Aj pri veľkonočnom stole dbajte na zásady správnej výživy. Gastroenterológ Tomáš Koller radí okrem kvality jedla ustrážiť aj jeho kvantitu a zbytočne nepreťažiť tráviaci trakt. „Každý z nás toleruje niektoré potraviny menej, niektoré viac,“ vysvetľuje Koller. „Univerzálnymi kalorickými bombami bývajú najmä údené mäso, sladkosti s vysokým obsahom tuku a tiež alkohol.“
Jednorazové prejedenie sa môže spôsobiť ťažobu alebo reflux, po ktorom sa stav upraví. Dlhodobé nadmerné prijímanie potravy vedie k obezite a následným komplikáciám – cukrovke, vysokému tlaku, problémom s kĺbmi a v najhoršom prípade k niektorým typom rakoviny.
V piatkovom vydaní magazínu smeŽeny si prečítate, ako detoxikovať organizmus. Vychádza ako príloha denníka SME.
Ak sme si pri veľkonočnom obede predsa len nedali pozor, pomôže prechádzka na čerstvom vzduchu a zastavenie prísunu potravy. „Prvou pomocou pri prejedení môže byť aj výživový doplnok z lekárne, ktorý v krátkom čase uľaví od pocitu plného žalúdka,“ odporúča Koller. „V súčasnosti sú na trhu dostupné výživové doplnky s rastlinnými enzýmami a extraktmi z liečivých bylín, ktoré majú efektívny účinok.“
Z domácich zásob na problémy s trávením zaberie bylinkový čaj, dostatok tekutín, ale aj štamperlík digestíva. Vhodné je držanie hladovky a vylúčenie ťažkých pokrmov z jedálnička. „Pokiaľ nezaberie takáto forma prvej pomoci, môže ísť aj o závažnejší problém – žlčníkový záchvat alebo pankreatitídu, kedy je určite namieste navštíviť odborníka,“ upozorňuje lekár.
Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam s trávením, dbajte na správny režim stravovania, výber kvalitných potravín s vhodným zložením a ich pomalú konzumáciu. Po obede miesto sedenia pred televízorom sa vyberte na prechádzku do prírody.