Ako nájsť vhodný krém?
Každodenná starostlivosť o pleť spočíva aj v nanesení krému. Každá pokožka je iná a každá potrebuje prijať iné zložky, aby bola primerane vyživená. „Je dosť ťažké orientovať sa v množstve prípravkov na trhu,“ pripúšťa dermatologička Ružena Sochorová z Centra laserovej a estetickej dermatológie.
„Najvhodnejšie je zájsť za odborníkom, kožným lekárom alebo na lekársku kozmetiku a dať si pleť vyšetriť. Takto zistíte, či je suchá, mastná, zmiešaná, citlivá a podľa toho si aj necháte odborne odporučiť krém na denné a nočné používanie.“
Je dobré použiť tester?
V časopisoch alebo obchodoch sú často k dispozícii testery nových krémov, ktoré môžete vyskúšať. Obvykle však tester vydrží na jedno až dve použitia, z čoho účinok krému na pokožku určíte len ťažko. Testery slúžia hlavne na to, aby ste zistili, ako reaguje vaša pleť na určitý kozmetický prípravok.
„Najvhodnejším spôsobom na testovanie nových krémov je použiť tester,“ myslí si Ružena Sochorová. „Po niekoľkých dňoch používania zistíme, či naša koža nie je precitlivená na zložky prípravku, čo sa prejaví jej začervenaním, podráždením, niekedy až svrbením a pálením. V takom prípade daný krém nie je vhodný na váš typ pleti.“ Nemusí to byť však chyba krému, ale skôr vašej kože, ktorej nevyhovuje určitá zložka v ňom.
Použiť viac prípravkov naraz?
Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. Môže sa pokožka „predávkovať“, ak použijeme viac prípravkov naraz? Dermatologička tvrdí, že to nemá žiadny negatívny vplyv na jej stav. Sérum, pleťový krém či krém na očné okolie majú inú intenzitu účinných látok, ale vzájomne si neprekážajú. Každá pokožka je iná, preto sa priam odporúča kombinovať rôzne prípravky.
Zvyká si pleť na krém?
Máte pocit, že po dlhodobom používaní určitého krému sa stráca jeho efektívny účinok? To, či si pleť dokáže zvyknúť na váš obľúbený prípravok, je individuálnou záležitosťou. Potvrdila to aj dermatologička Ružena Sochorová: „Niekto môže používať modrú indulonu alebo mandľový krém celý život a nič lepšie pre svoju pleť nepotrebuje. Iný po určitom čase zistí, že pleť už dobre nereaguje na používaný krém, v tom prípade ho treba zmeniť.“
Čo spôsobuje časté striedania krémov?
V ideálnom prípade nič. Pokiaľ je vaša pokožka relatívne odolná a netrpíte alergickými prejavmi pri použití nového krému, tak krémy môžete striedať. Ako však poznamenáva aj dermatologička, riskujete, že niektorý krém vám nesadne a môžete si tak zbytočne podráždiť kožu.
Ako vieme, že pokožka potrebuje ošetrenie krémom?
Z reklám dennodenne počúvame o blahodarných účinkoch krémov, časopisy nám radia, ako hydratovať pleť a dokonca aj najlepšia kamarátka nedávno riešila, ktorý krém je lepší než tie ostatné. Ako rozoznáme, čo naša pokožka naozaj potrebuje ?
„Ak je pleť nedostatočne hydratovaná, je suchá, povädnutá – to sú dôvody, prečo sa musíme o ňu starať a dobre ju hydratovať, aby bola napnutá, lesklá, hladká a rozjasnená,“ radí dermatologička. „Na to sú vhodné hydratačné a antiageingové krémy, ktoré obsahujú účinné látky spomaľujúce starnutie pleti.“ Hydratačný krém prenikne do povrchových vrstiev pokožky a regeneruje ju. Zlepší jej kvalitu a zmena je viditeľná.
Kedy sa začať krémovať?
Myslíte si, že vaša mladučká dcéra krém nepotrebuje? Ste na omyle. Aj mladú pokožku treba hydratovať ráno a večer. „S pribúdajúcim vekom už môžeme požívať prípravky s obsahom antioxidantov, akými sú vitamín C, E, koenzým Q10,“ odporúča Ružena Sochorová.
„Na zrelú pleť okolo päťdesiatky sú vhodné prípravky s obsahom vitamínu A alebo prípravky na rekonštrukciu kolagénu.“ Samozrejme, nie je pravidlom, že krém určený na zrelú pleť mladej žene uškodí, ale radšej by mala používať taký, ktorý je určený na jej typ pleti.
Denný krém aj na noc?
Ak si nechcete kupovať dva krémy, pokojne môžete použiť denný krém aj na noc. Opačne to však neplatí. Väčšina denných krémov obsahuje aj UV filter, ktorý je vám síce v noci zbytočný, ale neuškodí vašej pokožke a ani ju nezaťaží. S nočným krémom si však cez deň nevystačíte.
Môže krém reálne omladiť pokožku tváre?
Na trhu je dostupných množstvo krémov na starnúcu pokožku, ktoré vraj pleť vypnú, zdokonalia kontúry, zabránia jej ochabovaniu. Aké sú však reálne výsledky? „Na výrazné zlepšenie kvality pleti iba používanie krémov nestačí,“ tvrdí dermatologička Ružena Sochorová.
„Sú skôr neodmysliteľným doplnkom po omladení pleti silnejšími prístrojovými ošetreniami, pri ktorých sa využívajú fyzikálne metódy na regeneráciu kože. Základom fotorejuvenizácie, frakčného resurfacingu a iných ošetrení je zničiť kolagén, namiesto starého sa následne vytvorí nový, lepší, pružnejší a koža sa omladí.“ Vhodný krém udržuje efekt a účinok mechanického omladenia pleti. Krém nevyplní vrásky, iba zjemní pokožku!
Skladovať krém v chladničke?
Mnohé z nás si myslia, že krém v chladničke vydrží dlhšie ako zvyčajne. „Na každom kréme je ikonka, ktorá informuje, ako dlho po otvorení vydrží,“ hovorí Ružena Sochorová. „Ak výrobca neurčí inak, je zbytočné, aby sme krém uskladňovali v chladničke.“ Iné je to pri namiešaných krémoch z lekárne, ktoré nemusia mať v sebe konzervačné látky. Vtedy sa odporúča uskladňovať ich v chlade.