SME

Potešte sa vôňou byliniek

Aj keď pestovanie byliniek zvládne aj začiatočník, mnohé z nich majú svoje špecifiká.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Neznášajú nadbytok vody, sú náročné na stopové prvky v pôde a niektoré sa nezaobídu bez ochrany proti mrazom. Všetky však majú čosi spoločné. Dokážu dodať pokrmom prenikavú arómu ako žiadna iná surovina.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo sadeníc bez trápenia

Kúpa sadeníc je tou najjednoduchšou cestou k voňavému bylinkovému letu. Nenechajte sa nalákať na kontajnerové sadeničky zo supermarketu. Majú za sebou skladovanie v zlých podmienkach a vhodné sú skôr na okamžitú spotrebu ako na výsadbu. Navštívte špecializovanú záhradkársku predajňu a prehliadnite si aktuálnu ponuku. Rastlinky vás musia zaujať svojím výzorom a chuťou. Neobávajte sa odštipnúť a ochutnať drobný lístok či nahliadnuť, aký hustý je koreňový bal. Čím pevnejšia sadenička, tým väčší úspech budete mať pri pestovaní.

SkryťZatvoriť reklamu

V záhradných centrách určite nájdete mladý stromček vavrínu, pažítku, levanduľu, rôzne druhy mäty, oregano, materinu dúšku, rozmarín, šalviu či pestré odrody bazalky. Kupujte však iba toľko, koľko priestoru bylinkám chcete venovať.

Ide to aj zo semienka

Ak sa radi prehrabávate v drobivom záhradníckom substráte, určite vás bude lákať výsev byliniek zo semienka. Výhodou je podstatne nižšia cena. Nejaký čas však potrvá, kým vypestujete dostatočne pevné sadeničky. Bylinky vyžadujú ľahčený substrát s podielom piesku, ktorý znižuje viazanie vody v pôde. Nie je chybou primiešať do odľahčenej zmesi drobné kamienky granitu.

Kým semienka koriandra sú veľké takmer ako nové korenie, osivo tymianu je drobnejšie ako mak. Semienka vysievajte na povrch zarovnaného vlhkého substrátu s citom, aby nebol výsev prihustý. Zasypte ich jemnou vrstvičkou zeminy, piesku alebo drobnými kamienkami a doprajte im počas klíčenia dostatok vlhkosti a tepla. Aby ste zamedzili padaniu klíčnych rastlín, používajte sterilizovaný substrát alebo zálievku fungicídnym prípravkom.

SkryťZatvoriť reklamu

Po tom, čo sa na rastlinkách objavia prvé pravé lístky, presaďte ich do sadbovača alebo samostatných kontajnerov. V nich v priebehu niekoľkých týždňov zmocnejú natoľko, že sa priblížia tým zo záhradného centra.

Na balkón i do záhradky

Čím lepšie podmienky pre pestovanie byliniek máte, tým väčšej úrody sa dočkáte. Všetky s výnimkou mäty vyžadujú slnečné stanovisko, ktoré nie je problém od jari do jesene zabezpečiť či už na okennom parapete, alebo na balkóne, či záhone v záhradke. Bez slnka a minerálov niet prenikavých vôní. Väčšinu byliniek pestujeme v nádobách ako letničky.

Kvetník pre pestovanie byliniek by mal mať priemer najmenej 20 centimetrov a lepšie poslúži hlinený ako z plastu. Na dno nasypte drenážnu vrstvu z kameniva a sadeničku zasaďte do pripraveného substrátu. Ten základný si namiešate z jedného dielu piesku, jedného dielu vyzretého kompostu a dvoch dielov zeminy. Pri mäte môžete piesok vynechať, levanduľa, šalvia a rozmarín budú prosperovať lepšie, ak do substrátu primiešate aj vápenaté kamenivo.

SkryťZatvoriť reklamu

Bohatšiu výsadbu vám zabezpečia väčšie výsadbové nádoby, ako napríklad hrantíky. Pri kombinovaní rôznych byliniek v jednej nádobe treba myslieť na to, že niektoré sú expanzívnejšie ako iné. Mäta by veľmi rýchlo pridusila v raste materinu dúšku, takže samostatná nádoba jej pristane viac.

Pri výsadbe do voľnej pôdy nehľadajte iba hriadky v záhrade. Keďže mnohé bylinky sú viacročnými rastlinami či trvalkami, pristanú im stanoviská, na ktorých vás potešia voňavým obrastom každý rok. Medovku s mätou vysaďte na zatienené miesto k záhradnému zdroju vody, rozmarín prepašujte na chránené miesto v skalke a pažítke vyrobte pri kompostoch vyvýšený záhon z dosák. Pri bylinkách zo Stredomoria počkajte na výsadbu až do druhej polovice mája, keď sa pôda dostatočne prehreje. Ak sa bazalke v minulých rokoch na záhone nedarilo, na vine bol chlad.

SkryťZatvoriť reklamu

Udržujte ich vo forme

Bylinky treba pravidelne formovať strihom, aby neprerastali. Veľkosť obrastu by mala zodpovedať podmienkam, do ktorých ste bylinky vysadili. Čím menšia nádoba, tým by mal byť vzrast nižší. Častým zostrihom získate nielen drahocenné bylinky do kuchyne, ale aj hustejší obrast. Rozmarín, ktorý vám v záhrade vyrastie do 150-centimetrovej výšky, nenechajte vyrastať do nebies v malom kvetníku.

Ak ste si pripravili pri výsadbe kvalitný substrát, prihnojovaniu nemusíte venovať pozornosť. Viac ako na dusíku pre rast zelenej hmoty záleží na tom, či pôda obsahuje minerály dôležité pre tvorbu vonných olejov a silíc. Experimentujte s rôznymi druhmi kompostov a zistíte, že rozdiely sú priepastné.

Sezóna je obmedzená

V našom klimatickom pásme nemožno očakávať, že sa vám podarí pestovať bylinky aj v zimných mesiacoch v teple domova za oknom. Svetla je príliš málo a v presvetlenej zimnej záhrade bylinky upadnú do spánkového režimu, aby v plnej sile vyrástli s príchodom jari.

SkryťZatvoriť reklamu

Preto využite sezónu na sušenie a mrazenie byliniek či výrobu voňavého pesta, aby ste si prenikavé vône užili na tanieri aj v zimných mesiacoch. Ak necháte niektoré z byliniek dospieť až do štádia kvetu, môžete si namnožiť pre ďalšiu sezónu aj svoje vlastné osivo.

Prezimované bylinky sú mocné

Mnohé z byliniek sú viacročnými rastlinami a dokážu prezimovať, aby v ďalších sezónach búrlivým rastom zaistili bohatú úrodu zelenej hmoty. Kým o pažítku, medvedí cesnak, mätu a medovku netreba vyvinúť zvláštnu starostlivosť, citlivejšie bylinky potrebujú pomocnú ruku.

Ak máte k dispozícii zimnú záhradu alebo svetlú miestnosť s teplotou od 10 do 15 stupňov, citlivejšie bylinky môžete zazimovať po presadení z voľnej pôdy do kvetníkov priamo v nej. Tlmená zálievka zabráni ich vyschnutiu a nízka teplota spomalí všetky fyziologické pochody. Bazalka či vavrín čiže bobkový list sa bez takejto starostlivosti nezaobídu. Citlivejšie bylinky Stredomoria v takomto prostredí zaručene prezimujú.

SkryťZatvoriť reklamu

Levanduľa, šalvia, rozmarín a tymian dokážu prezimovať aj na vonkajšom stanovisku, ak ich po sezóne zostriháte a prikryjete. Vetvičky borovice vytvoria priedušnú vrstvu, na ktorú navrstvíte ľahký mulč z lístia alebo vyzretého kompostu. Siahnuť môžete aj po slame. Ochranná vrstva zabráni presychaniu substrátu, vytvorí štít pred vetrom a ostrými slnečnými lúčmi.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie