SME

Dá sa preoperovať sebavedomie?

Ženy, ktoré vyhľadávajú plastického chirurga, očakávajú, že sa im po zákroku zlepší kvalita života. V niektorých prípadoch to však nefunguje.

Existuje množstvo prípadov, keď plastická operácia dokáže pozitívne ovplyvniť psychiku ženy – vrátiť sebavedomie mamičkám po pôrode, ktoré prišli o svoje atraktívne proporcie, naštartovať aktívny život starnúcich pacientok, ktoré zrazu akoby omladli nielen navonok, ale aj vnútri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prepojenie fyzického tela a psychiky je také silné, že pozitívna vonkajšia zmena naozaj dokáže v dobrom zapôsobiť aj zvnútra. „Predstavte si mladú, dvadsaťštyriročnú ženu, ktorej po tehotenstve ovisli prsia a brucho,“ hovorí plastický chirurg Jozef Hedera.

SkryťVypnúť reklamu

„Zrazu stratila niečo, na čom si veľmi zakladala, za čo bola v živote vďačná, a to ju môže obmedzovať nielen v manželskom spolužití a v sexualite, ale aj v širšom kontexte, vo vzťahu k iným ľuďom.“ Keď chirurg vráti jej telo do pôvodného stavu, dá sa predpokladať, že sa jej vráti aj stratené sebavedomie.

Jozef Hedera je presvedčený, že ak má pacientka objektívny dôvod na uskutočnenie plastickej operácie, je poučená o rizikách a jej očakávanie je v zhode s tým, čo sa dá na jej tele reálne zlepšiť, nie je čo riešiť.

Výsledok bude s veľkou pravdepodobnosťou pozitívny. Rovnaký názor má aj psychologička Tatiana Lesayová. „Ak estetická operácia pomôže žene viesť aktívnejší život, je to absolútne v poriadku,“ tvrdí, zároveň však dodáva, že problém môže nastať, ak si pacientka myslí, že si zlepšením fyzického vzhľadu vyrieši niečo, čo s jej telom vôbec nesúvisí.

SkryťVypnúť reklamu

Podstatná je motivácia

Andrea je čerstvá šesťdesiatnička, ktorá úspešne tají svoj skutočný vek vďaka viacerým plastickým operáciám. Má úspešného, dobre situovaného manžela, ktorého sa snaží čo najlepšie reprezentovať. Často chodia spolu do spoločnosti, kde sa však, napodiv, s Andreou nikto nebaví.

Po prvom dojme, keď ľudia ocenia jej príťažlivý zovňajšok, totiž zistia, že táto žena príliš úzkostlivo sleduje samu seba, kontroluje si mimiku, aby sa jej na tvári nerobili vrásky – a to ich odpudzuje.

Po každom takomto nevydarenom večere sa Andrea pozerá do zrkadla a hľadá tam známky niečoho, čo je na nej odpudzujúce. Mylne sa domnieva, že okolie ju neakceptuje, lebo nie je fyzicky dokonalá – a túto predstavu si nenechá vyhovoriť.

Podľa Tatiany Lesayovej má táto žena zdeformované sebahodnotenie. Ľudia ako Andrea si nevedia uvedomiť, že to, či sa ostatní cítia dobre v ich prítomnosti, je viac závislé od ich osobnosti ako od zovňajšku.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď je človek nespokojný sám so sebou, bude svoju nespokojnosť vyžarovať do okolia a odpudzovať ostatných,“ vysvetľuje psychologička. Inými slovami, môžete byť krásna ako obrázok, ak však vo svojom vnútri živíte nezdravé emócie, všetci budú od vás utekať.

Vzťahové problémy nevznikajú, lebo zle vyzeráme, objavujú sa preto, že z určitých osobnostných dôvodov nedokážeme nadviazať harmonickú komunikáciu s okolím.

„Ak si napríklad žena myslí, že operáciou zachráni manželstvo pred rozvodom, tak to sa jej určite nepodarí,“ upozorňuje Jozef Hedera.

Skôr než dovolíme, aby sa skalpel estetického chirurga dotkol nášho tela, mali by sme si položiť otázku: Čo od zákroku naozaj očakávame?

Ak ide len o zlepšenie vzhľadu, je všetko v poriadku. Keď si však myslíme, že nám operácia prinesie viac porozumenia a lásky, prípadne pomôže vyriešiť konflikty s okolím, koledujeme si o sklamanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pod nôž z lásky

Tatiana Lesayová riešila prípad mladej ženy, ktorá podstúpila niekoľko plastických operácií na žiadosť svojho partnera.

„Ten muž od nej stále vyžadoval, aby na sebe niečo zlepšovala, diktoval jej, aké typy zákrokov má podstúpiť, dokonca jej sám vyberal chirurgov,“ spomína psychologička.

Keďže nemal núdzu o peniaze, všetky výdavky spojené s operáciami zaplatil do posledného centa. A svoju ženu doviedol k myšlienkam na samovraždu. V čase, keď prišla na psychoterapiu, z nej bola troska. Priveľmi lipla na partnerovi, ktorý jej zabezpečoval vysokú životnú úroveň, zároveň však za túto vymoženosť platila krutú daň.

Jozef Hedera videl vo svojej ambulancii viac podobných prípadov. „Niekedy mám pocit, že idem operovať tých chlapov a nie ich ženy,“ tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozhodnutie ísť na plastiku kvôli niekomu druhému je podľa plastického chirurga nebezpečné. „Keď človek nie je vnútorne stotožnený s istým typom zákroku, môže sa to negatívne prejaviť na pooperačnom hojení, nehovoriac o tom, že takýto pacient nemusí pozitívne prijať zmenu, ktorú si sám neželal a podstúpil ju len kvôli niekomu inému,“ upozorňuje Hedera.

Podľa Tatiany Lesayovej je problémom týchto žien aj nezdravé sebahodnotenie. To, že žijú vo vzťahu s partnermi, ktorí ich opätovne posielajú na estetické operácie, nie je náhoda. Dovolili svojim mužom, aby prevzali plnú kontrolu nad ich telom, lebo si samy dostatočne neveria.

Zdeformované sebahodnotenie môže mať v ambulanciách plastických chirurgov rôzne podoby. Jozef Hedera napríklad zaregistroval absurdný prípad devätnásťročnej dievčiny, ktorá hľadala po celej Európe chirurga, aby jej urobil lifting tváre. Bola presvedčená, že má „hrozné vrásky“. Pritom navonok vyzerala rovnako ako iné dievčatá v jej veku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Plastiky nevydržia navždy

„Aby bol zákrok opodstatnený, mala by byť v oblasti, kde má byť vykonaný, objektívne preukázaná určitá deformita, ktorá môže byť vrodená alebo spôsobená starnutím,“ upozorňuje Hedera.

Prípady neopodstatnených chirurgických zákrokov, po ktorých pacienti vyzerajú horšie ako predtým, vznikajú väčšinou preto, že niekto vyžadoval od chirurga úpravu, ktorá nemala objektívne opodstatnenie, alebo sa rozhodol viackrát zopakovať úpravu tej istej partie.

„Plastická chirurgia má však svoje limity,“ dodáva Hedera. „Ten istý zákrok sa dá väčšinou opakovať len raz alebo dvakrát, v niektorých partiách maximálne trikrát. Potom je už tkanivo priveľmi zjazvené a môžu nastať nežiaduce deformácie.“

Ako si vypestovať zdravé sebahodnotenie

Psychologička Tatiana Lesayová tvrdí, že človek čerpá informácie o sebe z troch zdrojov – z vlastných zážitkov a skúseností, zo vzťahov s ľuďmi, ktoré fungujú ako sociálne zrkadlo a z porovnávania sa s inými.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby sme vedeli objektívne posúdiť sami seba, mali by sme čerpať rovnomerne zo všetkých týchto zdrojov, pričom je vždy lepšie porovnávať sa v širšej ako v užšej skupine.

Prehnaná orientácia na vlastný vzhľad a preceňovanie jeho úlohy v živote je podľa psychologičky prejavom nižšej hodnotovej úrovne. Často sa objavuje u ľudí, ktorí sú viac orientovaní na materiálne, než na duchovné hodnoty.

Medzi vyššie hodnoty, ktoré zákonite vedú k väčšej vnútornej harmónii, patria snaha o rozvoj vlastnej osobnosti, aktívny prístup k životu, snaha o dobro iných ľudí a plnohodnotnú sebarealizáciu.

Takto orientovaný človek prikladá primeraný význam svojmu fyzickému vzhľadu, stará sa o seba s láskou a nie preto, aby získal svojím zjavom fiktívne výhody, ktoré sa v skutočnosti aj tak získať nedajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 173
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 080
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 226
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 021
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 937
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 365
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 259
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 567
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu