Umývať či neumývať?
Niekde sa dočítame, že treba všetky plastové nádoby pred vyhodením dôsledne poumývať, inde zasa, že to nie je potrebné, pretože budú dočistené pri ďalšom spracovaní. Ako to teda je? „Záleží na type plastu, pretože nie všetky druhy treba umývať.
Pokiaľ máme plastovú nádobu alebo PET fľašu, ktorá je uzatvárateľná, stačí, keď jej obsah vylejeme, uzavrieme a vyhodíme do žltej nádoby na odpad. Ak však ide o téglik od jogurtu, prípadne inú nádobu, ktorá sa nedá zavrieť, mali by sme ju opláchnuť.
Vďaka tomu nezašpiníme ostatné plasty a vyhneme sa nepríjemnému zápachu,“ vysvetľuje Peter Krasnec, prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve.
Úprava PET fliaš
Čo všetko treba s nimi spraviť pred vyhodením? Do koša môžeme pokojne dávať plastové fľaše s etiketami vrátane vrchnákov, nie je potrebné zbavovať ich týchto „ozdôb“. Jediné, na čo by sme nemali zabudnúť, je, že PET fľaše predtým treba stlačiť, aby sa ich do kontajnera zmestilo čo najviac a my sme zbytočne neplatili za odvoz vzduchu.
„Stále apelujem na ľudí, aby na to mysleli, aj keď sú na výlete. Po vypití nápoja stačí fľašu jednoducho zošliapnuť a dať naspäť do batoha, veď takto upravená fľaša s pôvodným objemom liter a pol má len okolo 36 gramov a nezaberie veľa miesta,“ dodáva Peter Krasnec.
Odstraňovať z časopisov spinky?
Pokiaľ vyhadzujeme nejaké papierové dokumenty, je fajn, ak si nájdeme chvíľu a povyťahujeme z nich kancelárske spinky. Koniec koncov, ešte sa nám môžu zísť, aspoň nemusíme hneď kupovať nové.
Čo sa však týka časopisov alebo novín, ktoré sú pevne „zošité“, kovové časti nemusíme vyberať, pretože tie sa ešte pred spracovaním papiera vytriedia pomocou magnetických separátorov.
Nie je papier ako papier
Mali by sme myslieť na to, že do modrého kontajnera určeného na papier nepatria voskované, príliš mastné, znečistené papiere ani použité plienky. Kartóny väčších rozmerov je dobré pre zníženie objemu odpadu stlačiť.
Označenie na obaloch
Ak nájdeme na obale značku v tvare šípok zoradených do trojuholníka, ide o recyklovateľný materiál. Skratka alebo číslo pri tomto trojuholníku nás informujú, o aký materiál ide, a teda do akého kontajnera máme obal po použití zahodiť:
- Papier – PAP, 20, 21, 22 – patria sem papierové obaly, kartóny, noviny, časopisy, knihy, kancelársky papier.
- Plasty – PET, PP, PS, HDPE, LDPE, 1, 2, 3, 4, 5, 6 – patria sem PET fľaše, plastové nádoby od kozmetiky, obaly z potravín.
- Sklo – GL, 70, 71, 72 – patria sem prázdne sklené nádoby, tabuľové sklo aj črepy.
- Kovy – Alu, Fe, 40, 41 – patria sem konzervy, hliníkové fólie, hrnce, kovové uzávery z nápojov.
- Nápojové kartóny – C/PAP, 81, 84 – patria sem škatule z mliečnych výrobkov, džúsov a podobne.