Rybie konzervy vám pomôžu s prípravou ľahkého obeda či rýchlej večere. Ak siahnete po kvalite, i jednoduchý recept vás môže milo prekvapiť...
Cestoviny s tuniakom a paradajkami
Suroviny na 4 porcie
- 300 g cestovín
- 400 g konzerva krájaných paradajok
- 200 g tuniaka v oleji
- 100 g hrášku
100 g kukurice - 4 plátky anglickej slaniny
- cibuľa
- strúhaný syr
- soľ, mleté čierne korenie
Tuniaka preložte do sitka a nechajte odkvapkať. Na oleji z tuniaka osmažte domäkka na kocky pokrájanú cibuľu a slaninu. Medzitým uvarte cestoviny podľa návodu na obale. K zlatistej cibuli pridajte paradajky aj so šťavou, hrášok, kukuricu a dochuťte soľou a korením. Cestoviny zlejte a vmiešajte do omáčky. Nakoniec pridajte kúsky tuniaka, dochuťte a premiešajte. Servírujte posypané strúhaným syrom podľa chuti.
Tip: Jemnú chuť pokrmu jednoducho zvýrazníte pridaním prelisovaného cesnaku, nadrobno pokrájanej čili papričky alebo niekoľkými kvapkami čili omáčky.
Kuskus s tuniakom a pórom
Suroviny na 4 porcie
- 180 g kuskusu
- 1 l hydinového vývaru
- 180 g tuniaka vo vlastnej šťave
- pór
- červená cibuľa
- 4 PL olivového oleja
- 2 PL citrónovej šťavy
- čerstvé bylinky
- soľ, mleté čierne korenie

Kuskus zalejte vo väčšej nádobe horúcim vývarom, pridajte jednu lyžicu oleja a miešajte, kým sa vývar nevsiakne. Nádobu prikryte a nechajte postáť približne päť minút. Tuniaka zlejte zo šťavy a dvoma vidličkami ho jemne rozdeľte na menšie kúsky. Pokvapkajte ho citrónovou šťavou a nechajte postáť. Na zvyšnom olivovom oleji speňte na kolieska pokrájaný pór a červenú cibuľu. Do zmäknutej cibule pridajte nasekané bylinky, soľ, korenie a celé to vmiešajte do kuskusu. Na záver jemne vmiešajte kúsky tuniaka a podľa potreby dochuťte. Servírujte dozdobené lístkami byliniek.
Tip: Ak chcete pokrm obohatiť tak chuťovo, ako aj farebne, pridajte k póru a cibuli na kúsky rozkrájané na slnku sušené paradajky alebo na kolieska pokrájané olivy.
Rýchle tuniakové placky
Suroviny na 4 porcie
- 2 konzervy tuniaka vo vlastnej šťave
- 4 väčšie zemiaky
- cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- vajíčko
- petržlenová vňať
- soľ, mleté čierne korenie
- strúhanka
- olej

Z tuniaka rukami vyžmýkajte šťavu a vložte do väčšej misy. Pridajte vajíčko, prelisovaný cesnak, soľ, korenie a premiešajte. Nakoniec pridajte najemno nastrúhané zemiaky, nadrobno pokrájanú cibuľu a nasekanú petržlenovú vňať. Všetko spolu premiešajte a podľa potreby zahustite troškou strúhanky. Kopček strúhanky vysypte na dosku alebo tanier a rukami v nej tvarujte okrúhle fašírky, ktoré strúhankou obaľte z obidvoch strán. Vysmažte v oleji do zlatista a servírujte ako placky so zeleninovým šalátom a dresingom alebo ako fašírku so zemiakovou kašou a kyslou smotanou.
Tip: Na zlepšenie placiek či fašírok vyskúšajte do cesta pridať predmočené ovsené vločky alebo sójový granulát. Zemiaky môžete nahradiť inou zeleninou.
Zapekané zemiaky s tuniakom
Suroviny na 4 porcie
- 8 - 10 zemiakov
- 2 cibule
- konzerva tuniaka v oleji
- konzerva sardelových očiek
- 300 ml smotany
- 2 PL strúhanky
- čerstvý tymian
- plátky masla
- mleté čierne korenie

Zemiaky umyte a narežte alebo postrúhajte na tenké kolieska. Postup opakujte aj s cibuľou. Zapekaciu misu vymažte maslom a navrstvite do tretiny zemiaky a cibuľu. Vidličkou rozmiestnite po zemiakoch polovicu tuniaka a polovicu sardelových očiek. Prikryte vrstvou zemiakov a cibule, na ne rozmiestnite zvyšok tuniaka a rybích očiek a prikryte poslednou vrstvou cibule a zemiakov tak, aby vrstvu ukončili zemiaky. Povrch posypte čiernym korením a nasekaným tymianom. Slaným olejom zo sardelových očiek rovnomerne polejte celý nákyp a postup zopakujte aj so smotanou. Navrch rovnomerne vysypte strúhanku a kúsky masla. Pečte pri teplote 180 stupňov približne 50 minút.
Tip: Jednotlivé vrstvy zemiakov netreba soliť, keďže sardelové očká sú až príliš slané. Práve zemiaky, cibuľa a smotana sa postarajú o vyváženú lahodnú chuť nákypu.
Čo o ňom vieme?
- Mäso z tuniaka obsahuje veľa vitamínu A, D, B6 a B12. Tiež má bohaté zastúpenie riboflavínu, tiamínu, železa, magnézia, selénu i fosforu. Najdôležitejším darom, ktorý nám ryby vedia dať, sú jód a omega-3 mastné kyseliny. Práve tie už, bohužiaľ, v konzervách s rybami nenájdete. Všetky ostatné vitamíny ostanú zachované i po tepelnom spracovaní konzervovaných rýb v továrňach.
- Ženy ocenia i to, že tuniak a výrobky z neho pomôžu ich slabým nechtom, vlasom, pleti, ale i celému organizmu. Navyše je tuniak skvelým jedlom na zachovanie štíhlej línie.

Na čo si dať pozor pri kúpe?
- Existuje veľa druhov tuniakov a tiež veľa druhov jeho konzervovanej úpravy. Ak nechcete ostať nemilo prekvapení obsahom otvorenej konzervy, všímajte si dôležité údaje. Obal na konzerve by mal uvádzať krajinu pôvodu, druh tuniaka, hmotnosť a celkové zloženie. Všímajte si hlavne podiel čistého mäsa, obsah soli, použitý druh oleja, ale i cenu.
- Vopred si rozmyslite, aké máte s tuniakom plány. Celistvé kúsky mäsa sú najlepšie do zeleninových šalátov, navrch cestovín či ako ozdoba a doplnok chuťoviek. Jemné kúsky mäsa v oleji či vo vlastnej šťave upotrebíte na pizzu, sendviče, do bagiet či omáčok a teplých šalátov. Najlacnejšie tuniakové vločky alebo triešť využijete na prípravu nátierok či náplní do slaných koláčov a nákypov.
Autor: mag