Ako vznikajú zápaly
Zápal pošvy je gynekologický problém, ktorý trápi ženy v plodnom období najčastejšie. Na základe čoho ho spoznáme? Prezradí ho nepríjemné svrbenie, pálenie, podráždenie, môže sa vyskytnúť výtok, pocity tlaku v podbrušku, bolesti pri močení a pri pohlavnom styku.
Príznaky závisia od konkrétnej príčiny, ktorá tento intímny problém vyvolala. Za zápal môže narušenie obrannej bariéry, zloženej z baktérií – laktobacilov, ktoré udržujú kyslé pH v pošve.
„Jej sliznica je v stálom kontakte s vonkajším prostredím, preto je rizikovým miestom pre vstup mikroorganizmov. Jedinou možnou ochranou pred zápalom pošvy spôsobeným akoukoľvek príčinou je udržovanie fyziologického kyslého pošvového prostredia,“ radí gynekologička Radmila Sládičeková.
Na koho sa najčastejšie „lepia“
Sú niektoré ženy na tieto gynekologické ťažkosti náchylnejšie? „Zápaly pošvy mávajú častejšie tie, ktoré trpia iným základným ochorením s vedľajším efektom – poruchou slizničnej imunity pošvy a zmenou fyziologického prostredia.
Sú to napríklad pacientky s poruchou bunkovej imunity, diabetičky, alergičky aj ženy, ktoré dlhodobo užívajú kortikoidy,“ vysvetľuje gynekologička Sládičeková.
Počas liečby...
- noste bavlnenú bielizeň – ideálne klasické nohavičky, nie tangá
- uprednostnite voľnejšie a vzdušnejšie oblečenie
- používajte neparfumovaný toaletný papier aj vložky
- vyhnite sa aromatickým mydlám a penám do kúpeľa
- na chvíľu vynechajte návštevu verejných kúpalísk a sáun
- vhodné sú prípravky na posilnenie imunity
- vyhýbajte sa sladkostiam
K narušeniu rovnováhy pošvového prostredia môžeme okrem toho prispieť nedostatočnou alebo, naopak, prílišnou hygienou, užívaním antibiotík a problémy sa môžu objaviť aj pri zníženej imunite.
Bazénová prevencia
Zaťažkávajúcou skúškou pre naše intímne zdravie je nepochybne aj obyčajné kúpanie v bazéne. Podľa gynekologičky je pre všetky ženy najvhodnejšie kúpanie v mori alebo v jazere. Rozličným baktériám sa darí najmä v termálnych vodách, ale to neznamená, že by sme si mali potešenie z príjemne teplej vody úplne odopierať.
Radmila Sládičeková radí: „V prípade, že u vás ľahko vznikne zápal pošvy, mali by ste dodržať niekoľko ochranných krokov – pred a po plávaní v bazéne sa osprchovať, nezdržiavať sa v mokrých plavkách a po návrate domov z kúpaliska si urobte výplach roztokom určeným na dezinfekciu pošvy.
V súčasnosti sa dokonca vyrábajú tampóny napustené iba vazelínou, ktoré možno použiť pred vstupom do bazéna, aby sa zabránilo kontaktu vody s vnútorným prostredím pošvy.“
Postačí samoliečba?
Dnes nájdeme v lekárňach viacero prípravkov, ktoré pomáhajú pri gynekologických zápaloch. Postačí nám samoliečba, alebo by sme sa mali radšej ponáhľať k lekárovi? „Závisí to od miery nepríjemnosti príznakov, či sa žena pustí do samoliečby.
Vo všeobecnosti pri prvých príznakoch možno použiť výplach pošvy a pri kvasinkových zápaloch jednorazové voľnopredajné antimykotikum. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach je však potrebné navštíviť gynekológa, ktorý pacientku vyšetrí, odoberie kultiváciu z pošvy a podľa výsledku určí cielenú liečbu,“ opisuje Sládičeková.
Zápal sa skutočne neoplatí veľmi podceňovať, pretože si môžete zbytočne spôsobiť komplikácie. Nedoliečenie totiž môže prispieť k problémom s otehotnením.
Tip od bylinkárky: Ako si urobiť vlastný ženský čaj
Pomôže ako prevencia, respektíve ako doplnok pri liečbe gynekologických problémov. Radí bylinkárka Anna Kopáčová.
Na ženský čaj si pripravme: 30 g alchemilky, 20 g rebríčka, 20 g žihľavy, 20 g kamiliek, 10 g nechtíka, 10 g hluchavky bielej, 10 g mäty piepornej. Všetko dobre premiešame a jednu kopcom plnú polievkovú lyžicu zabaríme litrom vriacej vody. Necháme pätnásť minút lúhovať a počas dňa pijeme po dúškoch. Odporúčam variť si ho počas troch týždňov. Čaj podporuje aj srdcovú činnosť a upokojuje nervy. Ak nás trápi výtok, môžeme ako podporu liečby vyskúšať čajovú zmes, ktorú si pripravíme z 50 g hluchavky bielej, 40 g orechového listu a 10 g kapucínky väčšej. Túto čajovinu používame vnútorne vo forme čaju trikrát denne, prípadne ako vonkajšie sedacie kúpele.