SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Odchádzate na dovolenku? Povedzte vlamačom nie!

Ak nemáte spoľahlivých priateľov, ktorí by sa postarali o váš príbytok počas dovolenky, nemali by ste zabudnúť na opatrenia pre ochranu vášho majetku. Ak budete vysielať signály o svojej neprítomnosti, môžete sa stať terčom vlamačov.

V letných mesiacoch sa prudko zvyšuje majetková kriminalita, pretože sa vo svojich domácnostiach zdržiavame menej ako v ostatných častiach roka. Lákajú nás kúpaliská, pobyt v prírode a cestujeme na dovolenky. To nahráva do kariet zlodejom, pre ktorých je prekonávanie vstupov do bytov a rodinných domov jednoduchou rutinou.

1. Nevysielajte signály o svojej neprítomnosti

Čím menej je zrejmé že ste odcestovali, tým viac sa stratí váš príbytok v šedi okolitého koloritu. Preplnená poštová schránka je signálom toho, že čosi nie je v poriadku. Aby Slovenská Pošta pozdržala doručovanie zásielok počas vašej neprítomnosti, potrebné je na doručovacej pobočke vyplniť žiadosť o doplnkové a dispozičné služby. Za 1,00 € mesačne pošta namiesto doručenia pozdrží vaše zásielky, za 3,40 € ich bude doposielať na inú, vami uvedenú adresu. Služby je možné aktivovať na ľubovoľne dlhú dobu.

Vhadzovaniu reklamných letákov do schránky nezabráni žiadna úradná žiadosť, ani označenie na schránke. Ak chcete mať istotu že nebude zaplavená papierovým odpadom, uzavrite jej vhadzovací otvor kusom plechu, ktorý upevníte z vnútornej strany.

Článok na vašom blogu o cestovaní, výkriky šťastia na sociálnych sieťach a automatická odpoveď e-mailovej schránky o vašej neprítomnosti môžu o prázdnote vášho príbytku prezradiť viac, ako by ste chceli. Ponechajte virtuálny priestor žiť svojim životom a pochváľte sa o svojej výprave až po jej absolvovaní.

2. Upracte si pred svojim prahom

Ak bývate v rodinnom dome, upracte dvor tak, aby ste nedali šancu náhodným vlamačom. Vraví sa že príležitosť robí zlodeja. V tomto prípade to platí dvojnásobne. Poodkladajte z voľného priestranstva záhradné náradie a predmety ktoré by mohli napomôcť vlámaniu, pozamykajte hospodárske budovy, pozatvárajte všetky okná a uzamknite aj pivnicu, ktorej zámok nevidel kľúč celé desaťročia. Odložte aj kľúč spod rohožky či kvetníka pri vstupných dverách.

Skvelým repelentom je voľne pohybujúci sa pes, kŕdlik husí alebo perličiek. Zvieratá hlasitou aktivitou upozornia na to, že v blízkosti sa ocitol cudzí človek. Na vidieku takýto signál nezostane nepovšimnutý. Veľmi dobrou pomôckou je aj silné halogénové osvetlenie s pohybovým snímačom namontované nad všetkými vstupnými dverami do domu. Prenikavé svetlo upozorní na pohyb pri zadných dverách vo dvore a odplaší nesmelého vlamača.

3. Preč s dokladmi a cennosťami

Nič nebolí viac ako strata hodnôt ktoré nemožno vyčísliť. Urobte si poriadok v dokumentoch a skartujte všetky ktoré už stratili platnosť a úžitok. Zotrieďte do zakladačov zmluvy, rodné listy, doklady o vzdelaní, bankové dokumenty, doklady o zaplatení a všetko, čoho duplikáty by ste v prípade straty alebo zničenia žiadali s vypätím síl.

Zabaľte zbierku raritných mincí, známok, hmyzu a ostatné drahocennosti, ktoré nemožno ani pri najväčšej snahe opätovne zozbierať. Spolu s dokumentami ich uskladnite na čas u svojho zamestnávateľa, známych alebo priateľov, ktorí sú ochotní niesť toto bremeno, aby ochránili vaše drahocennosti.

4. Preneste zodpovednosť na iných

Ak doposiaľ nemáte poistenú nehnuteľnosť a vybavenie domácnosti, mali by ste tak urobiť. Rovnako by ste sa pre prípadnú úpravu poistnej zmluvy mali porozprávať s pracovníkom poisťovne, aby ste mali úplne jasno v tom, aké škody a do akej výšky poistná zmluva kryje.

Preverte si či zabezpečenie vašej domácnosti zodpovedá požiadavkám poisťovne a ktoré predmety vybavenia je potrebné poistiť samostatne. So zaručeným krytím škôd na majetku sa vám bude spávať na dovolenke lepšie. Každá poisťovňa k vám na dopyt pošle bezplatne pracovníka, ktorý sa vami vybaví potrebné náležitosti. Poistné krytie platí od dátumu uvedeného na zmluve.

5. Oklamte opatrného vlamača

Časový spínač s pevným alebo náhodným programom môže nasimulovať vašu prítomnosť v domácnosti. Automatické rozsvecovanie osvetlenia, či spustenie rádia môže byť vhodným maskovacím manévrom. Najjednoduchšie zásuvkové spínacie hodiny pre spotrebič kúpite za 15 €, spínacie hodiny na DIN lištu do rozvádzača vás vyjdú na 60 € plus prácu šikovného elektrikára. Použiť možno aj bezdrôtovú náhradu nástenného vypínača s funkciou náhodného spínania, alebo súmrakový spínač s cenou kdesi uprostred.

Aj keď bude mať elektronický repelent v rodinnom dome menšiu účinnosť ako v panelovom byte, výhodou je že zakúpené zariadenia môžete využiť na automatizáciu vo dvore či domácnosti.

6. Alarm pre podozrievavých

Ak máte pocit, že všetky opatrenia sú príliš jednoduché na to aby boli účinné, kúpte si elektronický zabezpečovací systém s GSM komunikátorom. Ten vás v prípade narušenia domácnosti upozorní na nevítaného hosťa esemeskou, alebo telefonátom. Za najlacnejšiu neznačkovú sadu s obmedzenými funkciami zaplatíte približne 100 €.

Ak je možné do komunikátora naprogramovať hlasovú správu, môžete po dôkladnom dlhodobom odskúšaní alarmu dať do zoznamu vytáčaných čísel aj mestskú či štátnu políciu. Odkazom „V dome č. 37 na ulici Februárového víťazstva sa deje niečo podozrivé. Asi je tam vlamač.“ nič nepokazíte.

ico

Na čo sa môžete spoľahnúť?

Bezpečnostné dvere

Iba v panelákovom byte s nedostupnou výškou okien sú kvalitné bezpečnostné dvere zárukou toho, že váš príbytok odolá vlamačom. Kým dverné krídlo a zárubňa musia byť skonštruované tak, aby odolali hrubej sile, bezpečnostná vložka musí byť vyzbrojená najnovšími technológiami, aby ju nebolo možné odomknúť bez použitia originálneho kľúča.

Bezpečnosť jednotlivých prvkov je garantovaná konkrétnou triedou, ktorú určila skúšobňa Národného Bezpečnostného Úradu. Keďže pri prekonávaní dverí na obývanej panelákovej chodbe nemožno použiť rezaciu techniku, dvere ktoré odolajú páčeniu a vložka ktorá sa nepoddá šikovným prstom sú dostatočnou garanciou.

Za kvalitné bezpečnostné dvere triedy 3 so šírkou 80 cm zaplatíte približne 800 € aj s montážou.

Bezpečnostné okná

Bezpečnostné fólie, ktoré možno dodatočne nalepiť na sklené výplne okien pre podstatné zvýšenie ich pevnosti sú iba ilúziou zabezpečenia. Rovnako je tomu v prípade nových štandardných okien, do ktorých sú vložené bezpečnostné sklá. Sklená výplň sa síce stane nerozbitnou, okenné krídlo a kovanie však naďalej zostáva zraniteľné.

Aby boli okenné otvory zabezpečené, potrebné je aby mali všetky prvky okna potrebný bezpečnostný certifikát a boli namontované s predpísaným kotvením. Takéto okná majú zosilnený rám, bezpečnostné kovanie s viacbodovým uzamykacím systémom, zosilnené okenné krídla, lištovanie a uzamykateľné kľučky.

Cena bezpečnostného okna zodpovedá v porovnaní s najlacnejším oknom na trhu približne dvojnásobku. Bezpečnou alternatívou sú kovové mreže, ktoré však nemusia na každej budove pôsobiť prirodzene.

Elektronický zabezpečovací systém

Ak vlamač prenikne do domácnosti, elektronický zabezpečovací systém urobí presne to, na čo bol naprogramovaný. Narušenie stráženého priestoru odhalí magnetickými senzormi na oknách a dverách, infračervenými pohybovými senzormi namontovanými v interiéri a zvukovým senzorom zachytí rinčanie rozbitého skla. Následne môže kontaktovať telefonátom majiteľa, odoslať anténou signál na dohľadový pult bezpečnostnej firmy, alebo spustiť akustický poplach.

Dnešné systémy sú stavebnicové a zaobídu sa bez prepájania jednotlivých súčastí káblom. Aj keď sú návody podrobné a inštaláciu s programovaním zvládne vďaka prepojeniu s počítačom každý šikovný nadšenec techniky, vyplatí sa požiadať o inštaláciu špecializovanú firmu. Iba správne umiestnené senzory a bezchybné nastavenie je zárukou včasného odhalenia prieniku. Potrebná je aj cyklická kontrola senzorov a funkčnosti. Poisťovňa bude vyžadovať aj prevádzkovú knihu.

Za základnú značkovú sadu elektronického zabezpečenia zaplatíte bez montáže približne 800 eur. Každý moderný systém nesie prvky automatizácie domácnosti. Dokáže riadiť kúrenie či reagovať pri úniku plynu alebo prasknutí vodovodu.

Kamerový systém

Dohľadové kamery vám umožnia na diaľku vidieť to, čo sa deje vo vašom príbytku počas vašej neprítomnosti. Najlacnejší sortiment majú predajne s počítačovou technikou. IP kamera so zabudovaným serverom dokáže sprostredkovať cez internet priamy prenos na displeji počítača či mobilu, kedykoľvek si zaželáte. Ak je vybavená infračerveným reflektorom, záznam možno v obmedzenom rozsahu sledovať aj v noci. Doplnkový softvér dokáže zaznamenávať obraz na disk v prípade, že sa vo vybratom obrazovom rámci zaznamená pohyb vopred určeného rozsahu. Znamená to, že video bude zaznamenané v počítači, ktorý vás na túto skutočnosť upozorní e-mailom. Niektoré kamery majú aj motorický zoom a natáčanie.

Jednoduché kamery ponúkajú aj mobilní operátori. Ak do nich vložíte SIM kartu, môžete od nich očakávať podobnú funkčnosť, ako od sieťovej webkamery. Výhodou je, že sa pripájajú priamo k mobilnej sieti operátora, ich možnosti však nebývajú príliš rozsiahle.

Profesionálne kamerové systémy sú vždy sadou, ktorá pozostáva zo záznamového zariadenia, sady kamier a napájacieho zdroja, ktorý zaistí prevádzku aj v prípade prerušenia dodávky energie. Ide o nákladné systémy, ktoré presahujú potreby priemernej domácnosti.

Za sieťovú webkameru zaplatíte od 50 eur nahor, za motorizovanú kameru s detektorom pohybu stovku, za rozumne navrhnutý domáci systém zaplatíte aj päťnásobok. Žiadna kamera však nedokáže zamedziť vykradnutiu vašej domácnosti a identifikovaný zlodej marí vaše šance na úhradu škody.

Trezor

Najbezpečnejší trezor je ten, ktorý zlodej nedokáže odhaliť. Preto rodinné domy poskytujú omnoho viac príležitostí pre účelné zabudovanie, ako panelové byty. Dôležité je, aby bol trezor navrhnutý rovnako dômyselne ako bezpečnostné dvere a bol ukotvený tak, aby ho nebolo možné odcudziť. Opäť tu zohrávajú úlohu certifikáty, ktoré pri lacných spotrebiteľských modeloch nenájdete.

Lacný „hotelový“ trezor s elektronickou zámkou kúpite už za 50 eur, jednoduché trezory na dokumenty a cennosti stoja od 150 do 500 eur. Vo všetkých prípadoch ide o riešenia, ktoré poskytnú ochranu pred tuctovými vlamačmi bez špecializácie.


ico

Pozerať sa na byt z diaľky

Špeciálne programy vám počas dovolenky pomôžu na diaľku kontrolovať váš dom alebo byt. Dokážu sprístupniť obraz z IP alebo USB kamery prostredníctvom internetu a prípadne vás aj varovať, ak by sa v zornom poli kamery objavilo niečo, čo tam určite byť nemá.

iSpy

Za kvalitný softvér na sledovanie bytu nemusíte zaplatiť ani korunu. Open source aplikácie iSpy spolupracuje s bežnými typmi IP a USB kamier a ponúkne všetky potrebné funkcie pre efektívne stráženie sledovaného priestoru. Súčasťou je detekcia pohybu a zvuku, živý prenos na internetový server alebo zasielanie upozornenia. Funkcie programu umožňujú tiež diaľkové sledovanie obsahu pracovnej plochy počítača a k dispozícii je aj aplikácia pre mobilné telefóny a tablety.

IP Camera Viewer

Bezplatne použiteľná aplikácie IP Camera Viewer umožní sledovať obraz až zo štyroch IP či USB kamier súčasne. Spolupracuje s viac ako 1500 rôznymi modelmi kamier. Konfigurácia programu je veľmi jednoduchá. K dispozícii sú funkcie ako zoom, otáčanie obrazu (v prípade, že je kamera namontovaná hore nohami na strope) i rôzne ďalšie nastavenia. Ak by ste chceli video z kamier aj nahrávať, ponúka rovnaký výrobca program WebCam Monitor, ktorý navyše pridáva aj funkciu detekcie pohybu (pošle e-mail so snímkou z kamery) a nahrávanie snímok z kamery na webový server (aby ste mali k záznamu prístup z ktoréhokoľvek počítača pripojeného k internetu). Cena licencie programu WebCam Monitor je zhruba 70 eur.

CAMaster

Šikovný softvér CAMaster sa predáva za zhruba 15 eur. Pripojiť možno ľubovoľný počet IP aj USB kamier a vzdialene sledovať ich obraz, a to bez zložitého nastavovania. CAMaster tiež ponúka funkciu detekcie pohybu s nastaviteľnou citlivosťou, automatickým spustením nahrávania a odosielanie oznámenia o zaznamenanom pohybe.

Willing Webcam

Program Willing Webcam možno prepojiť s vašou USB či IP kamerou a nastaviť ho, aby zobrazoval buď jednotlivé snímky nasnímané v zadanom intervale, alebo rovno video zo sledovaného priestoru. Súčasťou je funkcia detekcie pohybu, zasielanie upozornení pri jej spustení a, samozrejme, snímanie. Zaujímavosťou je možnosť vysielania obrazu z pracovnej plochy alebo napríklad televízneho signálu z TV karty vo vašom počítači.

Radek Kubeš
Článok vyšiel na webe Technet.cz

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 3. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 8. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 9. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 10. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 726
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 954
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 803
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 329
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 419
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 982
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 737
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 308
 9. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 803
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 642
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Z 23 ľudí s covidom na Jednotkách intenzívnej starostlivosti je len jeden zaočkovaný.

Do piatka pre covid skončilo v nemocniciach 283 pacientov.


17. sep
Logo podcastu Dobré ráno.

Najhoršie sú na tom okresy na východe.


a 2 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep
Vojtech Végh verí, že varenie bez odpadu, keď sa využívajú listy, šupky aj stonky, je chutnejšie. Na snímke marakujový krém s pitahayou.

Rozhovor s Vojtechom Véghom.


17. sep
Trojfarebný tvarohový koláč

Koláče, ktorými určite zabodujete.


17. sep

Necitlivosť iných môže brániť liečbe.


a 1 ďalší 16. sep
Skryť Zatvoriť reklamu