Kvalita stravy
Výživa má význam pri raste vlasu v čase, keď výživné látky ovplyvňujú množiace sa bunky vlasového korienka. „Napríklad nedostatok zinku alebo pantenolu môže v tejto fáze zhoršovať kvalitu vlasov,“ tvrdí dermatovenerológ Rastislav Vrabec, zároveň však dodáva, že tento problém sa väčšinou týka len ľudí s poruchami vstrebávania potravy.
Môže sa vyskytnúť u pacientov po operáciách tráviaceho traktu alebo pri ťažkej forme celiakie. Zhoršená kvalita vlasov ako dôsledok podvýživy sa vyskytuje aj u pacientov s mentálnou anorexiou. Keď je organizmus chorobne podvyživený, určite je dobré doplniť stravu vhodnými výživovými doplnkami. Ak sa však stravujete zdravo a pestro, od ich užívania zázraky nečakajte.
„Ak niečo organizmu chýba, tak má doplnenie živín nesporný význam, no od nadmerného prívodu živín sa nedá očakávať zlepšenie,“ upozorňuje Vrabec. Výživové doplnky, ktoré majú kladný vplyv na kvalitu vlasov, môžu obsahovať okrem zinku a pantenolu aj vápnik a kremík, vitamíny B1, B2, B6, biotín, vitamín H, vitamín E, meď a železo.
Hormonálne zmeny
Na kvalitu vlasov majú negatívny vplyv mužské pohlavné hormóny. Tie sa tvoria aj v ženskom tele, najmä v nadobličkách. Ich množstvo sa v niektorých životných obdobiach zvyšuje. Deje sa tak napríklad pri nástupe puberty.
„Vtedy sa skracuje rastová fáza vlasov, vlas vo vlasom folikule rastie kratšie a predčasne vypadáva,“ vysvetľuje Rastislav Vrabec. Navyše, po predčasne vypadnutom vlase z folikula môže byť vlas z nasledujúceho rastového cyklu tenší a mať horšiu kvalitu.
Týmto negatívnym zmenám podliehajú najmä vlasy na temene hlavy. Ďalším kritickým obdobím je menopauza. Vtedy sa opäť vplyv mužských hormónov zosilňuje, kým pôsobenie ženských hormónov sa naopak oslabuje. Zvýšeným vypadávaním vlasov môžu trpieť aj ženy po pôrode.
„Kým hormonálne zmeny počas gravidity predlžujú rastový cyklus vlasov, po pôrode sa to mení, takže vlasy začnú rýchlejšie vypadávať,“ dodáva Vrabec. Nejaký čas po narodení dieťaťa ešte ostanú zasadené v koži, nadmerné vypadávanie prichádza po dvoch až piatich mesiacoch od pôrodu. Dermatológ tvrdí, že ide len o dočasný stav.
Hormonálne zmeny sa časom znormalizujú a nemajú vplyv na kvalitu vlasov v ďalšom životnom období. Pokiaľ ide o menopauzu, môžete si čiastočne pomôcť výživovými doplnkami s rastlinnými výťažkami ploštičníka lekárskeho, ktorý sa úspešne používa ako alternatíva k hormonálnej substitučnej liečbe, a vhodnou vlasovou kozmetikou.
Vlasová kozmetika
Vyzerá to tak, že sa neoplatí podceňovať výber šampónov, kondicionérov a výživných masiek. Ideálne je používať kozmetiku priamo určenú pre váš typ vlasov. „Vlasová kozmetika môže mať totiž veľmi pozitívny vplyv,“ tvrdí Rastislav Vrabec.
Účinné látky, ktoré obsahuje, sa vstrebávajú vlasovým folikulom a môžu priamo vplývať na samotný rast vlasu. Kozmetické prípravky navyše obsahujú látky, ktoré sa vstrebávajú i priamo do vlasu, ktorý je už vyrastený nad kožný povrch.
Dokážu vlasy ochrániť pred vplyvom ultrafialového žiarenia a nahradiť niektoré látky, ktoré sa vekom postupne strácajú. Výsledkom je zlepšenie mechanických vlastností vlasu a oddialenie vzniku drobných mikroskopických poškodení, ktoré na ňom môžu vzniknúť.
Teplo a sucho
Na kvalite vlasov sa často odráža aj vplyv počasia. „Ultrafialové žiarenie alebo znížená vlhkosť vzduchu dokážu poškodiť neživú časť vlasu, ktorý je vyrastený nad kožný povrch,“ vysvetľuje Rastislav Vrabec.
Preto je dôležité chrániť si účes kvalitnou vlasovou kozmetikou, ktorá obsahuje UV filter, prípadne hydratačné zložky ako ochranu pred vysušením. Okrem toho treba myslieť aj na poškodenia, ktoré vznikajú pri fénovaní, žehlení a kulmovaní.
Aby vlasy menej trpeli, treba ich ošetriť pri každej takejto úprave ochranným prípravkom proti tepelnému poškodeniu. Ochranný termoaktívny sprej sa nanáša na vlasy ešte pred použitím fénu alebo žehličky. Chráni vlas pred teplom a dodá mu vysoký lesk. Pokiaľ ide o fénovanie, je lepšie používať studený vzduch ako horúci. Neodporúča sa používať tieto prístroje denne.
Stres
O tom, že stres dokáže vplývať na hustotou a kvalitu vlasov, sa už presvedčilo na vlastnej koži veľa žien. „Enormná duševná záťaž môže viesť k zvýšenému vypadávaniu a následnému zrednutiu vlasov,“ upozorňuje Rastislav Vrabec.
Zhoršenie kvality prichádza často najmä s dlhodobým stresom alebo v extrémne vypätých situáciách, ako je strata životného partnera alebo sťahovanie do cudzej krajiny. Na vine je zmena hormonálnej hladiny, ktorá súvisí s duševnou záťažou.
Vyplavovanie takzvaných stresových hormónov má aj iné zdraviu škodlivé následky. Preto by sme v záťažových situáciách mali myslieť na relax, prípadne vyskúšať nejakú účinnú formu autogénneho tréningu alebo meditáciu. Dôležité je poznať svoje osobné limity. Niekto znesie väčšiu dávku stresu, iný menšiu.
Ako rastú vlasy
Vlas vyrastá zo špeciálneho útvaru, takzvaného vlasového folikula, ktorý je umiestnený v koži. Aktívne rastie pár rokov, potom sa jeho rast zastaví a po niekoľkých mesiacoch vypadáva. Potom v tom istom folikule začína rásť nový vlas.
Ten opäť niekoľko rokov rastie, predlžuje sa, prestane rásť a napokon vypadne. Prejde presne tými istými zmenami ako vlas pred ním. Počas života sa v každom vlasovom folikule teda striedajú obdobia s rastúcim, nerastúcim vlasom a obdobie bez vlasu. Tieto obdobia sa neustále opakujú. Z každého vlasového folikula môže vyrásť za život približne 50 vlasov.