Na mastnú a problematickú pleť
Zjemňujúca banánová maska
Vidličkou roztlačte štvrtku zrelého banánu. V mištičke zmiešajte pripravený banán spolu s polievkovou lyžicou bieleho jogurtu a čajovou lyžičkou medu. Nakoniec primiešajte zopár kvapiek citrónovej šťavy. Masku nanášajte na pleť raz za týždeň a nechajte ju pôsobiť niekoľko minút. Začnite piatimi minútami a postupne môžete každý týždeň pridávať nejakú minútku navyše.
Tip: Snažte sa použiť vždy čerstvé nenahnité ovocie. Nesnažte sa pravú prírodnú citrónovú šťavu nahradiť citrónovými koncentrátmi určenými do čajov a nápojov.
Vhodné masky z domácich surovín na mastnú a problematickú pleť:
Na mastnú pleť sú vhodné i zemiaky. Stačí, ak zemiak postrúhate, vytlačíte z neho šťavu a do škrobovej tekutiny namočíte vatové tampóny, ktoré potom poukladáte na pleť. Zemiaková maska alebo jednoducho plátky zemiakov položené na tvári majú sťahujúce a čistiace účinky. Podobne na pleť pôsobia i jahody. Pozor však na potravinové alergie. Práve na jahody môže pleť reagovať citlivo a podráždene.
Citrónová alebo pomarančová maska s medom a tvarohom sťahuje póry. Citrusy vďaka ovocným kyselinám odstraňujú odumreté bunky.
Jablkovo-škoricová maska s medom a jogurtom mastnú pleť vzpruží. Ak do takejto masky pridáte i pomleté ovsené vločky, pri umývaní z tváre si urobíte i jemný píling. Navyše zabraňuje vzniku akné.
Medová maska s droždím odmasťuje a vďaka vitamínu B v droždí i hĺbkovo vyživuje.
Masky z brusníc, petržlenu či mrkvy očisťujú, pôsobia antisepticky a pomáhajú liečiť akné.
Na suchú a citlivú pleť
Výživná žĺtková maska
Jeden vaječný žĺtok zmiešajte s pol čajovej lyžičky medu. Pridajte štyri kvapky olivového oleja a desať kvapiek citrónovej šťavy. Vyšľahajte na penu a na záver pridajte malú lyžičku ovsenej múky alebo dôkladne pomletých ovsených vločiek. Naneste na pleť a nechajte pôsobiť.
Tip: Maska z vaječného žĺtka je veľmi dobrým pomocníkom i na suché vlasy, vďaka tukom a obsiahnutému lecitínu očisťuje vlasovú pokožku a dodáva vlasom lesk.
Vhodné masky z domácich surovín na suchú a citlivú pleť:
Na suchú pleť sa nebojte použiť niektoré druhy exotického ovocia, ako sú papája či avokádo. Stačí, ak k tomuto mäkkému roztlačenému ovociu pridáte jedno či dve deci smotany, vymiešate dohladka a po nanesení necháte pôsobiť najmenej 30 minút.
Veľmi dobrými pomocníkmi sú aj tvaroh, jogurt, med, olivový olej či rozmixované mandle, ktoré vďaka svojim tukom a olejom priaznivo odstraňujú suchý a napnutý pocit pokožky. Takáto maska sa zväčša po nanesení na pleť nechá uschnúť a potom sa olúpe a umyje.
Po umytí masiek teplou vodou môžete suché a ošetrené miesta schladiť kockou ľadu. Pleť ostane svieža a rozjasnená.
Osvedčený tip na domáci krém starých materí:
Rozpustite 250 g čistej bravčovej masti, vsypte do nej dve plné hrste nadrobno posekaného nechtíka lekárskeho a poriadne premiešajte. Odložte prikryté plátnom vychladnúť do druhého dňa. Potom masť opäť zahrejte, preceďte, rozlejte do pohárikov a skladujte v chladničke.
Na normálnu a bezproblémovú pokožku
Hydratujúca horková maska
Kúsok šalátovej uhorky nastrúhajte najemno. Odoberte dve polievkové lyžice uhorky aj so šťavou a zmiešajte ju s jednou lyžicou tvarohu. Naneste na pleť a nechajte pôsobiť približne 15 minút. Potom masku opláchnite. Pre „lenivejšie“ alebo ponáhľajúce sa ženy postačí aj rýchly trik.
Stačí, ak si uhorku nakrájate na tenké kolieska a poukladáte na tvár a oči. Pri rýchlom letnom varení vám na osvieženie pleti postačia i uhorkové šupky, ktoré jednoducho a za pochodu „nalepíte“ na tvár a necháte chvíľku pôsobiť.
Tip: V lete skúste nastrúhanú uhorku zmiešať s popučenými slivkami na kašu. Túto hmotu naneste (najlepšie priamo vo vani pri kúpeli) na tvár, krk i celý dekolt a po niekoľkých minútach opláchnite vlažnou vodou.
Vhodné masky z domácich surovín na normálnu a bezproblémovú pleť:
Tvár a pery vyšúchajte obľúbeným pílingom alebo použite domáci píling zo sódy bikarbóny alebo hrubej múky, či detskej krupice. Na vyšúchanú a opláchnutú pleť naneste prstami alebo štetcom med a nechajte ho pôsobiť. Med môžete rozriediť olivovým olejom. Približne po 30 minútach opláchnite. Med pôsobí antibakteriálne a zanechá pleť hladkú, jemnú a žiarivú.
Normálnej pleti prospeje i drožďová maska. V štyroch lyžiciach vlažného mlieka rozmiešajte dve lyžice droždia a nechajte chvíľku odstáť. Masku naneste na tvár a dekolt a po 30 minútach opláchnite. Droždie dodá pleti hebkosť, pružnosť a vláčnosť.
Užitočné rady
• Nezabúdajte na to, že masky sa nanášajú na dôkladne vyčistenú pleť tváre, krku a dekoltu. Snažte sa dodržiavať odporúčané časy pôsobenia, aby ste dosiahli želaný výsledok. Ak vám nejaká maska spôsobuje podráždenie, svrbenie či pálenie, ihneď ju umyte.
• Normálnu pleť bez sklonov k precitliveniu môžete po prehýrenej noci jednoducho vzpružiť. Stačí, ak svoj obľúbený krém zmiešate s troškou rozpustnej kávy, nanesiete na tvár a po 30 minútach opláchnete. Kofeín z kávy unavenú pleť rozjasní a pripraví na ďalšiu záťaž. Takúto „vzpruhu“ by ste však nemali používať príliš často!
• S prichádzajúcou letnou sezónou nezabúdajte na to, že všetkého veľa škodí, a hoci je známe, že slnko je dobrým liekom na všetko, nevystavujte pleť priveľkej záťaži. Zmeňte svoje zimné návyky a prípravky za letné, nezabudnite ani na správnu životosprávu, pitie čistej vody či na dostatok spánku.
• Neošetrujte pleť za každú cenu! Ak máte na tvári nejakú drobnú ranku, škrabanec alebo fliačik či ekzém, nedráždite zbytočne už aj tak dosť vysilenú a trpiacu pokožku príliš agresívnymi prípravkami s obsahom alkoholu alebo hrubým nanášaním pílingu, či neoverenými maskami.
• Pri čistení i krémovaní postupujte vždy dobre nacvičenými ťahmi smerom od nosa cez lícne kosti až po spánky. Pokračujte v smere rastu obočia krúživými pohybmi na celé čelo a nakoniec sa vráťte na spodnú sánku a bradu.
• Okolie očí ošetrujte jemným vklepávaním od vnútorného kútika oka cez vrchné viečko k vonkajšiemu kútiku a vracajte sa popod spodné viečko opäť k vnútornému kútiku.
Autor: mag