C
Citlivé miesta – pri natieraní sa krémom nezabúdajme ani na nos, líčka, pery, ramená, zadnú časť krku, hornú časť chrbta, hornú časť nôh a ruky a zadnú stranu kolien.
D
Dávkovanie – Iba dostatok krému ochráni pokožku poriadne. Preto odborníci meraniami prišli na to, že deti potrebujú
- na tvár a krk - ½ čajovej lyžičky alebo 8 streknutí sprejom,
- na obidve paže – ½ čajovej lyžičky alebo 8 streknutí sprejom,
- na hrudník – 1 čajovú lyžičku alebo 16 streknutí,
- na predné strany nôh – 1 čajovú lyžičku alebo 16 streknutí,
- na zadné strany nôh – 1 čajovú lyžičku alebo 16 streknutí,
- na chrbát – 1 čajovú lyžičku alebo 16 streknutí.
Deti – detská pokožka je tenšia ako dospelá, a preto je citlivejšia na UV žiarenie. Pigmentový systém je až do dospievania nevyvinutý, aj preto zvyčajne pribúdajú materinské znamienka už od veku 11 rokov u dievčat a 17 rokov u chlapcov. Deti do troch rokov by nemali byť vôbec vystavené priamemu slnku, slnečník, klobúk, slnečné okuliare, tričko a opaľovací krém sú nevyhnutné.
I
Inteligentné krémy – dnešné opaľovacie krémy myslia na všetko, a preto si môžete veľmi ľahko vybrať práve ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Kvalitne vás ochránia a zároveň si poradia s mastnou lesknúcou sa pokožkou, fľakmi na tvári, okamžitou ochranou, citlivou pokožkou, ale aj s tajným želaním vyzerať sexi, zoštíhlieť a mať peknú hnedú pokožku.
Intenzita slnečného žiarenia – intenzita UV žiarenia závisí podľa odborníkov nielen podľa denného obdobia, ale aj ročného obdobia a zemepisnej šírky. Preto by sme sa mali riadiť pravidlom vlastného tieňa. Stačí si zapamätať: ak je menší než naša postava, je žiarenie prisilné, ak je dvakrát taký dlhý ako naša postava, môžeme vyraziť na pláž!
N
Nešetrite – opaľovacím krémom nešetrite ani na sebe, ani na deťoch. Ak ho prinesiete domov z dovolenky naspäť, o rok ho môžete zahodiť do koša. Ak sa natriete starým krémom, získate namiesto zdravého opálenia iba nepekné fľaky a alergickú reakciu. Kvalitné krémy kúpite každý rok výhodnejšie. Firmy sa predháňajú v tom, aby upútali zákazníka, a preto vymýšľajú rôzne zvýhodnené akcie ako šrotovné, veľké rodinné balenia alebo 1+1 zadarmo.
M
Mládež – 50 – 80 % poškodenia kože UV žiarením pochádza z obdobia dospievania. Podľa prieskumov jeden z dvoch tínedžerov sa opaľuje počas obeda (medzi 12. – 15. hodinou), keď je slnečné žiarenie najnebezpečnejšie.
O
Opakovanie – Aj keď je uvedené na výrobku, že je vodoodolný, dermatológovia odporúčajú po každom kúpaní alebo športovaní či utieraní sa uterákom natrieť sa ochranným krémom znova. Držte sa pravidla, že na jeden cm² kože by sme si mali naniesť 2 mg prípravku. To znamená, že na celé telo je potrebných šesť čajových lyžičiek.
P
Po západe slnka – po opaľovaní koža potrebuje hydratovať a regenerovať. Slnko ju totiž vysušilo a podráždilo. Potrebuje špeciálnu kozmetiku s vitamínmi a regeneračnými látkami, ktoré sú nastavené tak, aby ju schladili, upokojili a zvláčnili.
S
Slnečný kapitál – je niečo ako zásobník, ktorý sa nám míňa pri každom pobyte na slnku. Preto je dôležité šetriť ho a chrániť pokožku už od útleho detstva. Čím je pobyt na slnku dlhší, intenzívnejší a častejší, tým rýchlejšie sa kapitál míňa a schopnosť regenerácie sa znižuje.
T
Tieň – slnečník nás ochráni pred priamym slnečným žiarením, ale nedokáže odraziť lúče. Dôležité je, kde sa opaľujeme. Na trávnatej ploche sa UV lúče tak neodrážajú, ako napríklad na piesku. Slnečné žiarenie preniká aj pod hladinu vody (95 %), do hĺbky troch metrov dosiahne až 50 % UV žiarenia.
U
UV žiarenie – UVB žiarenie spôsobuje spálenie pokožky a v dopadajúcom žiarení tvorí 5 %. Zvyšných 75 % predstavuje dlhovlnné UVA žiarenie a 20 % krátkovlnné UVA žiarenie. UVA žiarenie na nás pôsobí oveľa viac, pretože je prítomné po celý rok a preniká aj cez sklo. UVA lúče zasiahnu nielen epidermis, ale aj dermis a 20 % z nich prenikne aj do hlbších vrstiev kože. Dlhovlnné UVA žiarenie môže dokonca narušiť gény.
Z
Zlé návyky – z epidemiologickej štúdie Centra zdravej pokožky, ktorej sa podrobilo 28-tisíc žien, vyšlo, že jedna z dvoch žien zabudne použiť opaľovací prípravok, šesť z desiatich mladých ľudí medzi 15. – 25. rokom života sa nenatierajú opaľovacím krémom počas pobytu na slnku, jedno z dvoch detí je vonku práve v najrizikovejšom čase medzi 11. a 16. hodinou.