Kde sa stala chyba?
Antibiotiká sa vedia úspešne pobiť s baktériami v našom tele, čím už zachránili nejeden život. Lenže, nič netreba preháňať. Podľa prieskumov Slováci príliš nešetria používaním týchto liekov. Aké chyby najčastejšie robíme v súvislosti s antibiotikami?
„Pacienti by ich mali užívať tak, ako im odporučí lekár, pretože nesprávne užívanie, či už príliš krátke, alebo v nesprávnych dávkach, spôsobuje rezistenciu – odolnosť baktérií proti antibiotikám. Vzhľadom na to, že nástup účinku týchto liekov niekedy trvá aj dva až tri dni, musíme byť trpezliví.
Európsky
akčný plán
Rezistentné baktérie predstavujú čím ďalej, tým väčší problém. Ako uvádza na svojom webe Euractiv, ročne na infekcie zomrie v Európskej únii dvadsaťpäťtisíc ľudí. V poslednom čase narastá najmä rezistencia proti baktériám, ktoré spôsobujú zápal močových ciest a zápal pľúc. Európska komisia preto v novembri zverejnila Akčný plán proti antimikrobiálnej rezistencii, ktorý obsahuje rôzne odporúčania, ako napríklad – zlepšiť povedomie o vhodnom používaní antibiotík alebo posilniť výskum.
Zdroj: euractiv.sk
Rovnako je chybou, ak pacient predpísané antibiotikum neužije, ale potom ho poskytne inému členovi rodiny. Okrem toho by sa pacient nemal dožadovať antibiotík pri každom ochorení, a to i pri takých, ako sú nádcha alebo chrípka,“ upozorňuje všeobecná lekárka pre dospelých Miriam Holendová. Antibiotiká sú totiž proti vírusom bezmocné, pomáhajú len pri ochoreniach bakteriálneho pôvodu.
Ako neprísť o dobré baktérie
Je známe, že antibiotiká ničia nielen škodlivé baktérie, ale aj tie prospešné, čím narúšajú črevnú mikroflóru. „V dôsledku toho sú najčastejším vedľajším účinkom antibiotickej liečby tráviace problémy, ktoré sa môžu prejaviť zvýšeným nadúvaním, hnačkou alebo bolesťami brucha. Týmto nežiaducim účinkom možno predísť alebo ich zmierniť užívaním probiotík,“ hovorí Miriam Holendová.
Ak chceme zmierniť dosah antibiotík na črevnú mikroflóru, s probiotickými preparátmi môžeme začať už počas antibiotickej liečby, pričom by sme mali pokračovať s ich užívaním aj chvíľu po dobratí antibiotík.
Odborníci odporúčajú dať si probiotiká v dostatočnom časovom odstupe, najlepšie približne v dvoch tretinách intervalu užívania antibiotík. Teda ak ich berieme každých dvanásť hodín, probiotiká by sme si mali dať po ôsmich hodinách od užitia antibiotík.
Stravovanie počas liečby
V čase antibiotickej liečby by sme mali úplne zabudnúť na ťažké jedlá, ako sú údeniny, mastné mäso, majonézy či sladkosti, pretože môžu narušiť činnosť probiotických baktérií. Trávenie zaťažujeme antibiotikami, preto by sme ho nemali zaťažovať aj nevhodnými jedlami.
Namiesto toho uprednostnime ovocie, zeleninu a ľahké jedlá. A nezabudnime ani na jogurty, zákvasy a množstvo vlákniny, ktoré podporujú činnosť probiotických kultúr.
Prírodná náhrada antibiotík?
Lekárka Holendová odporúča ako ochranu pred chrípkou a nachladnutím liečivá na prírodnej báze – cesnak, med, cibuľu, echinaceu alebo aloe. Okrem toho by sme si mali posilňovať imunitný systém pravidelnou fyzickou aktivitou, otužovaním a správnou životosprávou.
Manuál správneho užívania
Najprv si dôkladne preštudujme príbalový leták.
„Je potrebné zabezpečiť čo najlepšie vstrebávanie lieku cez tráviaci trakt, preto sa väčšina antibiotík odporúča užívať približne dve hodiny po jedle a hodinu pred ďalším jedlom,“ vysvetľuje doktorka Holendová.
Lieky by sme nemali zapíjať mliekom ani sladkým džúsom, najlepší je pohár vody alebo čaj.
Počas liečby môžeme piť mlieko a jesť mliečne výrobky, ale je potrebný dostatočný časový odstup. „Výnimku tvorí skupina antibiotík s názvom tetracyklíny, pri ktorých sa mlieko aj mliečne výrobky zakazujú konzumovať, pretože spolu vytvárajú nerozpustné zrazeniny. Vtedy sa účinné látky nemôžu vstrebávať a vylúčia sa stolicou. Lekár alebo lekárnik by nás mal na to upozorniť,“ dodáva Holendová.
Vyhnime sa alkoholu, aby sme zbytočne nezaťažovali tráviacu sústavu. Dokonca aj niekoľko dní po dokončení liečby by sme si mali pitie alkoholu radšej odpustiť.
Pri niektorých druhoch antibiotík si treba odoprieť aj pobyt na slnku.
Lieky treba dobrať podľa odporúčania lekára aj v prípade, ak nám zmizli príznaky ochorenia, pretože inak by mohli baktérie prežiť.
Nepoužité liečivo by sme nikdy nemali skladovať na neskoršiu samoliečbu.