Falošná gulášová polievka
Suroviny na 4 porcie
- 4 zemiaky
- 1 cibuľa
- 20 g droždia
- 1 kocka mäsového bujónu
- 1 PL oleja
- 3 strúčiky cesnaku
- mletá sladká paprika
- rasca
- majorán
- soľ, mleté čierne korenie
Očistené zemiaky umyte a pokrájajte na kocky. Nechajte ich v studenej vode. Na oleji opražte nadrobno nakrájanú cibuľu, pridajte namrvené droždie, rascu, nechajte speniť, poprášte červenou paprikou a zalejte približne 700 ml vody. Nechajte zovrieť, pridajte zemiaky a bujónovú kocku. Povarte približne 15 minút alebo kým zemiaky nezmäknú, dochuťte soľou, korením, majoránom a prelisovaným cesnakom.
Tip: Droždie dodá polievke mäsový nádych a zároveň ju trošku zahustí. Na zlepšenie chuti môžete do polievky pridať jednu alebo dve lyžice paradajkového pretlaku.
Šošovicová polievka
Suroviny na 4 porcie
- 200 g šošovice
- 250 g zemiakov
- 500 g mlieka
- 50 g bravčovej masti
- 3 PL hladkej múky
- 2 bobkové listy
- 2 guľôčky nového korenia
- soľ, mleté čierne korenie
- ocot
- cukor
Sušenú šošovicu preberte a namočte na niekoľko hodín do vody. Potom ju vo vode varte do polomäkka. Pridajte na kocky pokrájané zemiaky, bobkové listy, nové korenie, mleté korenie a soľ. Varte na miernom ohni, kým zemiaky i šošovica nezmäknú. Na horúcej masti opražte doružova múku a po odstavení zalejte trochou studenej vody. Dôkladne rozmiešajte, prilejte mlieko a spolu vlejte do polievky. Nechajte prevrieť, dochuťte soľou, korením a na záver cukrom a octom, aby sa nezrazila. Servírujte s čerstvým pečivom.
Tip: Mlieko môžete nahradiť téglikom kyslej smotany. Ak namiesto bobkového listu a nového korenia použijete karí korenie, polievka dostane orientálny nádych.
Rýchla cesnaková polievka s vajcom
Suroviny na 4 porcie
- 5 strúčikov cesnaku
- 1 PL hladkej múky
- 1 PL bravčovej masti
- mletá sladká paprika
- rasca
- 3 vajíčka
- soľ, mleté čierne korenie
Na rozpustenej masti krátko opražte rascu, múku a mletú papriku. Odstavte z plameňa, dolejte trochou vody a dôkladne rozmiešajte. Pridajte prelisovaný cesnak, zalejte približne jedným litrom vody a priveďte do varu. Vajíčka rozšľahajte vidličkou a za stáleho miešania prilievajte do polievky. Povarte približne minútu, dochuťte soľou a korením. Servírujte za horúca. Polievku môžete obohatiť o opražené kúsky pečiva.
Tip: Polievka bude mať lepšiu a silnejšiu chuť, ak namiesto čistej vody použijete mäsový vývar. Ak budete pri vlievaní vajíčok rýchlo krúžiť uprostred hrnca metličkou, vajíčka sa rozbijú na malé kúsky. Ak uprednostňujte väčšie, rozšľahané vajíčka len vpúšťajte bez miešania do vriacej polievky.
Fazuľová polievka s údeným kolenom
Suroviny na 6 - 8 porcií
- 1 údené koleno (1 – 1,5 kg)
- 220 g veľkej strakatej fazule
- 2 mrkvy
- 3 zemiaky
- 1 väčšia cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- 3 PL hladkej múky
- 50 g bravčovej masti
- majorán
- mletá sladká paprika
- 2 bobkové listy
- 4 guľôčky celého čierneho korenia
- soľ, mleté čierne korenie
Fazuľu deň vopred namočte do vody. Umyté údené koleno dajte variť do väčšieho hrnca spolu s bobkovým listom a celým korením. Uvarte domäkka. Koleno po dovarení vyberte, nechajte vychladnúť, oberte a pokrájajte na malé kúsky. Vývar preceďte. Medzitým z fazule zlejte vodu, premyte a dajte ju variť do vývaru z kolena. Pridajte na kolieska pokrájanú mrkvu a na kocky pokrájané zemiaky a uvarte domäkka. Nakoniec z nadrobno pokrájanej cibule, múky, mletej papriky pripravte na masti zápražku a vlejte ju do horúcej polievky. Dochuťte soľou, korením, majoránom a prelisovaným cesnakom. Nakoniec vložte do polievky kúsky chudého mäsa z údeného kolena.
Tip: Údené koleno môžete nahradiť údenými rebrami. Zvyšné mastnejšie mäso pomeľte a využite na prípravu domácich zapekaných fliačkov.
Polievka zo sušeného hrachu
Suroviny na 4 porcie
- 250 g sušeného hrachu
- 50 g bravčovej masti
- 2 PL hladkej múky
- 2 párky alebo špekáčiky
- 1 menšia cibuľa
- majorán
- strúčik cesnaku
- soľ, mleté čierne korenie
Hrach preberte a premyte. Cibuľu pokrájajte na drobné kocky, opražte na malej lyžičke masti, pridajte hrach a zalejte vodou tak, aby ho hladina prevyšovala aspoň dva centimetre. Uvarte do mäkka prikryté pokrievkou. Hrach by sa mal úplne rozvariť. Pred dokončením pridajte ku hrachu na kolieska nakrájané údeniny a majorán. Na panvici rozpustite masť a opražte na nej dozlatista múku, po odstavení ju zalejte studenou vodou a rozmiešajte. Ešte teplú zápražku vlejte do polievky, nechajte prevrieť a dochuťte soľou a korením, podľa chuti i prelisovaným cesnakom. Servírujte s gazdovským chlebom dozdobené petržlenovou vňaťou.
Tip: Hrachová polievka by mala byť hustá. Kto má rád krémové polievky, môže si ju pred dokončením prepasírovať alebo rozmixovať ponorným mixérom.
Kapustová polievka s klobásou
Suroviny 4 porcie
- 400 g kyslej kapusty
- 360 g klobásy
- 1 väčšia cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- 2 PL hladkej múky
- 40 ml oleja
- mletá sladká paprika
- rasca
- soľ, mleté čierne korenie
Na oleji opražte na malé kocky pokrájanú cibuľu a rascu. Pridajte mletú papriku a zalejte trochou vody. Do hrnca vložte podľa chuti premytú kyslú kapustu, celé klobásy popichané vidličkou a dolejte vodu. Varte na miernom ohni pod pokrievkou, kým nie je kapusta mäkká. Uvarené klobásy vyberte, rozkrájajte na kolieska a vložte naspäť do polievky. Múku rozmiešajte v troške vody a pripravte zátrepku, ktorú cez sitko postupne primiešavajte do polievky. Polievku podľa potreby a štipľavosti klobás dochuťte soľou, korením a prelisovaným cesnakom. Nechajte prevrieť a môžete servírovať s pečivom alebo chlebom dozdobené kyslou smotanou.
Tip: Kapustovú polievku stačí namiesto zátrepkou prihustiť nastrúhaným surovým zemiakom škrobového varného typu.
Zemiaková polievka nakyslo s kôprom
Suroviny na 4 porcie
- 4 stredne veľké zemiaky
- 500 ml mlieka
- 250 g kyslej smotany
- 2 bobkové listy
- 1 - 2 PL octu
- 1 PL hladkej múky
- nakladaný alebo mrazený kôpor
- štipka mletého nového korenia
- soľ, mleté čierne korenie
Očistené zemiaky nakrájajte na kocky, zalejte trochou vody, osoľte, pridajte bobkové listy, štipku nového korenia a varte, kým nie sú zemiaky mäkké. V mlieku rozmiešajte kyslú smotanu a múku a cez sitko vlejte za stáleho miešania do polievky. Nechajte prevrieť a pridajte 1 - 2 PL nasekaného kôpru. Nakoniec polievku dochuťte octom, soľou a korením. Servírujte s plátkami natvrdo uvarených vajíčok.
Tip: Aromatický ocot môžete nahradiť citrónovou šťavou. Podľa chuti môžete do polievky pridať i lyžičku cukru. S dochucovaním buďte obozretní, hlavne ak ste použili do varenia kôpor sterilizovaný už v sladko-kyslom náleve.
Tipy, triky, nápady...
- Polievku sa snažte dochucovať a dosáľať vždy až ku koncu varenia. Odparujúca sa tekutina chute zvýrazňuje, o to viac ak sa v polievke vyvára i nejaká ochutená údenina či pikantná klobása. Ak sa vám predsa len podarilo nechtiac polievku presoliť, pokúste sa ju zriediť, alebo v nej vyvarte surové zemiaky, ktoré môžete použiť na prípravu iných jedál alebo ako prílohu k hlavnému jedlu. Namiesto zemiakov môžete v polievke povariť i kúsky jablka, ktoré prebytočnú soľ naviažu do svojej dužiny.
- Ak nechcete, aby červené polievky chutili horko až kyslasto, mletú papriku oprážajte naozaj iba krátko. Do zápražky ju pridávajte nakoniec a hneď ju schlaďte studenou vodou.
- Pravý vývar by sa nemal stať hustou zeleninovou polievkou. Preto je dôležité variť ho z kvalitného mäsa a kostí, s kúskami koreňovej zeleniny, cibule a vňate. Vývar sa pripravuje vždy zo studenej vody a pri nízkej teplote, iba tak docielite jeho čírosť.
Naopak varenie iných polievok je lepšie urýchliť a po osmažení zeleniny ju môžete zaliať horúcou vodou.
- Ak sa vám vývar z nejakého dôvodu predsa len zakalil, pokúste sa ho zachrániť. Vyšľahajte dva bielky do polotuha, vlejte ich do vlažného vývaru a mierne zahrievajte na približne 80 stupňov. Následne vývar preceďte cez jemnú bavlnu.
- Ak chcete mať polievku krásnej zlatistej farby, nechajte v nej vyvariť cibuľu i so šupkou.
- Polievky si môžete naplánovať a pripraviť i deň-dva vopred. Chuť niektorých polievok sa po takzvanom „odležaní“ znásobí a vynikne.
Autor: mag