Skôr ide o to, že sa ako deti dozvieme od rodičov, starých rodičov alebo rovesníkov, čo znamenajú určité reprezentácie. Tie sa usídlia v našom podvedomí a potom, či povere veríme, alebo nie, zmocní sa nás neraz v piatok trinásteho vnútorný nepríjemný pocit,“ vysvetľuje Tatiana Bužeková z Ústavu etnológie SAV.
Povery nepatria len do čias našich babičiek či prababičiek. Prečo vlastne považujeme piatok trinásteho za taký smolný? „Málokto vám povie, že piatok trinásteho je nešťastný, pretože v piatok 13. októbra 1307 začalo sa vo Francúzsku hromadné zatýkanie templárov, čo je jedna z verzií vzniku tejto povery.
Stačí, aby sa nám raz stalo v tento deň niečo nepríjemné a na všetky nudné piatky trinásteho dokážeme razom zabudnúť. Čím to je? „Znamenia, ktoré predpovedajú nešťastia, máme tendenciu zapamätať si, pretože sme ‚dizajnovaní‘ tak, aby sme venovali pozornosť nielen skutočnej, ale aj predpokladanej hrozbe.
Rôzne signály boli vždy dôležité na prežitie ľudského rodu, pričom nezáležalo na tom, či išlo o racionálne alebo nadprirodzené znamenia,“ tvrdí Tatiana Bužeková. Ľudská myseľ má vraj sklon hľadať okolo seba vzťahy medzi príčinou a dôsledkom a ak neexistujú, vytvorí si ich sama.
Šťastný verzus nešťastný
Asi neexistuje deň v týždni, ktorý by bol spätý s takým množstvom povier, ako je piatok. Meno dostal podľa germánskej bohyne lásky Freiye (po nemecky Freitag), a preto bol považovaný za vhodný na nadväzovanie milostných vzťahov.
V niektorých regiónoch sa považoval tento deň za šťastný, preto sa vtedy zvykli konať svadby, inde ho brali ako vyslovene nešťastný deň. Najnegatívnejšia moc sa mu dodnes pripisuje v kombinácii s číslom trinásť.
Aj dnes nájdeme ľudí, ktorí považujú piatky trinásteho za výborné dni, aj takých, ktorí vtedy rušia plány a najradšej by nevyliezli z domu. Psychológovia upozorňujú, že mnohí ľudia si smolu privolajú sami svojím bezdôvodným strachom.
Psychológ Stuart Vyse, autor knihy Believing in Magic: The Psychology of Superstition radí, aby sme sa neobávali „nešťastného“ dňa. Mali by sme sa venovať úplne obyčajným aktivitám. Možno sa nám prihodí predsa len nejaká menšia nepríjemnosť, ale čoskoro si overíme, že piatok trinásteho je deň ako hociktorý iný.
Piatok podľa štatistík
Stáva sa nám v tento magický dátum skutočne viac nehôd? Odpovedá Lucia Makayová z poisťovne Generali Slovensko: „Na základe štatistík v piatok trinásteho neevidujeme viac poistných udalostí, skôr zaznamenávame vcelku kuriózne prípady. Napríklad klientka spadla zo stoličky, ktorá sa jej pošmykla na dlážke a zlomila si driekový stavec. Napriek tomu prišla na ošetrenie sama bez pomoci. Liečila sa tri mesiace.“
Aj zo štatistiky Allianz Slovenská poisťovňa vyplýva, že čo sa týka zdravia, nemusíme sa obávať, pretože od roku 2009 do 2011 zaznamenali počet poistných udalostí v životnom poistení dokonca menší ako v iný priemerný deň v roku. Trochu iná situácia je v neživotnom poistení, ako sú napríklad dopravné nehody alebo škody v domácnostiach.
„Počas spomínaného obdobia sme zaregistrovali vždy nadpriemerný počet poistných udalostí oproti iným dňom v roku,“ upozorňuje Gabriel Tóth z Allianzu. „Na základe našich údajov môžeme konštatovať, že ak v piatok trinásteho vzniká väčší počet poistných udalostí, je to z dôvodu, že v piatok je štandardne zvýšená frekvencia vozidiel na cestách, a tým aj zvýšené riziko úrazov a škôd na majetku,“ vysvetľuje Makayová z Generali.
13 - vedeli ste že...?
Toto číslo sa považuje za neuzavreté, ide o prvočíslo, preto nemá vzťah k žiadnemu inému číslu, čím vraj porušuje do istej miery svetový chod.
Niektorí v súvislosti s trinástkou spomínajú poslednú večeru a to, že Ježiš stoloval s dvanástimi apoštolmi. V Nemecku, Anglicku aj vo Francúzsku ešte donedávna pociťovali úzkosť, keď zasadlo k stolu trinásť ľudí, pretože sa verilo, že buď najmladší zo spoločnosti alebo ten, kto sa prvý zdvihne od stola, v priebehu roka zomrie. Victor Hugo vraj raz odďaľoval začiatok večere dovtedy, kým nezohnali štrnásteho hosťa.
Na druhej strane existujú ľudia, ktorí zakladajú spolky proti tejto povere - stretávajú sa v piatok, ideálne trinásteho, sadajú si k stolu trinásti, rozbíjajú zrkadlo či zámerne rozsypávajú soľ.
Trinástka nebola vždy považovaná za nešťastnú – napríklad v lotérii alebo v rulete mala prinášať šťastie a ľudia, ktorí sa narodili trinásteho, to majú skoro vždy dotiahnuť v živote ďaleko.
Zdroj: Ditte a Giovanni Bandini: Malý lexikon pověr