SME

Ako prežiť „svoje dni“

Aj vy sa meníte pred každou menštruáciou na ubolenú, opuchnutú a neznesiteľne podráždenú osobu? Predmenštruačný syndróm straší väčšinu ženskej populácie. Poradíme vám, ako ho zvládnuť.

Predmenštruačný syndróm straší väčšinu ženskej populácie. Poradíme vám, ako ho zvládnuť.

Aj vy sa meníte pred každou menštruáciou na ubolenú, opuchnutú a neznesiteľne podráždenú osobu? Tak potom ste pravdepodobne jednou z tých žien, ktoré trpia takzvaným predmenštruačným syndrómom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pod touto diagnózou sa skrýva súbor psychických a fyzických príznakov, ktoré sa objavujú 5 až 14 dní pred menštruáciou a končia sa nástupom menštruačného krvácania,“ vysvetľuje gynekologička Radmila Sládičeková a dodáva, že predmenštruačný syndróm, skrátene označovaný ako PMS, postihuje v rozličnej intenzite 40 až 80 percent žien a väčšinou sa zhoršuje po 35. roku života.

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšími ťažkosťami, ktoré ho sprevádzajú, sú opuchy, bolestivosť a napätie v prsníkoch, napätie a nafúknutie podbruška a v neposlednom rade aj bolesti hlavy, často prerastajúce až do neznesiteľnej migrény. Medzi najčastejšie psychické príznaky patria depresívne stavy, nervozita, plačlivosť a nespavosť.

Prečo musíme trpieť

„Vznik predmenštruačného syndrómu vysvetľujú rôzne teórie, ale žiadna z nich nie je úplne vyčerpávajúca,“ tvrdí Radmila Sládičeková. Určité vysvetlenie na vznik týchto ťažkostí v sebe skrýva samotný menštruačný cyklus, ktorý sa delí do troch fáz.

Pre prvú, takzvanú proliferačnú fázu, je typický rast endometria, čo je najvrchnejšia vrstva sliznice maternice. V tomto období vrcholí pôsobenie ženských hormónov estrogénov. Táto fáza trvá zhruba desať až dvanásť dní.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá fáza je takzvaná sekrečná. Počas nej je endometrium stimulované progesterónom, hormónom, ktorý produkujú vaječníky. Trvá dvanásť až pätnásť dní. Po nej nastupuje tretia, čiže menštruačná fáza. Ak nie je dozreté vajíčko v tomto čase oplodnené, endometrium sa odlúči, cievy, ktoré ho zásobovali, odumierajú a prichádza k menštruačnému krvácaniu.

Tento proces trvá zvyčajne tri až päť dní. Pretože každú fázu menštruačného cyklu ovplyvňuje iná hladina ženských hormónov, môže pri prechode z jednej fázy do druhej nastať určitá hormonálna nerovnováha.

„Vznik opuchov a zadržiavanie vody v druhej fáze cyklu zapríčiňuje napríklad pôsobenie estrogénov na hormonálny systém renín-angiotenzín-aldosterón, ktorý má na starosti hospodárenie s vodou v organizme,“ vysvetľuje Sládičeková.

SkryťVypnúť reklamu

Určitá hormonálna disbalancia môže nastať pri prechode z prvej proliferačnej fázy do druhej sekrečnej. Vtedy prirodzene klesá hladina estrogénov a vzrastá hladina progesterónu, a preto môže istý čas trvať, kým sa koncentrácia hormónov v krvi ustáli.

Existuje prevencia?

Keďže priebeh menštruačného cyklu je riadený citlivými hormonálnymi mechanizmami, je veľmi ťažké nejako preventívne ho ovplyvniť. Do určitej miery uľahčiť priebeh menštruácie môžeme len dostatočným príjmom tekutín, pohybom a správnym stravovaním.

Pri každej menštruácii strácame približne 50 až 90 mililitrov krvi. Je teda vhodné doplniť jej stratu príjmom železa z listovej zeleniny alebo z červeného mäsa. V období mimo PMS je vhodné pravidelne cvičiť a posilňovať svaly panvového dna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z histórie

PMS

Predmenštruačný syndróm je problém, ktorý sprevádza ženy odnepamäti. Dokazujú to aj rôzne historické texty. Príznaky spojené s PMS opísal napríklad už v roku 307 pred n. l. Hippokrates. Termín predmenštruačná tenzia zaviedol v roku 1931 gynekológ Robert Frank a v roku 1953 zaviedla gynekologička Katherina Dalton názov predmenštruačný syndróm.

Niektorým ženám sa osvedčili rôzne uvoľňovacie a naťahovacie cviky, napríklad pilates alebo joga. Existuje dokonca súbor špeciálnych jogových cvičení, ktoré priamo vplývajú na hormonálnu hladinu v ženskom organizme.

Túto takzvanú „hormonálnu jogu“ rozvinula Brazílčanka Dinah Rodriges. Pomohla ňou viacerým ženám trpiacim na PMS alebo na menopauzálne ťažkosti a úspešne sa s ňou udomácnila aj v niektorých slovenských jogových centrách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako určitú prevenciu proti opuchom odporúča Radmila Sládičeková obmedziť v strave príjem soli. Je dokázané, že nezdravá výživa príznaky PMS do určitej miery zhoršuje.

Preto je vhodné vyberať si zdravé potraviny bohaté na esenciálne mastné kyseliny, vápnik, horčík, zinok a vitamíny B, C a E. Tieto živiny nájdeme napríklad v rybách alebo v orechoch. Dobré je aj denne jesť zeleninu, ovocie a celozrnné výrobky ako prevenciu proti zápche.

Vhodnou prevenciou proti rôznym psychickým ťažkostiam môže byť pravidelný pracovný režim s dostatkom relaxačných aktivít, spánku, prípadne niektoré formy autogénneho tréningu alebo meditácie. Keď si s nimi nedokážeme poradiť, mali by sme uvažovať o psychoterapii.

Lekárska pomoc

Ak sa nám ani pri tej najlepšej životospráve ušitej na mieru našim fyzickým a psychickým potrebám neuľaví a ťažkosti spojené s PMS nás obmedzujú v aktívnom živote, je určite vhodné obrátiť sa na odborného lekára.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Intenzita a množstvo príznakov predmenštruačného syndrómu sú veľmi individuálne, preto si každá žena musí stanoviť mieru únosnosti svojich ťažkostí. V každom prípade platí, že samoliečba pomocou diéty a rôznych prírodných prípravkov nemáva väčšinou taký efekt ako liečba u gynekológa.

Mnoho žien, ktoré trpeli predmenštruačnými ťažkosťami, našli napríklad úľavu vo hodne zvolenej antikoncepcii. „Zadržiavanie vody sa rieši podávaním diuretík, kŕče spazmolytikami,“ dodáva Sládičeková.

Ak sa rozhodneme zmieriť s tým, že určité ťažkosti spojené s PMS sú „normálne“ a nebudeme ich vôbec riešiť, treba rátať s tým, že určitý diskomfort budeme pociťovať počas celého reprodukčného obdobia.

Keď vezmeme do úvahy, že predmenštruačné príznaky nám znepríjemňujú život povedzme „len“ jeden týždeň do mesiaca, za rok sú to celé tri mesiace, či sa nám to páči, alebo nie, ide o celú štvrtinu nášho života. A to už je naozaj dosť veľký časový úsek na to, aby sme ho pasívne pretrpeli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Liečivé bylinky

Ak chcete vyskúšať bylinkovú liečbu, vhodná je napríklad alchemilka obyčajná, ktorá má schopnosť regulovať menštruáciu, zmierňovať silné krvácanie a prináša úľavu pri bolestiach hlavy. Pri silnej a bolestivej menštruácii môžu pomôcť bylinkové čaje z harmančeka, mäty alebo zo žihľavy.

Menštruačné bolesti, podráždenosť, bolesti hlavy a citlivosť prsníkov priaznivo zmierňuje olej z pupalky dvojročnej. Pri zmierňovaní viacerých príznakov PMS sa osvedčilo aj ginko dvojlaločné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 754
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 643
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 431
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 824
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 639
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 289
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu