SME

Jarmila Virágová: So šteniatkami aj spávam

Ako riaditeľka výcvikovej školy pre vodiace psy pracuje od rána do večera so zvieratami. Dokáže prečítať citlivé nuansy ich psychiky tak ako málokto.

S výcvikom vodiaciach psov pre nevidiacich sa na Slovensku začalo až v deväťdesiatych rokoch. Prečo nie skôr?

Kým sme boli v spoločnom štáte s Českou republikou, výcvik vodiacich psov sa realizoval len tam. Až kým sa Imrich Bartalos, nevidiaci hudobný pedagóg, neodhodlal začať s takýmto výcvikom aj na Slovensku. Sám už jedného vodiaceho psa mal a druhého sa rozhodol vycvičiť. Podarilo sa mu to tak dokonale, že ten pes vyhral prvé majstrovstvá republiky. To bolo v deväťdesiatom piatom roku. V tom roku vznikla aj naša škola.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A vy ste boli hneď od začiatku pritom?

Áno, na výcvik vodiacich psov ma nahovorila kamarátka, ktorá vedela, že sa venujem služobnej kynológii. To je však úplne iná práca. Trénovala som plemená na pachové práce, obranu alebo na záchranárske práce. Povedala som jej, že o vodiacich psoch nič neviem, ale že je to pre mňa zaujímavá výzva. Napokon ma to tak zaujalo, že som pri tomto odbore zostala. Začínali sme takpovediac od nuly s kolektívom nadšencov a postupne si budovali zázemie s pomocou zo zahraničia. Veľa sme čerpali zo susedného Česka a sučku, ktorá nám porodila šteniatka, sme dostali z Austrálie.

Zvieratám nedokáže rozumieť každý. Musí mať človek pre vašu prácu nejaké vrodené predpoklady?

U mňa to bolo tak, že som mala vždy rada psy a až po čase som si všimla, že s nimi dokážem komunikovať lepšie ako väčšina ľudí. Je to dar od pána boha, niečo, čo sa nedá naučiť. Dalo by sa to prirovnať k umeleckému talentu. Ak napríklad nemáte vrodené vlohy na maľovanie, môžete sa naučiť techniku maľovania, ale nikdy z vás nebude slávny umelec.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci služobnej kynológie ste trénovali aj psy, ktoré odmietali komunikáciu pri plnení pracovných úloh. Prečo sa im to stávalo?

Lebo mali zlé skúsenosti s ľuďmi. Nedá sa povedať, že by sa k nim niekto správal agresívne, skôr išlo o to, že ktosi nevedel správne prečítať signály, ktoré k nemu zviera vysielalo. Viete, počas tréningu sa môže veľmi ľahko stať, že psa položíte na lopatky, že ho psychicky zlomíte. On sa vám snaží niečo naznačiť, ale vy nechápete, čo vám chce povedať, a tak prekročíte hranicu, z ktorej potom už niet návratu. Stáva sa to napríklad pri nemeckom ovčiakovi, ktorý je veľmi precitlivený a napriek tomu sa s ním často hrubo zaobchádza. Niektorý pes to znesie, iný nie. Uzavrie sa do seba a prestane komunikovať.

Ako sa dá takýto stav napraviť?

SkryťVypnúť reklamu

Ide to veľmi ťažko. Niekedy je depresia taká hlboká, že zviera už nikdy nebude schopné vykonávať určité činnosti a nezostáva nič iné, len to akceptovať. Pes je veľmi citlivá bytosť a ak nemáte správny feeling pre jeho potreby, tak mu môžete aj úplne nechtiac ublížiť. Ide najmä o jeho odolnosť voči stresu. Kedysi, keď žil pes ešte vo voľnej prírode, nič také nepotreboval, istú dávku stresu zažíval len pri lovení vo svorke. Takže keď ho pri náročných výcvikoch vystavujeme istej dávke stresu, treba brať ohľad na jeho reakcie, aby sme ho nenútili do niečoho, čo je nad jeho sily. Hranice sú pritom veľmi individuálne. Napríklad taký rotvajler znesie oveľa tvrdšie tréningové metódy ako citlivý labrador.

1.jpg

Aké predpoklady musí spĺňať vodiaci pes?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Názory na túto problematiku sa postupne vyvíjali. Keď sa začalo s výcvikom vodiacich psov v roku 1928 v Nemecku, tak tam začínali s ich národným plemenom - nemeckým ovčiakom. Vtedy sa hovorilo, že ideálny vodiaci pes by mal byť dobrý vo všeobecnom správaní, dobrý vo vodení a navyše by mal brániť svojho pána. Ale tieto tri požiadavky nejdú veľmi dokopy. Ak je pes vyšľachtený ako obranár, môže sa stať, že bude v určitých situáciách reagovať agresívne, a to nie je dobré. Keď slúži nevidiacemu človeku, ktorý nemá zrakovú kontrolu nad okolím, je len na ňom, ktorú situáciu bude považovať za nebezpečnú. A pes nemusí mať vždy správny odhad. Tak sa napokon od požiadavky obrany radšej upustilo. Napokon sa ako najideálnejší ukázal labradorský retriver, pôvodne lovecký pes, ktorý bol pre potreby vodenia zámerne vyšľachtený tak, aby stratil lovecký inštinkt. Preto naše zvieratá nemajú klasické rodokmene v súlade s požiadavkami medzinárodnej kynologickej federácie. Naše rodokmene určuje medzinárodná federácia škôl na výcvik vodiacich psov, ktorá má celkom iné požiadavky. Psy, ktoré trénujeme, nesmú mať žiadne známky agresivity. Navyše je dôležité, aby boli stopercentne zdravé, odolné voči stresu a aby mali schopnosť samostatne sa rozhodovať. To je dôležité v rôznych nepredvídateľných situáciách. Napríklad keď idú s nevidiacim po chodníku, ktorý je zrazu rozkopaný, hoci včera ešte rozkopaný nebol. Vtedy je len na psovi, aby sa rozhodol, kadiaľ treba ísť a on musí na seba túto zodpovednosť prebrať. Nie každé zviera je to však ochotné urobiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A nie každý pes sa hodí pre každého pána?

Presne tak. Vzťah medzi vodiacim psom a nevidiacim je niečo ako zmiešané manželstvo. Musí byť harmonické, aby fungovalo, povedzme, desať rokov. Napríklad keby drobná subtílna panička musela komunikovať s veľkou dominantnou sukou, znamenalo by to pre obe veľké komplikácie vo vzťahu. Keď žijete dennodenne so zvieraťom, je dôležité, aby puto medzi vami bolo srdečné. V opačnom prípade nemôže byť spokojný človek ani zviera. Zásadne nedávame vodiace psy ľuďom, ktorí nemajú radi zvieratá.

Ako to zistíte?

S každým klientom robíme špeciálne testy a pohovory. Neskôr sledujeme jeho vzťah k psovi počas týždenného sústredenia a tam sa ukáže, či sme priradili to správne zviera k správnemu pánovi. Keď si dvojica perfektne sadne, je to obrovská láska. Niečo podobné zažívajú ľudia v štádiu zamilovanosti. Pes sa vtedy o svojho pána stará až s dojímavou nežnosťou a pre mňa je to veľká radosť, keď sa na nich môžem pozerať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2.jpg

Ako bežne vyzerá váš pracovný deň?

Hrozne. Každý deň vstávam o pol šiestej ráno bez ohľadu na to, či je sobota, alebo nedeľa, lebo musím ísť so psami na prechádzku. Do práce chodím na siedmu, aby som mala aspoň dve hodinky pokoj predtým, než začnú vyzváňať telefóny a mohla sa sústrediť na dôležité úlohy. Okrem vlastných tréningov sa venujem aj školeniu trénerov, komunikujem s klientmi, za ktorými treba neraz vycestovať, mám na starosti komunikáciu s medzinárodnou federáciou škôl na výcvik vodiacich psov. Táto organizácia nám nesmierne pomáha, vďaka nej sa vo mne obnovila viera, že ľudská pomoc môže byť naozaj nezištná, že vám ju môže poskytnúť niekto, kto za ňu nič nechce. Je úžasné, koľko ľudí na svete dokázala zjednotiť. My sme stále v situácii, keď pomoc viac prijímame, ako dávame, ale občas sa nám už podarilo dostať sa aj do opačnej pozície. Napríklad, keď sme poskytli psy do Poľska alebo na Maltu. Je to všetko o medzinárodnej komunikácii a tá zaberá dosť času. Okrem toho robíme rôzne projekty pre nevidiacich. Napríklad sme sledovali stopäťdesiat prevádzok na Slovensku, aby sme zistili, ako sú v nich zabezpečené prístupové práva pre ľudí s vodiacimi psami. Z práce sa väčšinou vraciam až večer. A keď sa nám narodia šteniatka, dva mesiace som s nimi doma a socializujem ich.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Robíte to priamo vo vašom dome?

Nie celkom, ale na mojom pozemku je psia pôrodnica, ktorú nám pomohol postaviť Lions Club Bratislava Pressburg. Tam so šteniatkami aj spávam, aby sa náhodou nestalo, že ich sučka zaľahne.

Pomáha vám so starostlivosťou o zvieratá niekto z rodiny?

Môj priateľ. Bez neho by som to určite nezvládla. Keď sa mi križuje starostlivosť o zvieratá s inými povinnosťami, tak ma vždy ochotne zastúpi.

Máte aj deti?

Nie a nikdy som po nich ani netúžila, hoci okolie mi neraz dávalo najavo, že by to malo byť inak. Keď som mala dvadsaťpäť rokov, tak som sa sama seba pýtala, či som normálna. Napokon som dospela k názoru, že áno, som normálna, lebo ľudia by mali mať deti len vtedy, ak po nich naozaj túžia.

3.jpg

Predtým, než ste sa začali špecializovať na psy, ste dlhé roky pracovali s koňmi. Prečo ste sa tejto práce vzdali?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Musela som zmeniť špecializáciu vzhľadom na vek. Robila som totiž redrezúru koní a to je veľmi fyzicky náročná činnosť. Venovala som sa jej od mladosti, celých dvadsaťštyri rokov. Ako tridsaťsedemročná som s tým prestala, myslím, že to bol už najvyšší čas. Zmenu zamestnania som nikdy neľutovala.

Keby ste mali pomenovať, čo vám najviac dáva vaša práca, čo by to bolo?

Moju najväčšou motiváciou sú chvíle, keď vidím, že sú nevidiaci ľudia s našimi psami šťastní, že sa s nimi odvážia hocikam ísť. Nevieme im síce vrátiť oči, ale mnohí z nich zažívajú so svojím psíkom vrcholné okamihy šťastia, aké nepoznali od chvíle, keď stratili zrak. Iste, musíme riešiť aj s problémami. Keď napríklad zistíme, že zo siedmich psíkov, ktoré sa nám narodili, má šesť vážne zdravotné problémy, na radosti nám to nepridá. Ale na druhej strane vidím, že má moja práca zmysel a to mi dáva istotu, že som na správnej ceste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jarmila Virágová (47) vyštudovala odbor chov koní a jazdec z povolania. Venovala sa redrezúre koní, pracovala ako trénerka jazdy na koni na Slovensku aj v Rakúsku, venovala sa výcviku mladých koní, práci s problémovými zvieratami a výcviku koní na účely terapie. Koncom osemdesiatych rokov sa preorientovala na prácu so psami, venovala sa služobnej kynológii. Po otvorení Výcvikovej školy pre vodiacich psov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa v nej zamestnala ako trénerka, momentálne tam zastáva post riaditeľky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 77 330
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 375
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 076
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 062
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 203
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 199
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 262
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


30
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 604
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 554
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 54 098
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 399
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 337
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 949
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 619
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 9 419
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťZatvoriť reklamu