Ako a v čom odšťavovať?
V prvom rade musíte sami vedieť, čo od odšťavovača očakávate. V predajni si bez hanby nechajte poradiť od odborníka. Všímajte si aj parametre, ako sú výkon či hlučnosť, aby vás doma pri spustení stroja nečakalo sklamanie. Nejeden odšťavovač musíte po niekoľkých minútach vypnúť a nechať oddýchnuť motor. Všímajte si aj veľkosti zbernej i odpadovej nádoby, ľahkosť skladania a rozoberania či počet súčiastok, ktoré budete musieť po každom odšťavení dôkladne poumývať.
Ponuku otvárajú takzvané lisy - odšťavovače na citrusové plody. Využívajú silu ozubených kolies na vytlačenie maxima šťavy. Či už zvolíte mechanický, alebo ten s elektronickým pohonom, použiť ho budete môcť iba na citrusové plody, ako sú pomaranče, mandarínky, grapefruity alebo citróny.
Odstredivé odšťavovače sú najčastejšie volenými pomocníkmi v domácnosti. I keď pod slovom „odstredivka“ si predstavíte kadečo, fungujú v zásade veľmi jednoducho. Všetky suroviny akoby nastrúhajú na šťavnatú kašu, ktorú potom odstredia a precedia cez sitko pri vysokých otáčkach. Hotová šťava odteká do zásobníka a odstredená dužina do inej zbernej nádoby. Jedinou nevýhodou je, že nedokáže spracovať príliš mäkké ovocie, z ktorého vznikne v obidvoch nádobách pretlak.
Poslednou skupinou sú hydraulické alebo „šnekové“ odšťavovače. Fungujú podobne ako obyčajný mlynček, ktorého nože a závitnice drvia pripravené kúsky ovocia a zeleniny. Výhodou tohto odšťavovača je, že si poradí i s listovou zeleninou, prezretým a drobným ovocím či bylinkami. Dužina sa hromadí v odpadovej nádobe, kým dokonale vylisovaná šťava odteká, kam potrebujete.
Dužinu nevyhadzujte!
Podiel odšťavenej dužiny z ovocia a zeleniny nie je až taký malý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak si všetko starostlivo pripravíte, môžete z nej ešte v kuchyni vyčariť zaujímavé špeciality. Veď komu by napadlo, že ide o odpad...
Na dokonalé využitie vylisovanej hmoty by ste mali odšťavovať všetky použité druhy ovocia i zeleniny zvlášť. Možno sa vám zdá, že niet lepšej chuti ako mrkvovo-pomarančová šťava, v dužine však už môže horkastá chuť citrusov spôsobiť nechcený efekt.
Z dužín možno pripraviť krémové polievky a omáčky, karbonátky, placky a samozrejme múčniky, ovocné i zeleninové koláče, lievance a palacinky. Vysušená dužina jabĺk je vhodná na prípravu domácich čajov. Samotné šťavy sú ľahko stráviteľné, telo však potrebuje i vlákninu, tak prečo to nevyužiť?
Odstredená dužina sa dá dokonca využiť na prípravu zábalov, balzamov a pleťových masiek.
Odšťavujte s rozumom!
Pripravené šťavy by ste mali konzumovať čo najčerstvejšie, najlepšie hneď po príprave a toľko, koľko vypijete na jedenkrát. Ak vám predsa len nejaká šťava zostane, pokvapkajte ju citrónovou šťavou, uzatvorte bez prístupu vzduchu a odložte do chladničky. Iba tak získate potrebné vitamíny a maximálne množstvo živín. Nepite šťavu staršiu ako 24 hodín alebo šťavu, ktorá zmenila farbu.
Tak ako váš jedálny lístok i pitie štiav by malo obsahovať určitú pestrosť. Najideálnejšie je striedať ovocné šťavy so zeleninovými. Ovocie obsahuje priveľa cukrov, ktoré by mohli preťažiť váš organizmus.
Experimentujte s rozvahou. I keď fantázii sa medze nekladú, vo väčšine prípadov sa nevypláca miešať ovocie so zeleninou, hlavne ak trpíte nadúvaním a plynatosťou. Výnimkou sú jablká a mrkva, ktoré môžete kombinovať s čímkoľvek.
Tak ako si vyberáte ovocie a zeleninu na priamu konzumáciu, nezanedbávajte ani výber surovín na odšťavovanie. Nahnité ovocie sa síce v odšťavovači stratí, neplatí však porekadlo, čo oko nevidí, srdce nebolí. Skôr či neskôr by vaše telo pravdepodobne začalo protestovať. Nedozreté plody váš žalúdok vstrebáva ťažšie, navyše nemajú ešte správnu vyváženú chuť.
Niektoré šťavy je potrebné riediť vodou. Medzi takéto intenzívne šťavy patrí určite cviklová či z červenej kapusty, ale i tmavozelené šťavy zo špenátu, žihľavy či žeruchy. Najosvedčenejšie je riedenie v pomere 1:3. Je potrebné si uvedomiť, že keď vypijete liter cviklovej šťavy, je to, ako keby ste zjedli približne tri kilogramy cvikle. Čo nedokáže na jedenkrát zjesť ani ten najväčší milovník tejto zeleniny. Je teda iba na vás, či si budete pripravovať šťavy iba z toľkých gramov ovocia a zeleniny, na ktoré ste zvyknutí, alebo ich jednoducho zriedite.
Telo vysiela signály. Ak vám zachutila mrkvová či cviklová šťava natoľko, že jej neviete odolať, môže sa stať, že po „predávkovaní“ silnými výťažkami a farbivami vám stmavne pokožka na dlaniach. Vtedy si treba dať na chvíľku pauzu. Pozor aj na iné alergické prejavy kože alebo trávenia.
Šťavy a ich účinky
Viete, čo môžete očakávať od vášh obľúbeného ovocia a zeleniny?
Jablká – priaznivo pôsobia pri dne a reumatizme, dopĺňajú skupinu vitamínov B a C.
Hrušky – sú výborné na detoxikáciu organizmu. Pôsobia močopudne a zlepšujú trávenie. Sú však priveľmi sladké.
Mrkva – čistí organizmus, spevňuje zuby a kosti. Má širokospektrálny účinok. Zo surovej mrkvy si však telo nevie vziať všetko potrebné, treba ju preto konzumovať s kvapkou stolového oleja.
Ananás – obsahuje veľa enzýmov. Jeho vyvážená sila je nielen chutná, ale pomáha i pri redukčných diétach.
Pomaranče – citrusové plody sú výborným pomocníkom pri chrípke a prechladnutí. Pôsobia omladzujúco.
Jahody – pôsobia priaznivo na dnu a reumatizmus.
Hrozno – posilňuje imunitu, odbúrava voľné radikály a pomáha pri vylučovaní kyseliny močovej z tela. Pozor však na kvasené sladké mušty a vína. Tie majú na organizmus úplne iný účinok:)
Uhorky – sú močopudné. Pomáhajú pri vysokom krvnom tlaku, sú vhodné na očistenie organizmu. Ženy ocenia ich schopnosť na posilnenie rastu vlasov, nechtov a čistenia pleti.
Zeler – čistí krv, pôsobí na nervový systém, priaznivo ovplyvňuje trávenie a vylučovanie. Pomáha predchádzať reumatizmu a astme.
Špenát – pôsobí priaznivo na nespavosť, uľahčuje trápenie so žalúdočnými vredmi.
Brokolica – obsahuje veľa antioxidantov vhodných na prevenciu a liečbu nádorových ochorení. Je vhodná na redukčnú diétu.
Petržlen – priaznivo pôsobí na srdce, pri liečení reumy a dny. Má detoxikačné vlastnosti.
Paradajky – chránia pred srdcovo-cievnymi a nádorovými ochoreniami. Vhodné sú na chudnutie.
Kapusta – postaví na nohy po prebdenej noci, pomáha pri tráviacich ťažkostiach.
Zemiaky – vhodné pri prekyslenom organizme. Pozitívne pôsobia na vredy či paradentózu.
Vyskúšajte si s nami pripraviť niekoľko nápojov...
Žltý zázrak
Odšťavte jeden pomaranč, jedno jablko, dve mrkvy, polovicu citróna a malý kúsok koreňa zázvoru. Zmes potom ešte rozmixujte v mixéri alebo ponorným šľahačom.
Táto šťava vás postaví na nohy v chrípkovom období alebo uhasí smäd vo veľkých letných horúčavách.
Štíhla pochúťka
Zmiešajte 150 g šťavy z bieleho grapefruitu a 50 g citrónovej šťavy. Podľa potreby oslaďte medom.
Táto šťava je vhodným pomocníkom na detoxikáciu organizmu a výborným nápojom pri držaní redukčnej diéty. Pri chudnutí sa však už neodporúča sladiť medom.
Ovocný mušt
Odšťavte tri zelené jablká, tri hrušky a dva pomaranče. Všetko spolu zmiešajte a servírujte.
Tento sladký nápoj určite poteší všetkých členov rodiny. Podľa sezóny môžete hrušky vymeniť za ananás.
Zeleninová vzpruha
Potrebujete 125 g červenej kapusty, 2 väčšie mrkvy, 50 g petržlenovej vňate, 50 g ružičkového kelu a kúsok cvikly. Všetky suroviny odšťavte a zamiešajte.
Hotová šťava je bohatá na železo a kyselinu listovú, je výborným pomocníkom na liečbu chudokrvnosti.
Paradajková bomba
Zmiešajte 400 ml paradajkovej šťavy, 200 ml jablkovej šťavy, šťavu z jedného citróna a dozdobte lístkami bazalky.
Pitím paradajkovej šťavy v ranných hodinách sa naštartujete do nového dňa. Uzimení ľudia si môžu šťavu ochutiť mletým čiernym korením, worchestrovou alebo papričkovou omáčkou na rozprúdenie krvi. Večer môžete priliať i vodku a ľad, a pochutnať si na nápoji podobnom „Krvavej Mary“.
Jarná očista
Zmiešajte 100 ml paradajkovej šťavy, 30 ml šťavy z červenej kapusty, 30 ml šťavy z červeného grapefruitu.
Podľa chuti môžete pridať i šťavu zo stonkového zeleru.
Príval energie
Odšťavte za šálku špenátových listov, polovicu uhorky, dve stonky zeleru aj s listami, tri mrkvy a polovicu jablka. Uhorky odšťavujte aj so šupkou. Šťavu zamiešajte a servírujte.
Zelenkastý nápoj vám pomôže zregenerovať krvinky a pleť.
Letná osviežujúca šťava
Zmiešajte šťavu z 800 g vodového melóna, pridajte odšťavenú väčšiu šalátovú uhorku a tri jablká. Hotovú zmiešanú šťavu vlejte do džbána, pridajte ľad a dozdobte plátkami citróna.
Ovocné šťavy si môžete dochutiť medom alebo z nich pripraviť ovocné aj mliečne kokteily.
Ranný džús
Odšťavte dva pomaranče a jeden grapefruit. Šťavu z citrusov vmiešajte do piatich rozmixovaných jahôd a polovice banánu.
Exotická šťava
Zmiešajte spolu 500 ml pomarančovej šťavy s 250 ml šťavy z marakuje, prilejte trošku minerálky a servírujte vo vysokých pohároch.
Na večerné posedenie s priateľmi môžete minerálku nahradiť šumivým vínom.
Omladzujúci nápoj
Odšťavte 3 veľké mrkvy, 40 g petržlenovej vňate, jedno jablko a 125 g ružičkového kelu.
Táto šťava je vhodná pre dámy, ktoré by sa rady zbavili prvých vrások.
Šťava krásy
Zmiešajte šťavu z polovice mrkvy, jednej nektárinky alebo broskyne, troch marhúľ, 170 g čerešní a 125 g žeruchy. Podľa potreby doslaďte medom a servírujte.
Mladým dievčatám pomôže takto pripravená šťava v boji proti akné.
Autor: mag