SME

Ako sa dostať do televízie

V časoch Súdnej siene nie je nič neobvyklé, keď sa ocitne obyčajný smrteľník – neherec na televíznej obrazovke. Ako sa prepracovať do seriálu či reklamy?

Keď sme sa od kolegu Sláva dozvedeli, že hrá a spieva v kapele, bolo osadenstvo našej redakcie prekvapené. Cez deň nám šikovne zalamoval texty do úhľadných stránok časopisu, po večeroch sa menil na zabávača na koncertoch. A to nebolo všetko, neskôr sme ho dokonca zazreli na obrazovke v Súdnej sieni...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začali sme po tom trošku pátrať a zistili sme, že odkrojiť si aspoň na chvíľu kúsok slávy z televízneho vysielacieho koláča, nie je až také ťažké. Niektoré televízne projekty, ako napríklad Súdna sieň, sa zameriavajú na nehercov, aby im dodali autentickosť a reálne emócie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vám teda nechýba odvaha a máte schopnosť improvizovať, nemali by ste vynechať niektorý z kastingov, ktoré sa konajú v priestoroch televízie tri- až štyrikrát do roka.

Registrácia šance

Neláka vás rozvádzať sa alebo sa hádať o výživné „v priamom prenose“, ale predsa by ste sa radi mihli v televízii? Môžete sa skúsiť zaregistrovať v niektorej z kastingových agentúr.

Za registráciu sa neplatí, ak by od vás pýtali vstupný poplatok, je to signál, že daná agentúra nepatrí k najserióznejším. Ako to prebieha? Niekde stačí poslať vyplnený dotazník spolu s fotografiou cez internet, v inej agentúre si priamo dohodnete osobné stretnutie, počas ktorého vyplníte svoje údaje a odfotia vás.

Vo vstupnom dotazníku sa vás budú pýtať okrem kontaktných údajov aj na výšku, váhu, farbu očí či číslo topánok. Nezabudnite uviesť, ak máte nejakú hereckú prax, spevácke, tanečné alebo športové schopnosti či špeciálne znamenia ako jazvy, materské znamienka, pírsing. A potom už len čakáte...

SkryťVypnúť reklamu

Neherci hercami?

Petra Balabánová z kastingovej agentúry absolute people hovorí, že ľudia, ktorí zatiaľ nemali žiadnu skúsenosť s kamerou, sa väčšinou prídu zaregistrovať najprv ako komparz.

To znamená, že sa hlásia na úlohu, ktorá je ako keby v druhom pláne – napríklad v seriáli môže ísť o človeka, ktorý prejde bez textu za chrbtom hlavného herca alebo v reklame je v hromadnej scéne, pričom vo výslednom šote ho ani nemusí byť vidieť.

„Ak však novoregistrovaní adepti vyhovujú požiadavkám klienta, zavoláme ich na kasting aj na väčšiu úlohu. Stáva sa, že človek, ktorý je prvýkrát na kastingu a predtým nemal žiadnu skúsenosť s nakrúcaním, je pred kamerou taký prirodzený, že si ho klient vyberie.

Teda väčšinou skúsenosti s herectvom nerozhodujú,“ vysvetľuje Balabánová a dodáva, že najviac sa chodia registrovať mladí ľudia – študenti stredných a vysokých škôl, ktorí účinkovanie pred kamerami berú ako spestrenie a možnosť privyrobiť si. Naopak, vo všeobecnosti sú v agentúrach „nedostatkovým tovarom“ najmä dobre vyzerajúci muži vo veku od tridsať do štyridsať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

A ako vyzerá nádejný kandidát na menšiu epizódnu postavu v seriáli? „Okrem profesionálnych hercov majú šancu aj amatérski herci, ktorí majú skúsenosť s ochotníckym divadlom, prípadne navštevujú alebo navštevovali dramatický krúžok. Predovšetkým je dôležitá prirodzenosť pred kamerou a schopnosť dobre zahrať a pamätať si text,“ objasňuje Petra Balabánová.

Koľko a za koľko

Komparzistov si režiséri niekedy vyberajú podľa fotografií, ale väčšinou je jedinou požiadavkou vek. Ak budete mať šťastie a budete sa typovo hodiť na nejakú väčšiu postavu v reklame, prípadne epizódnu úlohu v seriáli, dostanete pozvánku na kasting.

Tam už budete nervózne podupkávať spolu s ďalšími adeptmi a čakať, kým budete môcť pred režisérom ukázať, čo je vo vás. Väčšinou sa robia kamerové skúšky, kde poviete čosi v krátkosti o sebe a potom už nasledujete pokyny režiséra – napríklad vám dá zahrať spolu s ďalším uchádzačom práve zasnúbený pár alebo šťastnú vysokoškoláčku, ktorá pred chvíľou spravila štátnice. Ak si vás nevyberú na prvýkrát, nezúfajte. Možno na ďalší raz pri inom klientovi to vyjde, nikdy neviete...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koľko času zvyčajne zaberie samotné nakrúcanie? Odpovedá Balabánová z absolute people: „Závisí od toho, či ide o hlavnú, alebo vedľajšiu úlohu v reklame. Samozrejme, hlavný účinkujúci trávi na nakrúcaní najviac času, zväčša treba počítať s celým dňom.

Deň alebo dva pred nakrúcaním však musí ešte účinkujúci absolvovať kostýmovú skúšku, ktorá trvá približne dve až tri hodiny.“ Honorár tiež veľmi závisí od veľkosti roly. Pri komparzoch sa pohybuje v desiatkach eur, pri väčších postavách v reklame si však môžete pokojne zarobiť aj na dovolenku pri mori.

Na nakrúcanie si beriem dovolenku

ZUZANA BEZÁKOVÁ pracuje v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky, hrala v Súdnej sieni aj v Paneláku.

Herectvo ma zaujímalo od detstva – chodievala som recitovať a hrala divadlo na základnej škole. Potom som sa vydala, prišli deti a na moju záľubu veľmi neostával čas.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Až keď sme sa presťahovali do Malaciek, vyskúšala som konkurz do ochotníckeho Divadla na hambálku. Vďaka tomu som sa dostala aj k účinkovaniu v seriáloch, pretože k nám prišli ľudia z agentúry spraviť konkurz.

Postupne som si vyskúšala účinkovanie v televíznych projektoch Súdna sieň (už štyrikrát), Nikdy nehovor nikdy, Prvé oddelenie, ...a just! – dohoda možná, Dr. Hermanová aj Panelák.

Tam som si zahrala so svojou najmladšou dcérou, pätnásťročnou Barborkou, ktorá sa tiež venuje divadlu. Dostali sme úlohu matky s dcérou, ktoré sa vybrali ku gynekológovi – k Mariánovi Miezgovi, pretože moja dcéra bola tehotná a panna, takže to vyzeralo, že počala z Ducha svätého.

Napokon sa zistilo, že pravda bola niekde úplne inde (smiech). Páčilo sa mi, že som hrala s vlastnou dcérou, veľmi nás to zblížilo. Režisér nás dokonca pochválil. Milo ma prekvapilo, že počas nakrúcania nerobil nikto rozdiel, či ste herec, alebo neherec, respektíve ochotnícky herec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Súdnej sieni bolo dokonca na škodu, keď bol niekto profesionál, pretože tam musia byť ľudia veľmi prirodzení. Raz so mnou hrala jedna profesionálna herečka a práve prirodzenosť bola pre ňu veľkým problémom.

Tam treba improvizovať, v Paneláku to bolo zase iné – texty sme museli vedieť od slova do slova. Nakrúcanie je niečo úplne iné ako divadlo. Niekedy sa mi zdá, že pred kamerou je to ľahšie (smiech). Keď niečo nevyjde, dá sa to stopnúť, čo v divadle nejde...

A ako sa na moje hobby pozerajú v práci? Mám výbornú šéfku, preto som jej na rovinu povedala, že hrám v divadle a občas aj v seriáloch. Je veľmi milá a ústretová. Koniec koncov, väčšinou nakrúcame cez víkendy alebo poobede a keď treba, vezmem si dovolenku. Hranie ma veľmi baví, takže mi to vôbec neprekáža.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 155
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 697
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 149
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 090
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 303
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu