Ako si vybrať zdravé topánky
Radí ortopéd a podológ Peter Klein:
1. Primeraná veľkosť. Topánka musí dobre sadnúť. Vpredu by mala byť dlhšia o desať až dvanásť milimetrov, čo slúži ako rezerva na voľný pohyb prstov pri predĺžení nohy počas chôdze. Šírka topánky by mala zodpovedať obvodu nohy v mieste prstových kĺbov – v širokej topánke noha kĺže a poškodzuje sa tlakom, úzka topánka obmedzuje krvný obeh a deformuje prednú časť nohy. Veľkosť obuvi sa zvyčajne volí podľa nohy, ktorá je širšia a dlhšia.
2. Dostatočne priestorná a guľatá špička, ktorá poskytuje priestor na palce. Špicatá obuv je príčinou deformít ako vybočený palec, vybočený malíček, kladivkové prsty.
3. Materiál je potrebné vyberať mäkký, priedušný, absorbujúci vlhkosť, prispôsobujúci sa anatomickému tvaru nohy. Takými sú prírodné materiály ako koža, textil či materiál nového typu goratex, sympatex. Nevhodné sú syntetické materiály ako koženky, poromery, plasty, ktoré sú nepriedušné, neprispôsobia sa tvaru nohy, ktorá sa potom nadmerne potí, čo je priaznivá klíma na rast plesní.
4. Opätok musí byť v topánke veľmi dobre fixovaný, aby nedochádzalo k bočným pohybom päty. Výška opätku by nemala byť u muža viac ako dva centimetre, u žien viac ako tri centimetre a veľkosť by mala mať čo najväčšiu nášľapnú plochu.
5. Ohybnosť. Je nutné, aby bola obuv v oblasti prstových kĺbov čo najohybnejšia. Tuhá a nepoddajná topánka zvyšuje únavu a narúša pohodlie.
6. Tlmenie. Tvrdé plochy (asfalt, kachličky, parkety, dlažba) ohrozujú pružnosť nohy a vedú k predčasnému opotrebovaniu chrupaviek dolných končatín a chrbtice. Prevenciou sú buď materiály s dobre tlmiacimi vlastnosťami, anatomicky tvarované stielky, alebo špeciálne vkladacie podpätenky.
7.Hmotnosť obuvi by mala byť čo najmenšia, veď ju nosíme celý deň a zvyčajne urobíme asi pätnásťtisíc krokov denne.
Au, moje päty!
Okrem nevhodnej obuvi sa podľa odborníka môžu za boľavými pätami skrývať aj iné príčiny – stavy po úrazoch, degeneratívne zmeny, pozápalové zmeny, bolestivý úpon Achillovej šľachy či trvalé preťaženie nohy vplyvom nadváhy. Vo všeobecnosti je dôležitá starostlivosť o nohy – správna hygiena nôh, vhodná obuv a korekcia deformít na pätách. „Ak už však máte boľavé päty, je potrebné ich odľahčiť mäkkou podpätenkou či topánkou s mäkkou a pružnou podrážkou, častejšími kúpeľmi s automasážou a starostlivosťou o korekciu deformít nohy vhodnou vložkou,“ dodáva Klein.
Čo spôsobuje zlá obuv?Doktor Peter Klein z Ortopedickej a osteologickej ambulancie v Prešove hovorí, že najčastejšie sa vo svojej ambulancii stretáva s otlakmi, odreninami, kurími okami, bolesťami chodidiel, predovšetkým na pätách, deformitami palcov, preťaženými šľachami, svalmi predkolenia a s rozličnými úrazmi.
Popraskaná koža
Bolestivá môže byť aj stvrdnutá koža na pätách, ktorá má sklon k praskaniu. Majú na tom podiel viny aj nevhodné topánky? „Príčinou môže byť obuv, ktorá núti kožu, aby sa bránila nadmernému zaťaženiu. Stvrdnutie kože na päte môžu zapríčiniť topánky, ktoré majú zle fixovaný opätok a pri chôdzi dochádza k nežiaducim bočným pohybom, prípadne topánky, ktorých opätok je zošliapaný alebo sú z tvrdého a neprispôsobivého materiálu,“ vysvetľuje ortopéd Klein. Na tvrdú kožu sa treba vyzbrojiť jemným pilníkom na nohy a hydratačným krémom, prípadne si do diára zapíšte pravidelné návštevy pedikérky.