Pokročilé štádium tehotenstva sprevádzajú neraz rôzne zdravotné ťažkosti, ktoré sa práve počas letných dní môžu ešte zvýrazniť. Kŕče v lýtkach, boľavé nohy, opuchnuté členky, prípadne prsty na rukách nie sú nič výnimočné, pretože počas tehotenstva sa zvykne zadržovať viac vody v tele, ako by sa malo.
„Pri tomto probléme odporúčame studené sprchy nôh, hlavne ráno a večer. Vykladajte si nohy tak, aby ich poloha bola vyššie ako panva. Noste primeranú obuv, aby vám nebola tesná,“ radí gynekologička Dáša Kozolková. Okrem toho si doprajte pravidelný a zároveň primeraný pohyb, prípadne ľahkú masáž nôh.
Ak opuchy nemiznú ani po nočnom odpočinku, poraďte sa pre istotu so svojím lekárom, pretože môžu signalizovať poruchu fungovania obličiek alebo zvýšený krvný tlak, čo môže znamenať riziko ohrozenia plodu aj matky.
Pred búrkou
Časté zmeny tlaku, napríklad pred búrkou, vedia budúce mamičky pekne potrápiť. Čo robiť, keď sa vám náhle zakrúti hlava, máte stratu orientácie alebo pociťujete nadmernú únavu?
Snažte sa čo najviac oddychovať – radšej si sadnite alebo rovno ľahnite. Nezabudnite ani na dodržiavanie pitného režimu.
Bezpečné plávanie
Gynekologička Kozolková hovorí, že každej tehotnej žene prospieva plávanie. „Ak sa cítite dobre a nespôsobuje vám to nijaké problémy, môžete plávať až do pôrodu,“ dodáva.
Počas tehotenstva však existuje riziko infekcií, ktoré by mohli ohroziť aj plod, preto by ste si mali vopred overiť stav kúpaliska alebo vodnej nádrže, kam sa chystáte. V prírodných jazerách nesmú byť sinice a vyhnite sa aj vodným plochám, pri ktorých sa zvyknú voľne pohybovať psy.
Nezabudnite si meniť plavky za suché a po kúpaní sa poriadne osprchovať. Ak sa obávate na kúpalisku infekcie, osviežte sa vodou len po kolená. Na kúpanie pre gravidné ženy je veľmi vhodná morská voda.
Tam si však treba dať pozor na veľké vlny, pretože môžete ľahko stratiť rovnováhu a zranenie je na svete. Odpustite si aj rozličné adrenalínové vodné športy, veď potápanie alebo úžasná jazda na banáne na vás počkajú.
Vyhrievanie na slniečku?
Slnenie nie je práve činnosť, ktorú by si mohli budúce mamičky zaradiť do svojho denného harmonogramu. Vplyvom slnečného žiarenia si môžete „zarobiť“ napríklad na nepekné pigmentové škvrny.
V niektorých prípadoch sa dokonca môže objaviť herpes alebo alergia na slnko, keď sa na pokožke objaví začervenanie, prípadne vyrážky. Slniečko môže dokonca u tehotných žien prispieť k bolestiam hlavy či k nevoľnostiam.
Nezabudnite preto na vzdušné oblečenie a opaľovací krém, ktorý použite pre istotu aj pod šaty, pretože silné žiarenie sa dostane aj pod niektoré druhy látok. Vyhnite sa aj parfumom na častiach tela, ktoré môžu byť vystavené slnku, inak by ste mohli priložiť ruku k vytvoreniu pigmentových škvŕn.
Na druhej strane, to ešte neznamená, že by ste sa mali počas tehotenstva skrývať celé dni v tmavých miestnostiach. „Pobyt na čerstvom vzduchu je na nezaplatenie.
Samozrejme, odporúčam ho po pätnástej hodine, keď už slnko nie je silné. Treba si chrániť najmä hlavu a bruško,“ vysvetľuje Dáša Kozolková.
Ako prežiť cestovanie
Ak sa rozhodnete vycestovať na dovolenku do zahraničia, uprednostnite cestu autom pred autobusom, v ktorom by ste nemali také pohodlie a nemohli si robiť prestávky, kedykoľvek budete potrebovať.
Najmä počas prvého trimestra sa môžu objaviť počas cestovania väčšie nevoľnosti. Je preto vhodné robiť si častejšie krátke prestávky.
Pri jazde používajte bezpečnostné pásy – veďte ho pod bruškom, prípadne si zadovážte špeciálny pás pre tehotné. Ak máte v aute airbagy, posuňte sedačku čo najviac dozadu.
Rady pre príjemnejší let
Asi najvhodnejším prepravným prostriedkom počas tehotenstva je lietadlo. Najlepšie obdobie na lietanie je počas druhého trimestra, keď vám nebudú toľko znepríjemňovať cestu nevoľnosti a nehrozí ani predčasný pôrod.
„Lietanie do 33. týždňa nie je problém, ale iba ak hovoríme o bezproblémovej, nerizikovej gravidite. V neskoršom tehotenstve vás už letecké spoločnosti odmietnu prepraviť,“ vysvetľuje gynekologička Kozolková.
Všeobecné predpisy pre leteckú prepravu tehotných žien neexistujú, preto by si mali budúce mamičky preštudovať prepravné podmienky konkrétnej leteckej spoločnosti, ktorou letia.
Na stránke bratislavského letiska napríklad uvádzajú, že od 28. do 36. týždňa môže tehotná žena cestovať výlučne s potvrdením od svojho lekára, ktoré by nemalo byť staršie ako sedem dní.
Gravidné ženy nesmú sedieť pri núdzových sedadlách. Ak je to možné, vyberte si sedadlo v prednej časti lietadla a priamo pri uličke, aby ste si mohli kedykoľvek počas cesty natiahnuť nohy a dopriať si krátku prechádzku.
Dlhým sedením v jednej pozícii sa zvyšuje riziko vzniku trombózy, čo sú krvné zrazeniny, preto je vhodné prejsť sa aspoň raz za pol hodiny. Okrem toho si počas jazdy precvičujte nohy – natiahnite ich do uličky, pokrúťte členkami a pohýbte aj prstami.
Horúce tipy na horúce dni
Tekutiny. Tehotným ženám sa počas horúcich letných dní odporúča piť dostatočné množstvo tekutín, ktoré by si mali počas dňa rovnomerne rozdeliť a piť v menších množstvách. Ideálna je obyčajná voda, neperlivé minerálky, prípadne ovocné čaje.
Jedlo. Letu prispôsobte aj stravovanie – sústreďte sa najmä na ľahké zeleninové pokrmy a ovocie. Vyhnite sa na určitý čas majonézam, syrom z nepasterizovaného mlieka, potravinám zo surových vajec aj mäsu a údeninám, pri ktorých si nie ste istá, že boli dostatočne tepelne spracované. Uprednostnite balené nanuky pred dávkovanou zmrzlinou.
Slnko. Nemali by ste sa vystavovať priamemu slnku predovšetkým v čase od jedenástej do pätnástej hodiny. Dajte si pozor na prehriatie, preto uprednostnite ľahké odevy z prírodných materiálov. Nezabudnite na pokrývku hlavy, ochranu bruška a kvalitné slnečné okuliare.
Pohyb. Doprajte si pohyb vo forme pravidelných prechádzok. Najlepšie je podniknúť ich ráno alebo podvečer.