Jarné obdobie si priam žiada začať žiť zdravšie. Mnohí ľudia s prvými slnečnými lúčmi myslia viac na šport, racionálnejší spôsob stravovania a aj celkovú očistu organizmu. V súčasnosti sme často vystavení škodlivým vplyvom prostredia.
Toxické látky prijímame aj v potrave. Negatívne ovplyvňujú náš organizmus a zároveň zaťažujú orgány, ktoré sa podieľajú na prirodzenej očiste. Aby naše telo fungovalo tak, ako má, mnohí odborníci zdôrazňujú potrebu detoxikovať ho.
„Základom detoxikácie je pomôcť telu zbaviť sa zdraviu škodlivých látok,“ vysvetľuje lekárka Eva Smíšková. „Znížiť prísun látok v potrave, ktoré preťažujú organizmus a zároveň zlepšiť a odľahčiť funkciu orgánov, o ktorých vieme, že sa na očiste podieľajú.“
Pri detoxikácii dochádza k uvoľňovaniu toxických látok, ktoré sa vyplavia z tela, či už močom, stolicou, hlienmi, alebo pórmi cez pokožku. Zjednodušene môžeme detoxikáciu nazvať aj čistením tela zvnútra. Organizmus si po ňom rýchlejšie poradí s ochoreniami, vírusmi a baktériami.
Pozor na črevnú sprchu
Medzi hlavné „čističky“ organizmu, teda orgány, ktoré sa podieľajú na správnom fungovaní a imunite organizmu, patrí hrubé črevo, pečeň, obličky a lymfatický systém. „Podporu ich funkcie zabezpečíme dokonalým pitným režimom bez alkoholu a sýtených nápojov,“ radí Smíšková.
„Sústrediť sa treba hlavne na stolovú nesýtenú vodu alebo minerálky. Vhodné sú aj čajové zmesi – zelený, čierny čaj a Pu-erh alebo bylinkové odvary, o ktorých vieme, že podporujú činnosť spomínaných orgánov.“
Veľakrát sa detoxikácia spája aj s radikálnym vyčistením hrubého čreva. Lekárka Eva Smíšková je však skôr odporkyňou týchto procedúr. „V praxi som vyšetrovala veľa svojich pacientov, ktorí po opakovanej aplikácii týchto postupov mali zdravotné ťažkosti ako hnačky, nafukovanie či kŕče.
Na zlepšenie stavu čreva odporúčam skôr veľa piť a prijímať vlákninu, buď bezprostredne z potravy, alebo z voľne dostupných potravinových doplnkov.“
Črevná sprcha totiž okrem zlých baktérií vyplaví aj tie dobré – laktobacily a acidofily, ktoré v čreve upravujú pH prostredie a zabraňujú množeniu hnilobných baktérií. Nájdete ich v obohatených mliečnych produktoch, ale aj vo forme kapsúl dostupných v lekárni.
Držanie hladovky
Najväčšie riziko „zanesenia“ organizmu nám hrozí aj v období sviatočného hodovania. Ak ste to počas Veľkej noci prehnali, doprajte si očistný deň. Jednodňový pôst, počas ktorého budeme piť len vodu a čaje, určite z času načas neuškodí.
„Pokiaľ je človek zdravý, nemá cukrovku alebo iné metabolické ochorenia a nejde o tehotnú ženu, pokojne môže takúto očistu praktizovať,“ hovorí Smíšková.
Ak máte obavy z toho, že nevydržíte držať hladovku, zostavte si jedálny lístok len z čerstvej zeleniny a ovocia, klíčkov a strukovín. Pite čaje z listu žihľavy, kvetu bazy čiernej, listov prasličky roľnej, feniklu, petržlenu. Pripraviť si môžete aj odvar z pestreca mariánskeho, rumančeka pravého alebo z koreňa ďumbiera.
Podľa lekárky sa nedá presne určiť, kedy je detoxikácia tela potrebná. „Musíme vychádzať len z nášho subjektívneho pocitu. Klinické testy na zistenie nie sú k dispozícii, v takomto prípade musí byť každý sám sebe lekárom. Jedine sa dá skontrolovať pH v moči, ak sme veľmi kyslí, očista je na mieste,“ tvrdí Smíšková.
Niektorí odborníci tvrdia, že detoxikovať organizmus je vhodné raz do roka, lekárka odporúča podstúpiť túto procedúru vždy, keď sa cítime presýtení alebo keď sa chceme zbaviť pár kíl navyše, prípadne ak sa cítime unavení. Niektorí ľudia zvyknú praktizovať očistný deň raz do týždňa. Ale to si žiada kopu trpezlivosti a odhodlania.
Desať spôsobov, ako detoxikovať telo
Ak chcete očistiť telo od škodlivín, pomôže správne zvolená strava, pohyb a zdravý životný štýl.
1. Zaraďte do svojho jedálnička vlákninu, hnedú ryžu, čerstvé ovocie a zeleninu, ktorá je organicky pestovaná. Vhodná je najmä repa, reďkovka, artičoky, kapusta, brokolica. Detoxikačné účinky majú aj riasy – Spirulina a Chlorella.
2. Koreň z púpavy, lopúcha a pestreca mariánskeho čistí a chráni pečeň. Rovnaké účinky má aj pitie zeleného čaju.
3. Nezabúdajte na dostatočný prísun vitamínu C, ktorý podporuje tvorbu glutatiónu. Ten napomáha pečeni vylučovať z tela toxíny.
4. Dodržujte pitný režim. Vypite aspoň dva litre vody denne.
5. Dýchajte zhlboka, aby ste okysličili organizmus a rozbehli cirkuláciu v tele.
6. Snažte sa odbúrať stres a myslite pozitívne.
7. Pusťte si na seba horúcu sprchu a vydržte pod ňou asi päť minút. Potom sa na tridsať sekúnd osprchujte studenou vodou. Tento postup zopakujte trikrát, po sprche si doprajte tridsaťminútový spánok.
8. Toxíny dostanete z tela aj potením v saune.
9. Očistite telo aj cez pokožku. Nájdite si čas na vodný kúpeľ, urobte si píling pokožky, alebo ju premasírujte pomocou špeciálnej kefy.
10. Cvičte. Ideálnou aktivitou pri detoxikačnej kúre je joga. Zvoľte cviky, ktoré podporujú detoxikáciu. Venujte sa jej aspoň hodinu denne.
Zdroj: Life.Gaiam.com