Tvorba drobných šupiniek je v podstate úplne prirodzený proces. Naša koža sa regeneruje, staré bunky odumierajú a olupujú sa. Ich životný cyklus je približne 28 dní. Rovnako sa to deje na pokožke hlavy, pričom bunky kože sú také malé, že ich nemôžeme spozorovať.
Teda ak nemáme poruchu rovnováhy pokožky na hlave, prípadne nejaké kožné ochorenie – v takom prípade sa nám môže stať, že lupiny nestíhame oprašovať z oblečenia. S nadmernou tvorbou drobných šupiniek sa vraj stretne aspoň raz v živote takmer každý.
„Je pravda, že jednoduché ošupovanie kože vo vlasovej časti hlavy sa môže vyskytovať až u 50 % populácie, pričom o niečo častejšie sa objavuje u mužov,“ vysvetľuje doktorka Michaela Blaško z Interkliniku.
Pritom nie je zákonitou podmienkou, že na to, aby sme mali lupiny, musíme mať suché vlasy, pretože lupiny sa rady udomácnia aj na mastnej pokožke. Ich nadmernú tvorbu spoznáme nielen podľa „sneženia“, ale aj nepríjemného svrbenia, pálenia či začervenania vlasovej pokožky.
Nedráždime ich
Čo všetko môže byť príčinou vzniku šupín vo vlasoch? Niekomu sa objavia jednoducho preto, že použije nevhodný šampón, ktorý mu podráždi pokožku. Inokedy si pokožku vysušíme tým, že si šampón poriadne nezmyjeme.
Pri umývaní by sme mali pokožku len jemne masírovať a vlasy zmývať chladnejšou vodou. Lupiny môžu byť tiež prejavom nedostatku vitamínov, preto by sme sa mali sústrediť na zdravé stravovanie.
„Pri vývoji lupín sa pripisuje úloha predovšetkým trom faktorom: zloženiu kožného mazu, kvasinkám a individuálnej vnímavosti jedinca na pôsobenie kožného mazu,“ opisuje doktorka Blaško. A čo spôsobuje, že sa kvasinky, ktoré inak s nami spolunažívajú v mieri, zrazu na našej hlave premnožia?
Môžu za to stres, únava, hormonálne zmeny, ale aj zmeny počasia. Najmä počas zimných mesiacov je naša pokožka vystavovaná zmenám teplôt, keď prebiehame z vyhriatej miestnosti do mrazu, je suchšia a rýchlejšie sa lúpe.
Zbavme sa ich. Zn. Navždy?
Proti lupinám môžeme účinne bojovať výberom správneho šampónu. Podľa čoho si vybrať ten pravý? „Pri postihnutí vlasovej pokožky sa odporúča používať šampóny s obsahom látok, ktoré pôsobia proti kvasinkám a pomáhajú šupiny šetrne odstraňovať z pokožky – napríklad s obsahom ciklopiroxolamínu, pyritiónu zinku, selénium sulfidu alebo kyseliny salicylovej.
Pri menej závažných stavoch je vhodné použiť šampóny, ktoré dlhodobo eliminujú tvorbu lupín a upokojujú vlasovú pokožku. V závažnejších prípadoch je potrebné použiť šampón, ktorý upokojuje začervenanie a svrbenie vlasovej pokožky. Produkty na suché alebo mastné lupiny odporúčam kupovať v lekárňach,“ radí doktorka Michaela Blaško.
Možno takýmto spôsobom „vyhubiť“ lupiny navždy? „Vzhľadom na fakt, že ide aj o genetickú predispozíciu na toto ochorenie, je ťažké zbaviť sa lupín navždy. Obyčajne ide o prechodné a dočasné zlepšenie, zmiernenie príznakov ochorenia.
Ak zistíme, že sa nám lupiny tvoria v zvýšenej mierne, napríklad pri používaní určitého šampónu, respektíve gélu alebo laku na vlasy, často postačí, ak uvedenú kozmetiku prestaneme používať a stav sa upraví aj bez liečby,“ objasňuje Blaško.
Ak sa nám však lupiny nedarí nijako zastaviť, príčinou nadmerného odlupovania pokožky môže byť aj kožné ochorenie, napríklad seboroická dermatitída. Ide o zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje sčervenaním, svrbením a šupinkami, ktoré sa objavujú najmä na miestach so zvýšenou produkciou mazu, preto je často postihnutá práve vlasová pokožka.
Kedy treba zájsť s lupinami k odborníkovi? Doktorka Michaela Blaško odporúča: „Lekára je potrebné navštíviť vtedy, ak sa okrem lupín objavuje aj zápal kože a jeho prejavy sa šíria aj na iné časti tela, napríklad na oblasť tváre – najčastejšie medzi obočie, na nosovo-ústne oblasti, prípadne kožu v oblasti hrudníka. Vtedy sa do liečby pridávajú liečivá s obsahom kortikoidov a antimykotík.“
Tri prírodné tipy
Tea tree olej – už veľa rokov sa používa pre jeho antiseptické a antimykotické účinky. Pomáha zmierniť príznaky lupín, vyrovnáva pH a prečisťuje vlasové folikuly. Kvapku prírodného tea tree oleja môžete pridať do dávky šampónu, s ktorou si bežne umývate vlasy.
Jablčný ocot – ďalší domáci liek. Štvrť šálky jablčného octu zrieďte s rovnakým množstvom vody. Vzniknutú zmes môžete dať do rozprašovača a z neho priamo aplikovať na vlasy a vlasovú pokožku. Potom zabaľte vlasy do uteráka a nechajte pôsobiť pätnásť minút a zmyte. Takúto kúru môžete aplikovať raz až dvakrát do týždňa.
Kokosový olej – môžete ho zahriať a jemne vmasírovať do vlasovej pokožky. Pomôžete tým znížiť jej svrbenie. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a potom opláchnite.
Zdroj: www.naturalnews.com