Kŕčové žily sú vraj najbežnejším cievnym ochorením, ktoré postihuje asi 40 % žien a 20 % mužov, a to hlavne vo vyspelých krajinách. Prečo práve tam? V týchto krajinách sa ľudia stravujú nepravidelne a potraviny sú nesprávne pripravované. Vďaka tomu sa v tele zhromažďuje veľa metabolického odpadu.
Nedostatok pohybu tomu len prospieva. Kŕčové žily sú dôvodom mnohých zdravotných problémov dnešnej doby. Je niekoľko spôsobov, ako sa ich zbaviť – sklerotizácia, operačné odstránenie, laser alebo liečba pijavicou lekárskou. Tieto metódy síce odstraňujú vzniknuté problémy ale neliečia ich dôvod. Kŕčové žily vznikajú aj naďalej na iných miestach.
Sklerotizácia žíl
Pri sklerotizácii sa do žily vpichne látka – alkoholový derivát, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily, čím sa vyvolá zápalová reakcia spôsobujúca rozpad poškodenej žily.
Vpich je len mierne bolestivý, po zákroku sa doporučuje rýchla chôdza 30 min a terapia pančuchou po dobu 4-6 týždňov. Túto terapiu je vhodné vykonávať v chladnom ročnom období. Pred sklerotizáciou je vhodné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie, tzv. doppler
Klasická chirurgická metóda
Počas klasickej chirurgickej metódy sa podviazaním prerušia prítoky veľkej skrytej žily tesne pod vtokom do hĺbkovej stehnovej žily. Vykonanie tohto úkonu v rukách skúseného cievneho chirurga vyžaduje dva malé rezy a niekoľko minút práce.
Veľkou výhodou tohto postupu je jeho definitívny účinok: pri správnom postupe je v budúcnosti prakticky vylúčený návrat kŕčových žíl. Tento spôsob vyžaduje jednodňovú hospitalizáciu a sledovanie na lôžkovom oddelení do nasledujúceho rána, kedy pacient odchádza do domáceho liečenia.
Laserova liečba
Odstránenie krčových žíl laserovou metódou je založené na princípe spálenia povrchových žíl zavedením laserového vlákna priamo do postihnutej žily. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii.
Hlavným prínosom laserovej metódy pre pacienta je takmer okamžitý návrat do bežného života v porovnaní s klasickou chirurgickou liečbou, po ktorej bol pacient niekoľko mesiacov práceneschopný a jeho bežné denné aktivity boli výrazne obmedzené bolestivosťou operovaného miesta.
Rádiofrekvenčná metóda
Rádiofrekvenčná metóda veľkej skrytej žily sa dnes považuje za účinnejšiu, bezpečnejšiu a jednoduchšiu ako laser, pretože používa približne 10-násobne nižšiu teplotu, a tým sa výrazne znižuje možnosť poškodenia okolitých tkanív, najmä dôležitých štruktúr.
Táto metóda navyše nespôsobuje prítomnosť rán na dolnej končatine. K ďalším pozitívam patria aj menej časté a výrazné krvné podliatiny, a tým znížená bolestivosť. Možnosť ambulantného vykonávania týchto výkonov je takisto atraktívna najmä pre ľudí, ktorí preferujú čo najkratšie vynechanie zamestnania.
Značnou nevýhodou je zničenie celého „spáleného“ úseku skrytej žily. Inou nevýhodou je pomerne časté obnovenie priechodnosti kŕčovej žily – udáva sa asi 10 % do dvoch rokov.
Pijavička lekárska
Pijavice, alebo hovorovo nazvané liečivé vampíry , sa v medicíne využívajú už po tisíce rokov. Púšťanie krvi pomocou pijavice je spomínané lekármi už v starom Ríme a vo východnej medicíne. O masovosti používania a teda o účinnosti hirudoterapie svedčí skutočnosť, že v 30-tych rokoch 18. storočia bolo len v Rusku predaných 30 miliónov pijavíc ročne.
Pijavice sa vrátili do modernej medicíny, hlavne v kardiovaskulárnej oblasti, neurológii, pri gynekologických, urologických a mnoho iných chronických oblastiach. Biologicky aktívne zložky z pijavíc – slinné žľazy sú použité aj na kozmetické účely.
Pijavica lekárska obsahuje okolo sto enzýmov, ktoré majú veľa pozitívnych účinkov. Prejavujú sa zmenou metabolizmu na úrovni bunky, tvorbou hormónov, zlepšením vylučovania, imunity a schopnosti samoliečby. Po prvých aplikáciách miznú kŕče, bolesti a opuchy nôh. Postupne žily zosilnejú a spevnejú, stávajú sa menej viditeľné.
Pijavice sa aplikujú v blízkosti postihnutých žíl minimálne päť až desaťkrát v asi päťdňových intervaloch. Terapia sa opakuje po troch až štyroch mesiacoch.
Túto liečbu však nesmú absolvovať pacienti s poruchou zrážanlivosti krvi, alergiou na hirudín, poruchou imunitného systému, v tehotenstve alebo počas prechodu, pri alergickej reakcii na uštipnutia hmyzom, chudokrvnosti, cukrovke, poruche hojenia sa rán a v neposlednom rade pacienti, ktorí užívajú lieky s obsahom olova, lieky na zrážanlivosť krvi a u novorodencoch a malých detí. Pijavice nikdy nesmú byť použité na druhom pacientovi!
Ako vznikajú kŕčové žily?
- žily sú slabé
- dedičná predispozícia
- krv je zbytočne hustá (kyslé prostredie v tele, polotovary, jedenie veľa mäsa, parazity, nedostatok vlákniny...)
- nevhodné oblečenie alebo obuv (korzety, obuv na vysokých podpätkoch)
- pri nedostatku niektorých pohlavných hormónoch (tehotenstvo, po odstránení vaječníkov, pri hormonálnej antikoncepcii...)
- pri nadváhe
- horúce prostredie, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť
- fajčenie
- pri nedostatku pohybu
- pri nadmernom zaťažení dolných končatín dlhodobým státím
Autor: Lucia Matúšková