SME

Kým vezmete do rúk štetec...

Nový náter lakom či farbou dokáže oživiť vidiecku lavičku, starý nábytok, veľké vráta či záhradný altánok. Aby ste však boli spokojní so svojou prácou, mali by ste vopred vedieť, do čoho sa púšťate. Príprava povrchu je rovnako dôležitá, ako správne pomôck

(Zdroj: Stock.XCHNG)

y a výber náteru.

1. Preč so starým náterom

Teplý saponátový roztok a tlaková voda dokážu oživiť zanedbaný povrch k nepoznaniu. Ak je však pôvodný náter popraskaný alebo cez neho vytŕčajú mapy korózie, bez dôkladnejšej prípravy sa nový náter nezaobíde. Podklad musí byť dostatočne hladký, aby nový náter pôsobil dobrým dojmom a mali ste istotu, že k podkladu priľne.

2. Na kovy hrubou silou a chémiou

Kovové povrchy treba prebrúsiť a zbaviť ložísk korózie. Osvedčeným nástrojom je v domácich podmienkach drôtená kefa, alebo kefovací kotúč upnutý do vŕtačky alebo uhlovej brúsky. Ostré kovové štetiny uvoľnia nesúdržné časti pôvodného náteru a odstránia hrubú koróziu.

Tú zvyšnú treba chemicky neutralizovať, aby sa na nej nový náter neodlupoval. Bezoplachový odhrdzovač prefarbí hrdzu do modra a zmení jej chemickú podstatu. To zabráni jej ďalšiemu rozširovaniu.

3. Drevo žiada citlivú ruku

Špachtľa dokáže uvoľniť iba časť odlupujúceho sa náteru. Omnoho lepšie to ide brúsnemu papieru upnutému do pásovej či excentrickej brúsky. Na odstraňovanie starého laku či farby treba siahnuť po špeciálnym brúsnom papieri, ktorý je najčastejšie značený bielym pojivom. Červený je zvyčajne určený pre brúsenie dreva a čierny pre kovy. Pokiaľ nebrúsite lak, nie je nutné aby ste sa prepracovali na čisté drevo. Dôležité je, aby bol povrch hladký.

Chemický odstraňovač starých náterov je iba chabou náhradou za lúhovanie a nepracuje sa s ním veľmi dobre. Lepšie pochodíte, ak do rúk vezmete teplovzdušnú pištoľ a starý náter odstránite po nahriatí špachtľou. Po odhalení prvej časti prečítajte smer rastu vlákien a škrabte po vlákne, aby ste nezarývali špachtľu do dreva.

4. Nie je brúska ako brúska

Pásová brúska je tou najsilnejšou výbavou, má však svoje nedostatky. Budete potrebovať kus zručnosti aby ste brúsili rovnomerne, bez znateľných nerovností na povrchu. Čím dlhšie brúsny papier používate, tým tupší je. Na mäkkom dreve začne postupne vytvárať ryhy tým, že mäkkú drevnú hmotu namiesto odbrúsenia zatlačí.

Excentrická brúska má vysoký brúsny výkon a zanecháva za sebou hladký povrch. Pri jej používaní treba využívať celú plochu brúsneho papiera a netlačiť na povrch. Nekvalitné brúsne papiere sa ohlásia samy. Pri vyšších otáčkach sa od suchého zipsu uvoľnia.

Vibračná brúska je tým najslabším nástrojom na brúsenie. Je rýchlejšia ako brúsenie rukou, jej výkon však ďaleko zaostáva za ostatnými typmi brúsok. Nájde si však svoje poslanie tam, kde je bezpečnosť na prvom mieste. Pri prebrusovaní starých náterov na plechových strechách.

Pre čistenie detailov ponúkajú výrobcovia delta brúsky a multiúčelové vibračné nástroje, ktoré dosiahnu aj do zle prístupných miest. Tie najjemnejšie detaily budete musieť vybrúsiť ručne.

5. Vlákna v pozore

Brúsny papier nie je ostrý ako nôž hoblíka a tak pri brúsení časť vlákien berie so sebou a časť zatláča do povrchu. Dôsledkom je, že pri navlhčení sa vlákna vzpriamia a z hladkého povrchu je opäť drsný. Ak chcete drevo napúšťať fermežou, alebo natierať vodou riediteľnou farbou, pri brúsení je potrebné pri každom prechode na jemnejšie zrno povrch navlhčiť a nechať preschnúť. Brúsenie vztýčené vlákna odstráni.

Zrnitosť brúsneho papiera gradujte, až kým povrch nedosiahne želanú kvalitu. Obzvlášť veľkú pozornosť venujte plochám s kolmou orientáciou vlákien, ktoré sa brúsia najhoršie.

6. Štetec podľa náterovej hmoty

Je iba vecou vášho vkusu a skúseností, s akou veľkosťou a tvarom štetca sa vám pracuje najlepšie. Mali by ste však vedieť, že na syntetické farby treba použiť štetec s prírodnými štetinami a na vodou riediteľné farby je vhodnejší štetec s vláknom umelým.

O tom, že starý štetec za sebou zanecháva kvalitnejšiu maľbu niet pochýb. Ak začínate s novým, vyperte z neho studenou vodou uvoľnené vlákna a opotrebujte prírodné štetiny pretieraním jemného brúsneho papiera nasucho.

7. Základom je základ

Pri nátere kovov začínajte vždy podkladovou základnou farbou. Jej úlohou je ochrániť surový kov pred koróziou a vytvoriť vrstvičku, na ktorú vrchná farba intenzívne priľne. Základné farby rýchlo zasychajú a majú vysokú kryciu schopnosť. Keďže sú matné a neodolávajú slnečnému žiareniu, potrebujú ochranu nanesením krycej farby.

Drevo môžete ošetriť fungicídnym prípravkom proti plesni a napustiť fermežou, aby jeho povrchová vrstvička spevnela a znížila sa jeho nasiakavosť. V oboch prípadoch môžete pri aplikácii siahnuť po handričke. Pozor však na možnosť samovznietenia textílie znečistenej od fermeže. Pri silnej oxidácii by mohla spôsobiť požiar. Vystrite ju na betón, alebo utopte vo vode.

Základný náter patrí aj na drevo. Kým brúsny základ pod lak umožní vyhladenie povrchu jemnou brúsnou hubkou medzi nátermi, základná farba zaistí lepšie krytie vrchného náteru a dlhšiu životnosť povrchovej úpravy. Bez ohľadu na to, čo maľujete, syntetické a olejové farby sú vždy vyššej kvality, ako tie ktoré sa riedia vodou.

8. Vrchný náter pýta zručnosť

Kvalita nanesenia vrchného náteru sa prejaví na finálnom vzhľade. Kým matné farby dokážu skryť nerovnosti podkladu, lesklé pýtajú brilantnú prácu so štetcom, či nanášacím valčekom. Dôležité je aj ich správne riedenie.

Pri lakovaní je vhodnejšie kombinovať viacero tenkých vrstvičiek s medzibrúsením zaschnutého povrchu hubkou so zrnitosťou 180 či 220. Pri farebnom nátere rozhodne o celistvosti a jednotnom vzhľade kvalita štetca. Dodržujte zásady uvedené výrobcom v technickom liste a ak je pre vás maľovanie novou skúsenosťou, začínajte na častiach, ktoré vidno najmenej.

9. Vosk zjednoduší údržbu

Pracovné plochy či povrchy, ktoré vyžadujú opakovanú údržbu možno pred opotrebovaním ochrániť vrstvičkou vosku. Ten dokáže odpudiť vodu a oddeliť nečistoty od farbeného povrchu. Výhodou je, že vosk možno opakovane leštiť a v prípade znečistenia ho odstránite z povrchu bez toho, aby ste poškodili podkladové nátery.

Najjednoduchšia práca je s podlahovým voskom. Na trh sa dodáva vo forme pasty, ktorú treba naniesť na povrch a po zaschnutí preleštiť. Pre odstránenie použijete v budúcnosti handričku jemne zvlhčenú organickým riedidlom. To odstráni vosk, avšak náter neporuší.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 455
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 236
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 036
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 820
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 801
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie