Ak tehotnej žene diagnostikujú rakovinu, čelí vysokému riziku. Lekári stoja pred rozhodnutím, či zachrániť jej zdravie alebo zdravie nenarodeného dieťaťa. Chemoterapia sa totiž podáva v prvých dvanástich týždňoch, kedy sa plod najviac vyvíja a zvyšuje sa pravdepodobnosť vrodených vád dieťaťa.
Na druhej strane odloženie liečby by mohlo ohroziť zdravie ženy, v prípade, že by sa rakovina rozšírila do celého tela. Vedci však podľa najnovších informácií, ktoré priniesol denník The Guardian majú riešenie.
Štúdia, ktorá začala v roku 2005, sledovala vývin sedemdesiatich detí, ktorých matky podstúpili liečbu chemoterapiou počas tehotenstva. Výsledky sú podľa vedcov uspokojivé.
Psychický stav pozorovaných detí bol podobný ako u detí, ktoré mali zdravé matky. Veľkosť srdca a jeho funkcia bola normálna, celkový zdravotný stav bol štandardný.
Mentálna zaostalosť, ktorá sa prejavila u niektorých skúmaných detí nesúvisela s dôsledkami liečby chemoterapiou, ale s predčasným narodením dieťaťa. Potvrdil to aj doktor Frédéric Amant z inštitútu Leuven Cancer pri Katolíckej univerzite v Leuvene v Belgicku, ktorý výskum viedol.
"Ukázalo sa, že deti, ktoré boli v prenatálnom štádiu vystavené chemoterapii, správali sa rovnako ako ostatné deti," informovali autori štúdie. "Rozhodnutie podstúpiť liečbu chemoterapiou by malo byť sprevádzané rovnakými pokynmi ako u netehotnej, s dôrazom na prenatálnu starostlivosť."
Zároveň vedci pripúšťajú, že si nemôžu byť stopercentne istí, že chemoterapia nebude mať žiadne nežiaduce účinky na deti vo vyššom veku, napríklad poškodenie plodnosti v dospelosti, prípadne pravdepodobnosť, že sami dostanú rakovinu.
Štúdia skúmala len niečo vyše päť rokov života dieťaťa. "Len časom môžeme byť informovaní o konečných dôsledkoch chemoterapie," dodávajú. Výskum však môže priaznivo ovplyvniť klinickú prax. Ženy tak budú môcť s väčšou istotou o vlastné zdravie a zdravie dieťaťa prijať liečbu počas tehotenstva.