SME

Keď tečie z nosa

Nádchu mal už hádam každý z nás a nielen raz. Upchatý nos, kýchanie, vodnatý výtok z nosa, to sú typické prejavy bežného vírusového ochorenia. Ak sa nádchy neviete zbaviť, môže to byť alergia.

Nádchu mal už hádam každý z nás a nielen raz. Ak sa nádchy neviete zbaviť, môže to byť alergia.

Ťažko sa vám dýcha, máte upchatý nos, zdurenú nosovú sliznicu? Trápi vás svrbenie v nose, kýchanie, nepríjemný vodnatý výtok z nosa? Cítite, že vaše oči sú ťažké a unavené a navyše vám aj slzia? Jasný znak toho, že máte nádchu. Nie vždy však ide o klasické vírusové ochorenie, akých sme v živote prekonali niekoľko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti čoraz vyššie percento populácie trpí alergickou nádchou, ľudovo nazývanou senná nádcha, prípadne chronickou nádchou, ktorú si so sebou nesieme celý život. Niekedy vieme ochorenie odhadnúť sami na základe príznakov, v opačnom prípade je potrebné lekárske diagnostikovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Vírus či alergia?

Alergiológ a imunológ Martin Hrubiško z Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave pripúšťa, že na samom začiatku ochorenia nemusí byť jasný rozdiel: „Vírusovú nádchu síce zvyčajne sprevádza zvýšená teplota, únava, potenie či zimnica, ale mnohé ľahšie virózy sa prejavujú aj bez týchto príznakov.“

Základným kritériom rozlíšenia vírusovej nádchy od alergickej je, že pri prvej by sme už po týždni mali cítiť výraznú úľavu. Alergická nádcha môže trvať aj niekoľko týždňov, pričom sa väčšinou spája s ročným obdobím alebo prostredím, v ktorom sa vyskytujú určité alergény.

„Čo však pacient podľa charakteru prejavov rozlíšiť nevie, je rozdiel medzi alergickou a neinfekčnou nealergickou nádchou, ktorá sa zvyčajne nazýva vazomotorická nádcha,“ upozorňuje Hrubiško. Tá nie je spôsobená žiadnou vírusovou infekciou ani typickými alergénmi. Ide o formu nádchy, ktorou podľa najnovších štatistík trpí až päťdesiat percent dospelej populácie s chronickou nádchou.

SkryťVypnúť reklamu

Chronické problémy

Spúšťačom vazomotorickej nádchy môže byť aj obyčajná viróza. Konkrétna príčina, ktorá ju spôsobuje, nie je však doteraz známa. Lekári ju dokonca označujú ako chorobu neznámeho pôvodu. Vazomotorická nádcha je geneticky daná, jej symptómy sa však môžu prejaviť až v tridsiatke či štyridsiatke. Prejavuje sa podobne ako alergia s tým rozdielom, že pacient má po absolvovaní alergiologických testov negatívne výsledky.

„Je to vlastnosť organizmu, s ktorou sa musí človek naučiť žiť,“ hovorí Martin Hrubiško. „Lieky iba potlačia nepríjemné prejavy. Niekedy môže pomôcť mikrochirurgia, v prípade, že problémom je anatomická odchýlka v nosovej dutine.“

V porovnaní s alergickou nádchou predstavuje tento typ ochorenia horšiu formu, keďže pri alergii vieme navodiť menej obťažujúci priebeh, dokonca aj samotný ústup prejavov pomocou alergénovej vakcinácie – desenzibilizácie, teda metódy zvrátenia stavu precitlivenosti imunitného systému do stavu tolerancie.

SkryťVypnúť reklamu

Z alergie astma

Výskumy ukázali, že v priebehu 20. storočia sa počet alergikov zvýšil až desaťnásobne, pričom v súčasnosti trpí alergickou nádchou až štvrtina svetovej populácie. Alergiológ vidí dôvod v príliš sterilnom spôsobe života, nedostatočnom kontakte s mikroorganizmami a alergénmi najmä v detskom veku.

„Je to obrovský komplex príčin – genetika, zmeny životného štýlu,“ tvrdí Hrubiško. „Výsledkom je, že imunitný systém reaguje neadekvátne na niečo, čo je v prostredí úplne bežné.“ Väčšinou sú to peľ, byliny, dreviny, ale aj roztoče, plesne či zvieracia srsť. Alergická nádcha postihuje najmä horné dýchacie cesty, v prípade neliečenia môže postupovať nadol cez dýchacie cesty a vyvolať dokonca astmu.

V lepšom prípade neliečenie alergie spôsobí „iba“ rozšírenie spektra alergénov. Liečba pozostáva z vylúčenia alergénov z prostredia, v ktorom žije alergik. V rámci farmakologickej liečby sa využívajú kortikosteroidy a antihistaminiká, z ktorých je podľa nedávneho amerického výskumu veľmi účinný najmä azelastín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bez liekov

Nádcha vyvolaná vírusmi je v chladnom zimnom období pomerne bežná. Pri domácej liečbe prejde väčšinou do týždňa. Často ju sprevádzajú bolesti hlavy, horúčka, škriabanie v krku, prípadne pretekanie hlienov do hrdla. „Ak po troch, štyroch dňoch horúčka neklesne, nosová sliznica je stále veľmi opuchnutá, číry belavý sekrét sa mení na žltý a zapáchajúci, pravdepodobne sa rozmnožila v nosovej dutine baktéria a je namieste vyhľadať lekára,“ upozorňuje alergiológ Martin Hrubiško.

„Rovnako by sme mali postupovať aj v prípade, keď objavíme na mandliach hnisavé biele vločky, ktoré sú znakom hnisavej angíny.“ Bežne by sa nádcha mala liečiť doma. Imunitný systém sa s virózou musí vyrovnať sám, netreba ho zbytočne zaťažovať a radšej ostať minimálne dva dni ležať. Dôležitý je dostatok tekutín, pomôžu bylinkové čaje a dostatok spánku. Podľa slov lekára, obyčajná nádcha lieky nepotrebuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potlačenie príznakov

Ak máte nos natoľko upchatý, že nedokážete zaspať, môžete siahnuť po uvoľňujúcich sprejoch, no pri ich používaní buďte opatrní. „Uvoľňovače prinášajú úľavu, ale neliečia,“ upozorňuje Hrubiško. „Sú určené iba na rýchlu úľavu od silných prejavov, ale nie sú vhodné na použitie viac ako dvakrát za deň a dlhšie ako tri dni. Ak ich potrebujete viackrát denne, je to signál, že treba navštíviť lekára.“

Na druhej strane, vhodné a bezpečné sú spreje obsahujúce morskú vodu, ktorá na rozdiel od vody v mori má optimálnu koncentráciu a je sterilná. Ako doplnkový prostriedok na zriedenie hlienov a potlačenie zápalu môžete vyskúšať naparovanie nad vlhkým, ale najmä suchým teplom. Vírusovej nádche sa nedá predísť, alergiológ však zdôrazňuje potrebu otužovania organizmu: „Po každom teplom kúpeli si doprajte studenú sprchu, športujte, dbajte na zdravý spôsob života, vyváženú stravu, dostatok tekutín a spánku.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Deti a nádcha

U detí do šesť rokov sa neodporúča používanie uvoľňujúcich sprejov. „Dôležité je, aby si mamička uvedomila, že ak použije uvoľňovač, tak je to vhodné len vo výnimočnom prípade – napríklad, ak má dieťa hustý soplík a nemôže zaspať,“ hovorí Martin Hrubiško. „Ale to už je len krôčik k vytvoreniu závislosti. Vhodnejšie sú pomocné lieky na rozpúšťanie hlienov.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 504
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 264
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 756
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 899
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 487
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 179
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 970
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 064
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 083
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 054
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 128
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 078
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 642
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 201
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťZatvoriť reklamu