Pod názvom reuma sa skrývajú rôzne ochorenia, ktoré postihujú pohybový aparát – kĺby, svaly, šľachy a mäkké tkanivá. Keď postihnú kĺby nosiace hmotnosť, ako sú bedrá alebo kolená, dokážu výrazne znepríjemniť život.
"Reumatické ochorenia rozdeľujeme na zápalové a nezápalové," vysvetľuje vedúci lekár Balnea Grand Splendid v piešťanských kúpeľoch Pavel Makovník. "Zápalové sa vyskytujú u mladších žien, najčastejšia je reumatoidná artritída. Nezápalové – degeneratívne ochorenia postihujú pacientky nad päťdesiat rokov."
Reumatoidná artritída postihuje viac ženy ako mužov, v pomere asi tri ku jednej. Iné druhy reumy, napríklad zápalové ochorenie chrbtice, trápia zase viac silnejšie pohlavie.
Prevencia neexistuje
Aj keď na reumatické ochorenia sa nezomiera, fakt je, že dokážu okrem pohybového aparátu postihnúť aj životne dôležité orgány, ako sú srdce, pečeň alebo obličky. Postihnuté bývajú aj cievy, pacienti s reumou sú preto náchylnejší na srdcové ochorenia a ochorenia krvného obehu.
V priemere sa im skracuje život o desať až pätnásť rokov. Okrem toho treba rátať s bolestivými obmedzeniami v bežnom živote. "Pri zápalovej reume býva niekedy znížená sebaobslužnosť pre bolestivosť a rannú stuhnutosť, pri nezápalovej reume je zase znížená hybnosť v postihnutých kĺboch," uvádza Pavel Makovník.
Pri liečbe platí pravidlo, že čím skôr sa ochorenie podchytí, tým väčšia šanca je na zmiernenie jeho priebehu. Kto má viac ako šesť týždňov ťažkosti s opuchnutým kĺbom a ranné rozhýbanie mu trvá dlhšie ako hodinu, mal by určite navštíviť lekára.
Na liečbu reumatických ochorení sa predpisujú rôzne lieky, ktoré môžu zlepšiť stav pacienta. K úplnému vyliečeniu sa však súčasná medicína zatiaľ nedopracovala. Preto ak vám odborný lekár diagnostikuje reumu, treba rátať s tým, že zrejme pôjde o záťaž na celý život. Na tento typ ochorení neexistuje ani účinná prevencia.
Strava a pohyb
Určitými úpravami životného štýlu však môžeme priaznivo ovplyvniť priebeh choroby. Dôležitá je úprava stravy. "Mala by byť pestrá s obmedzením živočíšnych bielkovín," odporúča Pavel Makovník.
Reumatické
ochorenia
Artróza: poruchy chrupavky kĺbu spôsobené zlým alebo prehnaným zaťažením.
Osteoporóza: strácanie kostnej hmoty, kostra stráca stabilitu, zvyšuje sa riziko lámania kostí.
Fibromyalgia: je spôsobená tvrdnutím svalstva, prejavuje sa pretrvávajúcim bolesťami svalov a šliach, k tomu sa zvyšuje citlivosť na tlak.
Reumatická artritída: bolesti v kĺboch prstov a rúk, stuhnuté kĺby, v priebehu trvania môže dôjsť k deformáciám.
Morbus Bechterew: chronický zápal kĺbov, špeciálne chrbtice. Tá môže tuhnúť. Hlavným príznakom je hlboko vsadená chronická zápalová bolesť chrbta.
Dna: ochorenie látkovej výmeny, ktoré vzniká vysokou koncentráciou kyseliny močovej v tele a spôsobuje zápal kĺbov.
"Vhodná je varená alebo dusená zelenina, celozrnné cestoviny, celkovo by sme mali uprednostniť viac zásadité ako kyslé potraviny. Okrem toho netreba zabúdať na pitie čistej vody, denne aspoň jeden a pol litra pri hmotnosti okolo 75 kilogramov. Nie je vhodné piť bublinkové nápoje."
Hoci pohyb býva často pre pacientov s reumou bolestivý, ak je vhodne nadávkovaný, môže mať výborné terapeutické účinky. Pavel Makovník odporúča orientovať sa na menej náročné pohybové aktivity, ako sú chôdza, plávanie, rôzne relaxačné cvičenia, Tai chi alebo fitnes pod odborným dohľadom.
Cvičiť sa odporúča štyri- až päťkrát do týždňa približne tridsať minút. Záťaž treba zvyšovať citlivo a postupne. "Určite je lepšie cvičiť častejšie a menej intenzívne," radí Makovník.
"Opatrnosť je potrebná najmä pri dlhodobo liečenej zápalovej reume. Tam totiž vzniká ako vedľajší účinok liečby oslabenie svalov a šliach, takže sú viac náchylné na možné natrhnutie alebo úplné roztrhnutie." Pred začatím akéhokoľvek cvičebného programu sa treba poradiť s lekárom, aby sme si pohybom náhodou neublížili.
Úľava v kúpeľoch
Ideálne pre reumatických pacientov je rehabilitačné cvičenie v odborných kúpeľných zariadeniach. V takom prípade pacient necvičí sám, ale pod dohľadom fyzioterapeuta a cvičebný program je mu "šitý" priamo na mieru.
"Cieľom rehabilitácie je obnovenie funkčnosti postihnutých kĺbov, navodenie svalovej rovnováhy. Výsledkom by mal byť okrem odstránenia funkčného deficitu aj pocit radosti zo života," dodáva Makovník.
Ku kúpeľným liečebným procedúram, ktoré majú na priebeh reumatických ochorení priaznivý vplyv, patrí napríklad hypertermálna terapia, ktorá využíva bahenné zábaly a termálny kúpeľ, teploliečba pomocou parafínového zábalu a suchých horúcich obkladov alebo vodoliečba s využitím podvodnej masáže, škótskych strekov a striedavého nožného kúpeľa.
Keďže život s reumou je pre väčšinu pacientov behom na dlhé trate, každá investícia do zdravotného stavu sa počíta ako veľké plus. Môže totiž neskôr rozhodnúť napríklad o tom, či jedného dňa skončíme s umelým kĺbom, alebo sa dožijeme vysokého veku v relatívne dobrom stave.