Vlasy sú korunou krásy, hovorí staré príslovie. Za ich dokonalým vzhľadom často nestojí len genetika, ale aj správna starostlivosť. Dôležitý je výber produktov, ktoré vaše vlasy udržia v dobrej kondícii. Ak si neviete poradiť, zverte sa do rúk profesionála.
Vysokoúčinné prípravky zväčša dostanete v kaderníckych salónoch alebo v lekárňach. Pokiaľ zainvestujete do kvality, úplne vám ako základná výživa postačí šampón a kondicionér, prípadne leave-in produkt, prípravok, ktorý z vlasov nevymývate.
„Na trhu je množstvo šampónov, dôležité je všimnúť si, na aký typ vlasov je konkrétny produkt určený a aké ingrediencie obsahuje,“ hovorí Oľga Hovorková, poradkyňa pre starostlivosť o vlasy z kaderníctva Hairline.
„K dispozícii sú šampóny, ktoré sa orientujú napríklad na objem, iné stimulujú pokožku v rámci rastu vlasov, podporujú prekrvenie.“ Každý z nás má rozdielnu diagnózu vlasu, ktorá si vyžaduje určitú receptúru, aby sa obnovila jeho optimálna kondícia.
Sulfáty vymývajú farbu
V súčasnosti má takmer každá druhá žena farbené vlasy, alebo s takouto myšlienkou aspoň koketuje. Mnohé z nich však zabúdajú na adekvátnu starostlivosť. „Základným nepriateľom farbených vlasov sú sulfáty obsiahnuté v zložení niektorých šampónov,“ upozorňuje Hovorková.
„Sulfát je prímes, ktorá na jednej strane podporuje penenie, no na druhej strane viaže molekuly farbiva, inými slovami, spôsobuje vymývanie farby z vlasov.“ Ak vám šampón zle pení, pridajte viac vody.
Podobný problém majú aj zosvetlené či chemicky namáhané vlasy. Strácajú vlhkosť a vplyvom oxidácie aj mnoho základných stavebných látok. „Na takto namáhané vlasy musíme používať šampóny, ktoré sú exponované, teda priam nabité rôznymi výživovými ingredienciami, najmä vitamínmi B, D a E,“ radí Hovorková.
Problémom môžu byť aj parabény, ktoré sú silnými alergénmi. V súčasnosti sú na trhu aj šampóny, ktoré v sebe majú obsiahnuté farbiace zložky. „Pre vlasy, ktoré strácajú farebný pigment, prípadne nemajú výraznú žiarivú farbu, sú ideálnou formou starostlivosti farebné pigmenty v šampóne alebo kondicionéri, ktoré síce vlasy nezafarbia, ale ich tónujú,“ tvrdí Oľga Hovorková.
Glycerol na kučery i lupiny
Kučeravé a vlnité vlasy si vyžadujú používanie šampónov, ktoré majú skôr kyslý charakter. „Nižšie pH lepšie viaže vodu vo vlasoch,“ vysvetľuje Hovorková. „Vlasy s vlnitou štruktúrou majú tendenciu viac strácať vlhkosť a práve kyslé šampóny ich zvlhčujú.“
Všeobecne platí, že kučeravé vlasy potrebujú viac ošetrujúcich komponentov, preto, ak máte takýto typ vlasov, snažte sa vyberať si šampóny s glycerolom a vitamínmi B a E. Treba myslieť na to, že lupiny sú predovšetkým problémom pokožky, ktorú treba liečiť u dermatológa. Mnohé kozmetické prípravky môžu zvýšiť riziko tvorby lupín.
„Sú to zväčša šampóny s obsahom chemických zložiek, ktoré odmasťujú pokožku, alebo to tiež môžu byť parfumované šampóny s väčším obsahom alkoholu,“ vysvetľuje Hovorková. „Pre lupiny je šampón najrizikovejším prípravkom, môže spôsobiť ich akútnu tvorbu.“
Mastné treba umývať
Ďalším problémom môže byť starostlivosť o mastné vlasy. Oľga Hovorková radí v takomto prípade umývať vlasy každý deň. „Jedným z mýtov je, že vlasy sa nesmú umývať často, lebo sa budú mastiť ešte viac. Príčinou zvýšenej činnosti mazových žliaz sú skôr nevhodné prípravky, ktoré podporujú mastenie,“ spresňuje odborníčka.
Na mastné a jemné vlasy nie je vhodné používať produkty, ktoré obsahujú oleje. Nežiaduca je aj aplikácia kondicionérov na pokožku hlavy, lepšou voľbou je nezmývateľná leave-in starostlivosť, čo vlasy zbytočne nezaťaží.
Skôr príroda ako chémia
Optimálnym riešením je používať šampóny, ktoré sú založené na prírodnej báze. Ich základom sú buď výťažky z bylín, alebo s obsahom vitamínov. Najlepšie sú látky, ktoré sú vlasu vlastné, a to sú aminokyseliny.
„Ideálnym zdrojom prírodných aminokyselín je hodváb, ktorý elektrolýzou získava tekutú konzistenciu,“ informuje Hovorková. Či je šampón prírodný, alebo chemicky vyrobený, rozoznáme aj podľa ceny. Chemikálie sú obvykle lacnejšie, no ich nevýhodou je radikálnejší vplyv na samotný vlas.
„Syntetické látky prenikajú do vlasovej štruktúry a následne v nej ostávajú. Neskôr môžu komplikovať proces pri farbení a tiež meniť formu vlasu,“ vysvetľuje Hovorková. Vlas by mal dostať to, čo potrebuje.
Najlepšie si to overíte takým spôsobom, že si chytíte vlasy po umytí do ruky. Ak sú príjemné na dotyk, nemusíte nič riešiť. Základnou starostlivosťou je kvalitný šampón, kondicionér, ktorý nám môže nahradiť aj masku a leave-in produkt.
Podľa čoho zistíme kvalitu šampónu?
Radí odborníčka Oľga Hovorková:
Prvým ukazovateľom je cena. Podozrivo lacný šampón určite nebude veľmi kvalitný. Ďalším overením je aplikácia šampónu na ruku. Dobrý šampón by nemal byť veľmi hutný, ale skôr by mal mať tekutejšiu štruktúru.
Číre šampóny čistia, krémové sú zamerané skôr na výživnú starostlivosť. Pri zmývaní by ruka po šampónom ošetrených vlasoch mala skĺznuť. Určite by vlasy nemali vŕzgať, ale byť už na prvý pocit hladké.