Možno ste v detstve chceli byť baletkou alebo vám učaroval výkon Natalie Portmanovej v Čiernej labuti. Možno máte radšej zvuk klavíra ako elektronickú hudbu, pri ktorej sa poskakuje na aerobiku, a hľadáte nejakú jemnejšiu a ženskejšiu formu pohybu – tak či onak, ak vás fascinuje svet pôvabných primabalerín a chceli by ste byť aspoň trochu jeho súčasťou, stačí sa zapísať na amatérsky kurz baletu pre obyčajných smrteľníkov a vaše prianie sa splní.
Sólistka v národnom divadle z vás síce nebude, ale aj tak si môžete svoje baletné pokusy s chuťou užiť. Vekové ani hmotnostné obmedzenia na takéto kurzy neexistujú, takže aj keď máte nad štyridsať rokov a k tomu nejaké to kilečko navyše, nič vám nebráni prihlásiť sa.
„Akurát pri väčšej nadváhe treba rátať s väčšou záťažou kĺbov, o niečo viac sú namáhané napríklad kolená a členkové kĺby, takže tomu treba prispôsobiť intenzitu cvičenia,“ dodáva Ľubica Plodová, pedagogička klasického tanca, ktorá okrem študentov konzervatória a VŠMU trénuje aj obyčajné ženy z ulice.
Väčšiu opatrnosť pri baletných cvikoch treba dodržiavať aj pri rôznych poúrazových stavoch. „Ak mi napríklad niektorá žena povie, že mala pred desiatimi rokmi vyvrtnuté koleno, treba cvičenie prispôsobiť jej fyzickej indispozícii, “ dodáva Ľubica Plodová.
To však pod odborným vedením nie je žiadny problém. Naopak, keďže klasický tanec posilňuje vnútorné kostrové svalstvo, najmä vnútorný stabilizačný systém trupu, dokáže po niektorých druhoch zranení pôsobiť ako účinná rehabilitácia. Vyslovene nevhodný je len pre pacientov s ťažkými dýchacími problémami alebo srdcovými chorobami.
Postavička ako lusk
Začiatky baletného kurzu majú na prvý pohľad s tancom len málo spoločné. Cvičí sa totiž na karimatke. Keďže postavu treba najprv účinne spevniť, začína sa s cvikmi prevzatými z pilatesu. Až keď sa naučíte lepšie ovládať telo, môžete prejsť na cvičenia z klasického tanca pri tyči a v priestore.
„Najprv potrebujeme pracovať s hĺbkovým stabilizačným systémom trupu,“ vysvetľuje Ľubica Plodová. „Preto je klasický tanec v začiatkoch veľmi statický. Človek by povedal, že sa ani nehýbe, ale skôr než začnete tancovať, musíte absolvovať dlhodobú prípravu.“
Študentom klasického tanca s profesionálnym zameraním trvá celé roky, kým začnú na javisku ohurovať rôznymi výskokmi a náročnými krokovými variáciami. Takéto ciele si, samozrejme, absolvent amatérskeho kurzu nemôže dávať. Aj tak však môže veľa získať.
Napríklad zlepšenie držania tela a krajšie vytvarovanú postavu. Účinky sú viditeľné najmä na chrbtici, lebo baletným cvičením spevníte množstvo drobných svalových partií, ktoré máte okolo chrbta a pri bežných každodenných činnostiach ich veľmi nevyužívate.
Na zahodenie určite nie je ani pekné vytvarovanie zadočka, keďže pri balete sa intenzívne pracuje so spevneným sedacím svalstvom. S masívnym chudnutím pri začiatočníckych cvikoch síce rátať nemôžete, ale keď skombinujete hodiny baletu s nejakým rezkejším aeróbnym cvičením a úpravou stravy, dá sa aj v tomto smere na sebe popracovať.
Jednotlivé cviky sú vypracované tak, aby nás upozornili na svaly, o ktorých sme možno ani nevedeli, že ich máme. Učia nás citlivejšie vnímať telo a správať sa k nemu pozornejšie. Okrem toho majú krásne francúzske názvy ako plié alebo battement, čo dodáva pokynom inštruktorky zvláštny pôvab a určite sa pri nich nebudete cítiť ako na vojenskom cvičení.
Väčšinou sú pomerne náročné na technickú presnosť, preto sa začiatočníkom neodporúča skúšať si ich na vlastnú päsť. „Pri nesprávnom cvičení hrozí nebezpečenstvo úrazu,“ upozorňuje Ľubica Plodová. Najčastejšie ide o vyvrtnutie kolena alebo poranenie iných kĺbov. Takže ak chcete cvičiť doma pred zrkadlom, nechajte si najprv jednotlivé cviky skontrolovať u odborníka.
Klavír a piškóty
Na profesionálnych hodinách baletu sa cvičí pri klavírnej korepetícii. Na amatérskom kurze sa používajú cédečká s klavírnou hudbou, špeciálne upravenou na tento účel. To znamená, že jednotlivé skladby sú rytmicky prispôsobené tak, aby ste pri nich mali optimálne tréningové tempo.
Účastníčky kurzu sa pohybujú pri klavírnej hudbe v pohodlnom priliehavom oblečení. Väčšinou si obliekajú tričko a legínsy, ale nájdu sa aj také, ktoré si kupujú baletné trikoty a kombinujú ich s nadýchanými baletnými sukničkami.
To záleží na vkuse a na tom, v čom sa dobre cítite. Ľubica Plodová má, pokiaľ ide o oblečenie, vždy len jednu požiadavku – radí účastníčkam kurzu, aby mali odhalené kolená a členky – dve časti tela, ktoré potrebuje počas cvičenia aktívne kontrolovať. Výber obuvi je tiež nenáročný. V prvej fáze kurzu, keď cvičíte pilates, si vystačíte s ponožkami. O niečo neskôr, keď sa premiestnite k tyči, je dobré kúpiť si klasické baletné cvičky, takzvané piškóty.
Zacvičte si ako baletka
Cvičenia z hodín baletu sa robia vždy so spevneným chrbtom a sedacím svalstvom. Základom je pevné držanie tela.
Veľká póza effacée derrière par terre.
Demi-plié v I. pozícii.
Poloha sur le cou-de-pied devant s opornou dolnou končatinou v demi-plié.
Relevé v V. pozícii.