Letné opuchy
Keď sa zvýši teplota vzduchu, zvýši sa aj prekrvenie povrchu tela – kože a podkožia. „Zvýšený prítok krvi znamená väčšiu tvorbu tkanivového moku a následne sa musí odtransportovať z tkaniva väčšie množstvo vody, ktorá tvorí asi 99 % tkanivového moku,“ vysvetľuje dermatovenerológ Rastislav Vrabec.
Táto voda sa môže dostať z tkaniva buď lymfatickými cievami, alebo tým, že prejde cez stenu vlásočníc a stane sa tak súčasťou krvi, ktorá odchádza žilovým systémom. Ak niekde viazne žilový alebo lymfatický odtok, tak sa nevyhnutne musí na tomto mieste hromadiť voda a vznikajú opuchy.
Čo podporuje pocit ťažkých nôh?
nadmerný príjem potravy, ktorý vedie nielen k obezite, ale zároveň zvyšuje vnútrobrušný tlak, čo sťažuje odtok krvi z nôh,
sedavá práca alebo práca v stoji, ktorá zhoršuje opuchy,
nadváha,
gravidita,
pribúdajúci vek, čím sme staršie, tým rýchlejšie sa naše nohy unavia.
Behom ku kráse
Fyzická námaha spojená s behom pomáha návratu krvi do srdca a zlepšuje odvodnenie tkaniva. Ak sa vám behanie v letných horúčavách zdá namáhavé, vyskúšajte aspoň rezkú chôdzu. Pohyb automaticky zlepšuje cievny a lymfatický obeh, poslúži vám ako výborná prevencia proti opuchom aj celulitíde.
Úloha dedičnosti
Prečo má niekto k opuchom väčšie sklony a niekto sa po celý život s takýmto problémom nestretne? Podľa dermatovenerológa Rastislava Vrabca zohráva veľkú úlohu dedičnosť. „Asi polovica pacientov so žilovou nedostatočnosťou má rodičov, ktorí trpeli tiež týmto ochorením,“ tvrdí. Kvalita cievnej steny je totiž dedičná. Napriek tomu nemusí tento problém prerásť do závažného ochorenia. Záleží na každom človeku osobitne, na jeho životospráve a vhodnej liečbe.
Prečo mám studené nohy, aj keď je teplo?
Zvyčajne tento stav vzniká pri nedostatočnom prekrvení, napríklad pri zúžení niektorej z hlavných tepien, ktorá zásobuje krvou dolnú končatinu. Môže však ísť aj o poruchu termoregulácie alebo poruchu nervov, čo termoreguláciu zabezpečujú. Aby sme vedeli presne zistiť príčinu, je vhodné nechať sa vyšetriť u internistu alebo u neurológa.
Letná hygiena
V letnom období si naše nohy vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Aby sa vám nepotili a boli chránené proti infekciám, doprajte im večer pred spaním malý očistný rituál. Zostavila ho pre vás odborná pedikérka Anita Nopp.
Najprv si nohy, priehlavok aj medziprstie dôkladne očistite kefkou a mydlom, následne oplachujte teplou vodou. Krúživé pohyby kefkou zvýšia prekrvenie chodidiel, ktoré budú lepšie pripravené na nočný oddych a regeneráciu.
Nohy si vždy dôkladne osušte, hlavne v medziprstí. Vlhké a teplé prostredie totiž pomáha k rozšíreniu dermatomykóz.
Po kúpeli môžete použiť na ošetrenie krém alebo penu podľa typu chodidla. Pri potivých nohách použite kozmetiku s obsahom mentolu, kamiliek, pri suchých nohách s obsahom urey.
Priveľa potu
Ak máte potivý typ chodidla, môže to mať rôzne príčiny. Podľa odbornej pedikérky Anity Nopp ide najčastejšie o nadmernú psychickú záťaž, nevhodnú obuv, zlú životosprávu, nedostatok hygienických návykov alebo genetickú predispozíciu.
Keďže potivá noha je náchylnejšia na mykotické ochorenie, je dôležité držať ju v suchu a dbať na každodennú hygienu. Nenoste silonky ani ponožky zo syntetických materiálov. Na rozdiel od bavlny nedokážu odviesť vlhkosť z pokožky.
Vlhké odieranie pokožky v topánke zvyšuje tvorbu otlakov a pľuzgierov, dokonca môže v niektorých prípadoch prispieť aj k počiatkom zarastania nechtov. Pri umývaní nôh môžete vyskúšať striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou.
Cez deň je vhodné používať púdre a spreje, ktoré zamedzujú potivosť nôh, zabezpečia vám pocit sviežosti a udržia nohy v suchu. Pri návšteve kúpaliska alebo wellness centier sú vhodné dezinfekčné spreje s protiplesňovým účinkom. Počas leta by sme mali mať k dispozícii aspoň dvojo topánok a nosiť ich obdeň, aby sa zakaždým stihli dôkladne vysušiť.
Zbavte sa otlakov
Pri už existujúcich otlakoch je vždy dôležité zistiť príčinu ich vzniku a následne zvoliť spôsob ich odstránenia či ošetrenia. „Treba si uvedomiť, že koža plní v prvom rade ochrannú funkciu,“ vysvetľuje odborná pedikérka Anita Nopp.
„Na chodidle chráni všetky podkožné tkanivá a kosti. Otlaky sa tvoria preto, lebo na miestach, kde došľapujeme, sa sústredí hmotnosť tela a náš organizmus sa bráni tým, že tam vytvorí otlak.“
Ak otlak odstránite bez toho, aby ste zároveň odstránili aj príčinu jeho vzniku, koža bude na poškodenom mieste nadmerne hrubnúť.
Riešenie je niekedy v nosení ortopedických vložiek, ktoré dokážu rovnomerne rozložiť hmotnosť tela. Neodborným odstránením otlakov riskujeme infekciu, preto je lepšie nechať sa ošetriť u odborníka.
Keď koža protestuje
Všimli ste si, že sa vám koža na chodidlách olupuje? Zbadali ste na nej nezdravé začervenanie alebo zbelenie? V takýchto prípadoch môže ísť o plesňové alebo o bakteriálne ochorenie, preto je vhodné nechať sa vyšetriť u dermatológa.
Čo môžete urobiť pre ľahké, ladné nohy
Dermatovenerológ Rastislav Vrabec odporúča:
1. Noste správnu obuv, tak aby bola pri chôdzi zabezpečená činnosť svalov predkolenia. V praxi to znamená vyberať si topánky, ktoré podporujú priečnu i pozdĺžnu klenbu nohy a obmedziť nosenie vysokých podpätkov.
2. Nenoste úzke, priliehavé oblečenie, napríklad úzke džínsy, ktoré tlakom na nohy alebo na pás zhoršujú odtok krvi z nôh.
3. Sprchovanie zakončite prúdom studenej vody, osprchujte ním nohy od členkov po stehná.
4. Vyhýbajte sa veľkému teplu, napríklad v prehriatych miestnostiach.
5. Vyskúšajte masáže, ktoré dokážu podporiť odtok lymfy, napríklad lymfodrenáž.
6. Pri sedení si neprekladajte nohu cez nohu.
7. Venujte sa pravidelnej fyzickej aktivite, behajte alebo aspoň choďte každý deň na dlhšiu prechádzku.