S nápadom robiť návštevy detí v nemocniciach prišla v roku 1998 jedna medička, ktorá si počas praxe všimla, že deti sa nemajú ako zabaviť. Neskôr sa k medikom pridali aj iní študenti, ktorí chodia dodnes na jednotlivé oddelenia DFNsP Kramáre a do Detského kardiocentra NÚSCH v Bratislave hrať sa s deťmi spoločenské hry, kresliť si, prípadne poteší aj „obyčajný“ rozhovor.
Páči sa mi, keď sú deti bezprostredné a pri odchode nás odprevadia až k dverám a vyzvedajú, kedy zasa prídeme. Vtedy vidíme, že to má zmysel. Okrem toho organizujeme letné tábory pre deti s onkologickými a kardiologickými ochoreniami. Tak som sa vlastne dostala do Klubu Detskej Nádeje – ešte ako dieťa som sa zúčastnila na kardiotábore.
Vtedy som už bola veľmi veľké dieťa, mala som osemnásť, ale pre nedostatok malých detí som sa do tábora dostala. O rok neskôr som tam už nastúpila ako vedúca, vtedy som bola čerstvo po maturite a chystala sa na vysokú školu. Potom som sa pridala aj k ostatným aktivitám Klubu Detskej Nádeje, dnes spoluorganizujem kardiotábory.
Deti majú všetky naše tábory úplne zadarmo, lebo ich rodiny sú zaťažené náročnou liečbou a výdavkami na lieky. Napríklad onkotábory plne hradí Liga proti rakovine z výťažku z Dňa narcisov. Bez nároku na odmenu pracujú nielen táboroví vedúci, ale aj lekár. Všetky aktivity s ním konzultujeme a celý program prispôsobujeme fyzickému stavu detí.
Nechceme ich však ochudobňovať o typické táborové činnosti, ako sú diskotéky, táboráky, súťaže, jednoducho to, čo sa robí na obyčajných táboroch, ale popritom dohliadame na zdravotný stav detí. Tie vedia byť veľmi kreatívne, keď vymýšľajú rôzne masky, ale robia aj rovnaké „lumpáctva“ ako obyčajné deti v táboroch (smiech). Momentálne sa ešte dá na všetky tábory prihlásiť, na kardiotábor do 8. júna.
Autor: Spracovala Miroslava Mihaličková