Nie je nič výnimočné, že s našimi vysoko inteligentnými telefónmi dokážeme okrem telefonovania robiť aj poloprofesionálne fotografie a videá, počúvať obľúbenú hudbu, máme v nich prenosné kancelárie a vďaka navigačným možnostiam sa s nimi nestratíme ani v cudzom meste.
Jednoducho sú našimi spoločníkmi pri akejkoľvek činnosti. Najnovšie nás posielajú aj cvičiť či športovať.
„Fitnes aplikácie pre smartfóny sú u používateľov jedny z najobľúbenejších,“ tvrdí Jana Zichová, PR manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko. „Aplikácie ako Edmondo či RunKeeper na zaznamenávanie a porovnávanie svojich športových výsledkov s priateľmi využívajú desiatky miliónov ľudí po celom svete.“
Dobrou správou je, že väčšina mobilných aplikácií je vhodná pre viac typov inteligentných telefónov. „Viaceré aplikácie sú multiplatformové, čo znamená, že sú k dispozícii pre rôzne operačné systémy. Je rozhodnutím samotného vývojára aplikácie, či ju bude optimalizovať pre viaceré operačné systémy,“ dodáva Zichová.
Lepšia motivácia?
Mnohí používatelia tvrdia, že mobilné aplikácie ich motivujú k lepšej disciplíne pri cvičení a pomáhajú im dosahovať vyššie výkony, aj vďaka tomu, že prostredníctvom nich si môžu svoje výsledky porovnávať medzi kamarátmi.
Navyše aplikácie zaznamenávajú aj detailné analýzy výkonov a pomáhajú tak hľadať slabé miesta a rezervy pri cvičení. Používateľ si tak môže vytvoriť presnú zostavu cvikov s určitým cieľom.
„Takýto konkrétny plán je z motivačného hľadiska vždy lepší ako neurčitý záväzok typu „mal by som viac cvičiť“,“ súhlasí psychológ Richard Gróf z psychologickej poradne Online psychológ. „Výkony alebo splnenie úlohy sa zvyčajne ukladajú, teda človek má prehľad, ako napreduje a ako daný plán dodržiava – čo je motivujúce samo osebe.“
Tréner do vrecka
Aplikácia vás môže aj trénovať. Upozorní, keď cvičíte málo alebo keď cvičenie vynecháte. Pri cvičení je vám nápomocná takmer ako tréner, dokonca niekedy ešte viac. „Aplikácie zaznamenávajú údaje počas samotného cvičenia.
Často je to realizované prostredníctvom navigačných GPS systémov, napríklad pri meraní dĺžky behu, ako aj systémov na meranie telesných hodnôt, ako sú pulz, tlak alebo dychová frekvencia,“ vysvetľuje Jana Zichová.
Tieto dáta sa potom ukladajú a a vyhodnocujú. Na druhej strane však osobný kontakt aplikácia nenahradí. „Zavádzať trénera je ťažšie ako zavádzať mobil, teda seba,“ myslí si psychológ Richard Gróf.
„Trénerovi sa môžeme vyhovoriť raz, dvakrát, potom nám to je už hlúpe. Pred trénerom sa viac hanbíme, nechceme ho sklamať, chceme naňho urobiť dojem. Uplatňujú sa tu aj iné sociálne motivácie.“
Navyše tréner dokáže opraviť naše chyby pri cvičení, prípadne nás účinnejšie motivovať, keď nevládzeme.
Hrozí závislosť?
Využívanie mobilných aplikácií pri cvičení môže byť veľkou zábavou. Platí aj v tomto prípade, že všetkého veľa škodí? „Závislosť od aplikácií nehrozí, skôr závislosť od cvičenia,“ hovorí psychológ Richard Gróf.
„Dochádza k vyplavovaniu endorfínov, na ktoré si náš mozog môže zvyknúť, alebo môže nastať závislosť od sebaprekonávania, čomu podliehajú ľudia s perfekcionistickými tendenciami.“
Nezdravá motivácia sa môže prejaviť aj u mladej generácie. Súvisí s psychickými problémami, posadnutosťou vyzerať dobre, pocitmi menejcennosti. U dievčat sa objavujú anorektické sklony, u chlapcov nadmerný bodybuilding.
Psychológ poznamenáva, že prílišnou sebadisciplínou, pevnou vôľou a neustálou kontrolou pri cvičení si tiež mnohí môžu kompenzovať nedostatočnú kontrolu nad svojím životom.
Aplikácie, s ktorými bude zábavné chudnúť
Beh
My Tracks – aplikácia ideálna pre všetkých, ktorí sa radi pohybujú. Či už na bicykli, behaním, alebo obyčajnou chôdzou. GPS snímač zabudovaný v telefóne dokáže zaznamenať trasu a prostredníctvom aplikácie poskytnúť údaje o rýchlosti, čase a prejdenej vzdialenosti.
Runtastic PRO – multifunkčná aplikácia, ktorá okrem štatistických údajov o trase poskytuje aj informácie o spálených kalóriách. S aplikáciou môžete sledovať aj svoj pokrok. Dokonca je to aj spoľahlivý ukazovateľ aktuálneho počasia.
RunKeeper – aplikácia sleduje pri behu okrem vzdialenosti a času aj tempo, kalórie, tepovú frekvenciu. Po skončení aktivity vám ukáže aj zabehnutú trasu na mape.
Endomondo – s aplikáciou si môžete porovnávať svoje dosiahnuté výsledky spolu s vašimi priateľmi. Vhodná je pre všetkých, ktorí radi súťažia, prekonávajú svoje rekordy, hľadajú nové trasy na behanie.
Sports Tracker – aplikácia vám umožní zlepšovať sa vo vašom tréningu. Vybrať si môžete z 12 predvolených aktivít vrátane behu alebo si navoliť vlastnú. Prepojenie s Facebookom a Twitterom urobí z vášho individuálneho behania spoločenský šport.
Fitnes
You Are Your Own Gym – stačí tridsať minút cvičenia denne s aplikáciou založenou na metódach profesionálneho trénera Marka Laurena a ste vo forme. Aplikácia obsahuje viac ako 120 rôznych cvikov s vyše 300 variáciami náročnosti.
Wherever Workout – pre všetkých, ktorí chcú cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek – doma, na cestách, v kancelárii. Aplikácia vám ponúkne zaujímavé tipy na cvičenie, napríklad v práci na stoličke za počítačom.
iMuscle – prehľadne graficky spracovaná aplikácia, ktorá poskytuje návod, ako precvičiť jednotlivé svalové partie. Ak si nie ste celkom istí, či cvičíte správne, aplikácia vám dá odpoveď. Navyše si môžete vytvoriť aj vlastný posilňovací plán.
Yoga2go – ak ste milovníkmi jogy, vďaka tejto aplikácii si ju môžete zacvičiť aj doma. Viac než 200 variácií vhodných pre začiatočníkov aj pokročilých, vás dostane do formy.
Fitness Pro – aplikácia vám pomôže zvládnuť jednoduché cviky na formovanie postavy, ponúkne tipy na kardiocvičenie. Väčšina cvikov je s minimálnym použitím nástrojov, preto môžete posilňovať aj doma.
Zdravý životný štýl
Lose it! – ideálny spoločník pre tých, ktorí chcú schudnúť. Aplikácia vám podľa vašich požiadaviek nastaví plán chudnutia. Stanoví denný príjem kalórií, ktorý zároveň porovná s množstvom vynaloženej fyzickej aktivity.
Kalorické tabuľky – aplikácia od českých vývojárov vám prezradí, koľko kalórií obsahujú jednotlivé potraviny, ktoré konzumujete. Vďaka týmto údajom budete mať prehľad o tom, koľko energie prijímate a koľko jej musíte spáliť.
Meal Snap – viete si predstaviť, že jedlo vyfotíte a o chvíľu sa dozviete jeho kalorickú hodnotu? Aj to dokáže mobilná aplikácia. V databáze nájdete okolo 500 000 položiek, z ktorých na základe podobnosti aplikácia identifikuje vaše jedlo.
Aplikácie si môžete stiahnúť napríklad na Google Play alebo na App Store.