnako keď v hnačkovej stolici objavíte krv.

Prechladnutie

V lete sa nechceme schladiť len my, ale aj zvieratá. Kúpeľ v jazere im padne vhod. Problém nastane, keď zviera vyjde z vody a poriadne sa nevysuší. Vtedy môže pomerne rýchlo prechladnúť, začne kašľať a kýchať.

Týka sa to najmä psov, keďže mačka dobrovoľne do jazera nevlezie. Postihnúť ju však môžu rôzne vírusové ochorenia horných dýchacích ciest či mačacia chrípka.

SkryťVypnúť reklamu

Čo robiť: Ak prechladnutie nie je príliš silné, pomôže aj kalciový sirup v detskej dávke, ktorý stiahne opuch sliznice. „Často však ide o infekčné ochorenia, čo znamená, že keď kašle jeden pes, ochorejú aj ostatné psy v dome,“ upozorňuje veterinár.

Vtedy je na mieste navštíviť lekára, ktorý v prípade potreby naordinuje antibiotickú liečbu. V rámci takejto kúry sa vyžaduje, aby pes strávil pár dní v pokoji a nebol vystavovaný chladu.

Zápal očí a uší

Takzvaný prievan chytia pes alebo mačka pomerne rýchlo. „Zápalové ochorenia sú v tomto období pomerne časté, najmä na miestach, kde sú zvieratá vystavované klimatizácii alebo otvoreným oknám, napríklad v aute,“ hovorí Matúš Pagáč.

Zápal spojiviek sa prejavuje začervenaním očí. „Vyskytnú sa mokré karpiny, niekedy až hnisavý výtok, oči majú prižmúrené,“ dodáva veterinár.

SkryťVypnúť reklamu

Pri zápale uší to spozorujete ešte rýchlejšie. Zviera si ucho škriabe, trepe hlavou. Keď spozorujete, že je ucho vnútri špinavé, ba dokonca je v ňom hnisavý alebo zapáchajúci výtok, treba problém okamžite riešiť. Zdravé psy a mačky majú uši čisté.

Zápal uší nadobudnú pri kúpaní, keď sa im do uší dostane voda, tkanivo sa zmáča, a tak pomerne rýchlo príde zápal. „Druhým dôvodom môže byť zapadnutý kus trávy, ktorý sa v uchu chová ako cudzie teleso. Bolí, dráždi a ak sa dostane hlbšie, môže prepichnúť ušný bubienok, čo už je veľmi nebezpečné,“ upozorňuje Pagáč.

Čo robiť: Na liečbu ľahkého zápalu uší postačí ušný čistiaci roztok, ktorý je voľne predajný. Ucho ním ošetrite, ak nebolí a nie je veľmi špinavé. Zápal očí by sa mal zlepšiť klasickým očným dezinfekčným roztokom už do piatich dní. Ak pretrváva, vyhľadajte veterinára.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dehydratácia a prehriatie

Vysoké letné horúčavy prinášajú riziko prehriatia či dehydratácie. „Hlavne psy a mačky s krátkymi nosmi sú náchylnejšie na hypertermiu,“ vysvetľuje veterinár Matúš Pagáč.

„Psy s dlhšími nosmi si termoreguláciu ľahšie ustrážia. Dýchacie cesty sú dlhšie a jazyk väčší, preto sa vedia lepšie ochladiť.“ Ak sa zviera prehreje, hrozí mu kolaps, po ktorom môže upadnúť do kómy a aj umrieť.

Príjem dostatku vody nemusíte kontrolovať. „Zdravé zviera, ktoré netrpí nechutenstvom alebo iným zažívacím problémom, si vie príjem vody regulovať samo. Ak nechce piť, pomôže infúzia,“ tvrdí veterinár.

Čo robiť: Keď sa zviera prehreje, čo najskôr ho dajte preč zo slnka, schlaďte ho napríklad ľadom alebo len polejte celé vodou, dodajte dostatok tekutín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Mačky aj psy sa potia labkami a nimi aj strácajú veľa tepla,“ hovorí Pagáč. „Menším trikom proti prehriatiu je poliať labky liehom, prípadne destilátom.“ Prvú pomoc však tvoria tieň, voda a chlad.

Kliešte

V neposlednom rade domácich miláčikov ohrozujú počas leta aj kliešte. Hrozí riziko ochorení, ktoré kliešte prenášajú, napríklad borelióza. Na psoch sa prejavuje horúčkou, nechutenstvom, opuchom kĺbov, stuhnutou chôdzou alebo krívaním. V prípade nakazenia je nutnosťou navštíviť veterinára, ktorý predpíše antibiotiká.

Čo robiť: Na trhu sú dostupné antiparazitné obojky alebo takzvané spot-on prípravky. Ide o tekutinu, ktorá sa vylieva na srsť medzi lopatky a následne potom pôsobí na celom tele.

„Odporúča sa dva dni zviera nekúpať, kým sa tekutina dostane do podkožnej časti,“ radí Matúš Pagáč. „Efekt by mal vydržať mesiac, pri obojkoch niekedy aj pol roka.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prípravky pre mačky a psy sú rozdielne, preto je nevhodné ich zameniť. Mohlo by to vážne ohroziť zdravie zvieraťa.

Hnisavé kožné zápaly

S letným kúpaním zvierat súvisí aj ďalšia zdravotná komplikácia. „V lete sa často zaparí koža pod srsťou,“ upozorňuje Matúš Pagáč. „Pes sa škriabe a keď mu v ordinácii oholíme postihnuté miesta, nájdeme tam rozsiahle hnisavé ložiská.“

Čo robiť: Predchádzať zapareniu pokožky po kúpaní možno dôkladným vysušením. Ak sa predsa len zaparené miesto objaví, navštívte veterinára, ktorý vám predpíše účinnú liečbu, po ktorej sa vášmu domácemu miláčikovi uľaví.

"Mŕtvy" chvost

S kúpaním súvisí aj prechladnutie chvosta. Postihuje najmä psy, keďže tie najčastejšie vyhľadávajú schladenie vo vodných nádržiach. Keď pes vyjde z vody a poriadne sa nevysuší, hrozí, že mu chvost prechladne a zapáli sa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Pes je smutný, skleslý, ubolený, nechce sa mu nič robiť a chvost má ovisnutý, úplne bezvládny, ako keby ho mal odumretý,“ vysvetľuje veterinár.

Čo robiť: Problém prechladnutého chvosta sa nedá vyriešiť doma. Treba navštíviť veterinárnu ambulanciu, aby lekár predpísal protizápalové lieky.

Pes následne potrebuje dostatok odpočinku. Pre rýchlejšie uzdravenie pomáhajú tiež teplé obklady. Za dva dni intenzívnej liečby by sa mali psíkovi uľaviť.

Extra tip: So zvieraťom na cestách

Cestovnou horúčkou trpia aj zvieratá. Prejavuje sa to nevoľnosťou, nechutenstvom a únavou. Do cestovnej lekárničky pre vášho domáceho miláčika určite pribaľte tabletky proti nevoľnosti a hnačke, bandáž, dezinfekčný roztok, antiparazitárne lieky a dostatok vody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 057
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 828
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 946
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 627
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 485
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 953
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 223
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 981
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 40 021
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 620
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 182
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 099
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 290
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 482
  1. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  2. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  3. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  4. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  5. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  6. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  7. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
SkryťZatvoriť reklamu