Horiatiky (Choriatiky) – grécky šalát
Suroviny na 4 porcie
3 väčšie tvrdé paradajky
200 g syra balkánskeho typu
1 šalátová uhorka
1 červená cibuľa
2 zelené papriky
200 g čiernych olív
135 g olivového oleja
60 ml červeného vínneho octu
oregano
soľ, mleté čierne korenie
Paradajky, uhorku a papriky nakrájajte podľa chuti. Cibuľu pokrájajte na polkrúžky, ktoré prstami rozdeľte na prúžky. Zeleninu vložte do misy, pridajte korenie, soľ, mleté i čerstvé oregano a zamiešajte. Nakoniec pridajte olivy a na kocky nakrájaný syr. Zalejte olejom a vínnym octom a zľahka premiešajte. Šalát servírujte dobre vychladený buď samostatne ako hlavný chod či predjedlo, alebo ako prílohu ku všetkým vhodným jedlám.
Tip: Šalát pripravujte vždy zo zrelej zeleniny, aby chute vynikli. Neprežeňte to so soľou, o ktorú sa postará syr. Základom sú paradajky, v niektorých oblastiach sa do šalátu pridáva i kapusta alebo prelisovaný cesnak, z byliniek môžete striedať mätu, bazalku a tymian.
Souvlaki – mäsové špízy
Suroviny na 4 porcie
600 g jahňacieho mäsa
100 ml olivového oleja
100 ml červeného vína
2 strúčiky cesnaku
2 citróny
2 ČL sušeného oregana
soľ, mleté čierne korenie
čerstvé oregano
Mäso pokrájajte na kocky. V miske metličkou rozmiešajte olej, víno, sušené oregano, nadrobno nasekané čerstvé oregano, prelisovaný cesnak, korenie, soľ, kôru a šťavu z citrónov. Mäso vložte do marinády, dôkladne rukami premiešajte a namasírujte a odložte na niekoľko hodín do chladničky. Pripravené mäso napichajte na špajdle (ak použijete drevené, nezabudnite ich predmáčať v studenej vode) a v rozpálenom grile za občasného otočenia grilujte 10 až 15 minút. Špízy môžete pripraviť i prudkým opečením na panvici a dopečením na plechu vystlanom alobalom v rúre vyhriatej na 200 stupňov. V obidvoch prípadoch môžete ešte počas pečenia souvlaki potierať zvyšnou marinádou. Servírujte dozdobené lístkami čerstvého oregana s tzatzikovou omáčkou a opekanými zemiakmi alebo s plackou pita.
Tip: Ak vám jahňacina „nevonia“, pokojne siahnite i po bravčovej panenke alebo vykostených kuracích stehnách bez kože.
Moussaka – mäsový nákyp
Suroviny na 4 - 6 porcií
3 stredne veľké baklažány
750 g mletého jahňacieho mäsa
2 veľké zemiaky
150 ml olivového oleja
100 ml slnečnicového oleja
3 strúčiky cesnaku
1 veľká cibuľa
400 - 500 g konzerva lúpaných paradajok
50 g hladkej múky
75 g masla
750 ml mlieka
3 žĺtky
70 g parmezánu
celá škorica
2 bobkové listy
muškátový oriešok
soľ, mleté čierne korenie
Baklažán pokrájajte na kolieska hrubé približne centimeter, naukladajte ich na dosku alebo plech, nasoľte a počkajte, kým pustia šťavu. Potom ich potrite olivovým olejom a vložte do vyhriatej rúry približne na 15 minút. Na zvyšnom olivovom oleji opečte mleté mäso. Po zatiahnutí a stmavnutí pridajte k mäsu nadrobno pokrájanú cibuľu a opekajte niekoľko minút. Pridajte prelisovaný cesnak, paradajky, bobkový list, škoricu, soľ a korenie. Na malom ohni opekajte približne 20 minút, potom odstavte a nechajte prikryté odpočívať. Zemiaky ošúpte, nastrúhajte na kolieska, osušte a vhoďte do slnečnicového oleja, pečte, kým nechytia zlatistý nádych, akoby ste chceli pripravovať čipsy. Hotové zemiaky vyberte z oleja a nechajte ich na cedidle odkvapkať. Z masla, múky a mlieka pripravte bešamel, ochuťte ho soľou, korením a nastrúhaným muškátovým orieškom. Po miernom vychladnutí doň primiešajte žĺtky a polovicu syra. Rúru poriadne predhrejte. Na dno zapekacej misy naukladajte kolieska zemiakov, na ne polovicu baklažánov, mäsovú zmes, z ktorej odstráňte škoricu a bobkový list, opäť baklažány a nakoniec hustý bešamel. Pečte približne 30 minút pri 180 stupňoch. Približne v polovici pečenia posypte povrch zvyšným syrom.
Tip: Podobne ako pri porciovaní lazaní aj musaku treba nechať chvíľku vychladnúť. Inak naporciovaná kocka nebude držať tvar a pri odstátí lepšie vyniknú chute a vône.
Rýchlokurz naprieč Gréckom
Základom gréckej kuchyne sú predovšetkým miestne čerstvé suroviny, lákavo voňajúce korenia a taktiež nemenej slávny olivový olej. Ich kuchyňa je silno ovplyvnená tureckou i talianskou prípravou jedál. Práve táto zmes stredomorských a orientálnych vplyvov je akýmsi lákadlom a čarom samotného Grécka.
Ak si chcete v Grécku pochutnať na naozaj typických gréckych jedlách, nevstúpte hneď do prvej komerčno-turistickej reštaurácie! Poobzerajte sa po vedľajších uličkách a nájdite si útulnú reštauráciu – tavernu, do ktorej chodia prevažne domáci stravníci.
Gréci si nepotrpia na výdatné raňajky, často siahajú iba po kvalitnej káve. Obed je tiež na naše pomery veľmi rýchly a často nemusí byť ani teplý, keďže majú vo zvyku navariť si ráno a pokrmy udržiavať počas dňa teplé, aby nemuseli stáť pri rozpálených sporákoch na pravé poludnie či počas horúceho slnečného dňa. S odchádzajúcimi silnými slnečnými lúčmi prichádza tá pravá atmosféra a pre každého Gréka priam rituál – večera. Tá prebieha v spoločnosti celej rodiny alebo priateľov či už vo vnútri alebo na vonkajšej terase. Stoly sa prehýbajú od všakovakých dobrôt, zeleniny, ovocia, cez plody mora, mäso až po dezerty či prípitky, ktoré majú za úlohu spláchnuť z jazyka predchádzajúcu chuť a tým spustiť nové a nové ochutnávania. Takáto večera sa za bujarej zábavy ťahá až do neskorých nočných hodín.
A čo dezert?
Tzatziky, moussaka, pita, gyros a podobné názvy sú už pre väčšinu z vás známe. Ale aký si v Grécku vybrať dezert?
Gréci milujú sladké. Dôkazom je aj fakt, že skoro každý ich dezert alebo sladký pokrm obsahuje med a orechy.
Baklava – je veľmi sladký múčnik z natenko vyvaľkaných plátkov lístkového cesta s orechmi zaliaty medom.
Chalva – múčnik z múky, pasty zo sezamových semiačok, oleja, medu a orechov.
Kataifi – je dezert z tenkých cestových rezancov s orechmi poliaty medovým sirupom.
Yaúrti me méli - hutný biely jogurt ochutený medom.
Podľa sezóny Gréci s radosťou servírujú namiesto dezertu čerstvé ovocie ako hrozno, pomaranče, figy alebo granátové jablko.
Taktiež by ste sa nemali báť ochutnať aperitívy a nápoje. Tak napríklad rakia – hroznová pálenka alebo ouzo – anízová pálenka sú najčastejším tvrdým alkoholom, ktorý vás dostane. Ouzo je úplne priehľadný alkohol, ktorý sa vyrába zo zvyškov hrozna s pridaním anízu. Servíruje sa riedený vodou. Pri zmiešavaní získa úplne bielu mliečnu farbu.
Typickým gréckym vínom je retsina, ktoré sa pri výrobe ochucuje živicou z píniových stromov. Ostáva už len metaxa, ktorú poznáte i z našich končín, i tu platí, čím viac hviezdičiek, tým lepšia kvalita.
Autor: mag