SME

Sedem tipov na údržbu dreveného záhradného nábytku

Čím skôr opotrebovaný drevený nábytok ošetríte, tým menej starostí s ním budete mať.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Aj tá najmenšia chyba sa postupne prehlbuje a môže vám spôsobiť vrásky na čele. Využite pekný slnečný deň na to, aby ste obnovili zašlý punc svojho nábytku na terase, v altánku či pri okrasnom záhone v záhradke.

1. Vyčistite ho

Drevo je mŕtvy organický materiál, ktorého štruktúra závisí od dreviny, z ktorej bol získaný. Jednotlivé druhy dreva sa líšia nielen hustotou, ale aj tým, ako dokážu odolať striedavým poveternostným podmienkam. Kým niektoré dreviny neutrpia škody ani pri niekoľkoročnom zimovaní pod snehovou pokrývkou, iné pri zvýšenej vlhkosti okamžite zachutia hubám.

Pri čistení sa vyvarujte použitia tlakovej vody, aby sa povrch dreva nerozstrapkal. Zarobte vo vedre vodu s mydlovým saponátom, navlhčite štedro celý drevený povrch a po napučaní nečistôt použite kefu na to, aby ste osviežili pôvodný vzhľad materiálu a jeho povrchovej úpravy. Zubnou kefkou dosiahnete do úzkych miest, kuchynská kefka na riad vám pomôže pri čistení detailov.

Pracujte v tieni, kde necháte vyčistený nábytok vyschnúť. Po tejto kúre bude svetlejší, bez rias a mastnej patiny. Povrchové drevené vlákna sa napriamia, takže sa nenechajte prekvapiť tým, že je povrch o čosi drsnejší ako pred umývaním.

2. Spevnite uvoľnené spoje

Každý uvoľnený spoj nesie so sebou riziko, že sa pre nadmerné namáhanie poškodí niektorá z drevených súčastí. Spevnite uvoľnené spoje skôr, ako budete potrebovať pomoc stolára.

Lacné nábytky sú zväčša spájané lepením a pri opakovanom vlhnutí a zosychaní dreva sa môže stať, že sa niektorý zo spojov uvoľní. Použite svorky pre otvorenie spoja a očistite styčné plochy dlátkom alebo brúsnym papierom. Na opätovné zlepenie použite disperzné lepidlá typu D3 alebo D4, ktoré odolávajú záťaži vo vlhkom prostredí. Vyhnite sa polyuretánovým lepidlám, ktoré v uvoľnenom spoji nedokážu poskytnúť potrebnú oporu.

Drahšie nábytky sú zväčša montované s použitím kovového spojovacieho materiálu. Utiahnite všetky uvoľnené skrutkové spoje a vytratené skrutky nahraďte vždy takými, ktoré majú antikoróznu povrchovú úpravu. Zabránite tak reakcii tanínov s oxidmi železa, čo spôsobuje trvalé čierne zafarbenie dreva. V prípade, že skrutka na pôvodnom mieste v dreve nedrží, vyplňte otvor epoxidovým tmelom a po vytvrdnutí pevne zaskrutkujte.

3. Predĺžte životnosť nôh

Nohy stolov a stoličiek, ktoré sú v neustálom kontakte s vlhkou zeminou, sa zvyčajne poškodia skôr ako ostatné časti nábytku. Ak drevené vlákna začnú bez bariéry nasávať vlhkosť, čoskoro sa k nej pridružia aj huby, ktoré sa živia drevnou hmotou.

Ošetrenie lakmi a lazúrami je neúčinné. Voda, ktorá zostane uzavretá pod ich povrchom, bude spôsobovať väčšiu skazu ako na neošetrenom dreve.

Vložte nohy nábytku do štvorice nádobiek s vysychavým ľanovým olejom alebo niektorým z prípravkov pre uzavretie pórov a nechajte ich niekoľko hodín vsakovať do štruktúry dreva. Póry sa uzavrú a vytvrdený materiál zvýši jeho pevnosť. Neurobíte chybu, ak pred uzavretím pórov aplikujete rovnaký kúpeľ vo fungicídnom prostriedku, ktorý je odolný voči vymytiu vodou.

4. Ošetrite praskliny

Praskliny, ktoré sa objavia v smere drevených vlákien, nemajú vplyv na nosnosť nábytku. Sú dôsledkom nerovnomerného vysychania drevnej hmoty a vnútorných pnutí. Ak máte pocit, že nepôsobia príliš esteticky, môžete ich spraviť takmer neviditeľnými.

Oblepte papierovou maliarskou alebo modrou maskovacou páskou obe strany praskliny tak, aby ste prekryli čelnú stranu dreva. Vyfúkajte z praskliny nečistoty a zalejte ju dvojzložkovým epoxidovým lepidlom. To zatečie do celej hĺbky škáry a po vytvrdnutí zostane priesvitné. Keďže v hlbokej ryhe je tma, bude sa javiť ako čierna.

Odlepte maskovaciu pásku a pomocou dláta lebo jemného brúsneho papiera so zrnitosťou 180 zarovnajte vytvrdnutý lep s okolitým povrchom.

5. Ukryte škrabance a ryhy

Ak patina vekov nie je to, čo vo svojom dvore hľadáte, zbavte drevený povrch škrabancov, rýh a poškodení.

Jemné škrabance odstránite brúsnym papierom. Začnite zrnitosťou 80 a postupne sa prepracujte k 220. Tým že odstránite jemnú vrstvičku dreva z povrchu, zmiznú aj škrabance, ktoré v nej boli.

Hlbšie ryhy treba vyplniť náhradným materiálom. Vyhnite sa voskom, ktoré pri vysokých a nízkych teplotách menia svoje vlastnosti. Použite výplňové tmely na báze akrylu či epoxidu. Mnohé z nich sa dodávajú v rôznych farebných odtieňoch a možno ich aj pigmentovať. Okolie ryhy prekryte maskovacou páskou, ryhu opakovane prekryte a po zaschnutí prebrúste. Maskovacia páska zabráni tomu, aby tmel prenikol do pórov nepoškodeného dreva, čo by zmenilo jeho farbu.

Ak sú niektoré miesta otlčené, použite kvapku vody a fén na to, aby ste parou vyzdvihli zatlačené miesta. Možno vám to príde ako malý zázrak, keď sa poškodený povrch narovná do pôvodného stavu.

6. Oživte drevený masív

Ultrafialové žiarenie spôsobuje, že sa lignín v dreve rozpadá a biele, žlté či hnedé drevo získava časom sivastý odtieň. Odstránenie povrchovej vrstvy obnoví pôvodný vzhľad nábytku. Použite brúsnu podušku zrnitosti 80 na to, aby ste odkryli farbu čerstvého dreva.

Oroste prebrúsený povrch postrekovačom a po vyschnutí prebrúste zrnitosťou 120. Rovnaký postup opakujte pred prebrúsením zrnitosťou 180.

Hladký drevený povrch pre väčšiu trvácnosť napustite niektorým z napúšťacích olejov. Nenechajte sa nalákať na drahé cudzokrajné oleje iba preto, že máte nábytok z tropickej dreviny. Rovnako dobre vám poslúži napúšťacia ľanová fermež alebo ľanový olej. Nanášajte ich v niekoľkých vrstvách a nevsiaknutý olej zotrite handričkou. Na vzduchu skryštalizuje a stane sa súčasťou dreva. Pozor na handričku, nevyhadzujte ju do uzavretých odpadkových košov, kde by sa mohla vznietiť.

7. Nový náter obnoví zašlú slávu

Ak bol nábytok v minulosti natretý farbou, pre jej obnovu netreba pôvodný náter odstrániť na surové drevo. Bielym brúsnym papierom odstráňte uvoľnené časti pôvodnej farby a zdrsnite povrch na miestach, kde pevne drží. Vyhnite sa použitiu chemického odstraňovača starých náterov či opaľovaniu náterovej hmoty. Bez predchádzajúcich skúseností by vás čakalo sklamanie.

Pri novom nátere použite základnú farbu na drevo pre vytvorenie podkladu a vrchnú pre ochranu pred ultrafialovým žiarením. Na syntetickú farbu použite štetec z prírodných štetín. Nátery nanášajte kolmo na seba, aby sa stratili ťahy štetcom.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie