Slzovka obyčajná na prečistenie
Táto exotická rastlinka sa používa hlavne v tradičnej čínskej medicíne, ale dá sa bežne kúpiť aj u nás, napríklad cez internet. Je to jedna z najdlhšie pestovaných obilnín na svete a má hneď niekoľko vynikajúcich zdravotných účinkov.
Používa sa pri detoxikácii, proti zahlieneniu, pri opuchoch, bolestiach svalov a kĺbov spôsobených vlhkosťou a teplom, ale aj pri liečbe črevných parazitov alebo príliš riedkej stolice. Každopádne vám pomôže prečistiť organizmus.
Vyskúšajte:
Slzovku s ryžou a riasou – Uvarte slzovku s trochou ryže a s morskou riasou, ktorá ju obohatí o dôležité minerály. Takto pripravený odvar sa pije ako liečivý čaj.
Pšeno na odvodnenie
Chutná obilnina, ktorá pripomína malé žltkasté guličky, obsahuje vitamíny skupiny B, železo, kremík a je vynikajúca dokonca aj pre celiatikov, lebo neobsahuje lepok. Posilňuje obličky, a tak pomáha z tela odvádzať nadbytočnú vodu. Svojou vysokou nutričnou hodnotou sa vyrovná dokonca aj ovseným vločkám.
Vyskúšajte:
Pšenové raňajky naslano aj nasladko – Uvarené pšeno zmiešajte buď s ovocím podľa chuti, alebo s dusenou zeleninou. Sladkú verziu môžete dochutiť medom, slanú olivovým olejom.
Žerucha na posilnenie
Konzumuje sa naklíčená v surovom stave, má pikantnú, mierne štipľavú chuť, ktorá pripomína reďkovku. Vďaka výživným látkam, ktoré obsahuje, pôsobí ako skutočný životabudič. Nájdete v nej živé enzýmy, vitamín A, B, C, draslík, vápnik, železo a horčík.
Chutí v šalátoch alebo ňou môžete posypať svoju obľúbenú nátierku. Klíčky a výhonky žeruchy znižujú krvný tlak, pôsobia ako prevencia proti rakovine, ateroskleróze a posilňujú imunitný systém.
Vyskúšajte:
Žeruchové klíčky – Semienka žeruchy namočte do vody na päť až šesť hodín. Najprv ich nechajte klíčiť tri až štyri dni v tme a potom tri až štyri dni na svetle, pričom ich treba dvakrát denne prepláchnuť čistou vodou.
Púpava a rukola na pečeň
Na jar je vhodné jesť všetko, čo je zelené. Tieto rastlinky majú totiž vynikajúce účinky na pečeň, a to je orgán, ktorý dostal počas zimy najviac zabrať. Do zelených jarných šalátov je určite dobré pridať rukolu – rastlinku s pikantnou príchuťou, ktorá je bohatá na vitamín C a beta karotén.
Tieto zložky nájdete aj v lístkoch púpavy. Pred konzumáciou je dobré zaliať ich vlažnou vodou a nechať vylúhovať asi 30 minút, aby sa z nich odstránila horkosť. Rukolu stačí pred konzumáciou len umyť vo vlažnej vode.
Vyskúšajte:
Rukolovo-púpavový šalát – K rukolovým a púpavovým lístkom pridajte nadrobno pokrájané avokádo, posekané orechy a kúsky jablka. Zalejte zálievkou z olivového oleja a horčice.
Extra tip Moniky Křekovej:
Životabudič proti jarnej únave
Tento starodávny recept sa používa už roky v tradičnej čínskej medicíne a zaručene vás postaví na nohy. V litri vody alebo červeného vína varte jednu sliepku 5 až 8 hodín. Dôležité je, aby mäso bolo čerstvé, nie mrazené. Hustý slepačí vývar dochuťte koreňovou zeleninou.