Homeopatia je založená na prirodzenej stimulácii samoliečiteľských síl v organizme. Nemecký lekár Samuel Hahneman, jej zakladateľ, prišiel na to, že ak pacientovi podá látku, ktorá v určitom množstve vyvolá v tele podobné reakcie, ako sú príznaky určitého ochorenia, v minimálnych neškodných dávkach, napodiv dochádza k rýchlemu uzdraveniu.
Správne podané homeopatikum účinkuje v prípade akútnych ochorení do 24 hodín, ak sa zlepšenie v tomto čase nedostaví, znamená to, že sa nevybral správny liek. Určenie vhodného homeopatika je hotová veda, vyškolení terapeuti majú dnes na výber okolo 3000 rôznych liečiv. Vyrábajú sa z minerálnych látok, z rôznych substancií rastlinnej a živočíšnej ríše, zapracovaných do miniatúrnych cukrových guľôčok.
Človek ako celok
Predpokladom úspechu je presná diagnostika, ktorá vychádza nielen z príznakov určitého ochorenia, ale aj z fyziognomických a psychologických daností konkrétneho človeka. Pri homeopatickom vyšetrení zaujíma terapeuta nielen akútny zdravotný stav, ale aj prekonané choroby a psychické traumy z minulosti, povahové vlastnosti a množstvo iných, pre laika nepochopiteľných podrobností.
A práve preto medzi pacientov, čo najlepšie reagujú na tento typ liečby, patria deti. „Detskí pacienti sú pre nás homeopatov veľmi vďační, lebo sa prejavujú spontánne, na nič sa nehrajú, takže zvyčajne u nich dokážeme ľahko určiť vhodný typ liečiva,“ tvrdí homeopatka Ružena Novotná.
Ďalšou výhodou je, že deti v sebe nenosia množstvo nespracovaných psychických blokov z minulosti, nemajú za sebou nepreliečené chrípkové stavy a iné zdravotné prehrešky, ktorými si dospelí tak často škodia. Keď k Ružene Novotnej prídu rodičia s chorými deťmi, zaujíma ju, či sa malí pacienti vyvíjajú primerane svojmu veku, ako reagujú na rôzne potraviny, rodičov, súrodencov, aké sú ich charakteristické osobnostné črty a fyziognomické danosti.
Homeopatia totiž lieči človeka ako celok, nielen na fyzickej, ale aj na duševnej úrovni. Stáva sa, že s vymiznutím príznakov nejakého ochorenia sa zároveň harmonizuje aj správanie a psychický stav pacienta.
Každé dieťa je iné
Z pohľadu homeopatie sa na zdravotnom stave detí často podpisuje aj stav matky počas tehotenstva, kvalita vzťahu medzi rodičmi a celková atmosféra v rodinnom prostredí. „Nie sme psychológovia, nevravíme ľuďom, ako majú žiť, ale v niektorých prípadoch je vhodné, aby sa spolu s dieťaťom liečili aj rodičia,“ vraví Ružena Novotná.
Keďže každé dieťa je iné, aj jeho reakcie na hádky rodičov alebo iné vzťahové disharmónie môžu byť rôzne. Netreba zabúdať, že citlivý detský organizmus vstrebáva podnety z okolia ako špongia, a to aj v ranom novorodeneckom štádiu. Ak si myslíte, že bábätko, ktoré prespí trištvrtinu dňa, ešte nechápe čo sa okolo neho deje, tak sa mýlite.
„Už v tomto veku vnímajú deti vonkajšie podnety, najmä na nevedomej úrovni,“ upozorňuje Ružena Novotná, zároveň však dodáva, že nechce u rodičov vzbudzovať pocity viny v súvislosti so zdravotným stavom ich dieťaťa. „To by nemalo význam,“ vysvetľuje. „Veď aj keď sa, povedzme, matka v určitom období nesprávala ideálne, určite robila, čo mohla vzhľadom na svoje momentálne skúsenosti a okolnosti, ktoré ju ovplyvňovali.“
K širokému spektru detských ochorení, ktoré sa homeopatom darí úspešne zvládnuť, patria rôzne akútne aj chronické stavy. V prvom prípade sa homeopatiká dávkujú krátkodobo, v druhom dlhodobo. Na rozdiel od klasickej medicíny, homeopatia rieši aj stavy, ktoré sa bežne za chorobné nepovažujú.
Napríklad môže pomôcť, ak je dieťa zdravé, ale čiastočne zaostáva vo vývoji reči alebo motorických schopností. Alebo sa zaoberá takzvanými fantómovými bolesťami bez zjavnej fyziognomickej príčiny. Spektrum rôznych diagnóz je široké.
Medzi najťažšie patria deti s vážnymi zdravotnými postihmi, ako sú autizmus alebo detská mozgová obrna. „Naše možnosti siahajú tam, kam siaha samoliečiteľská schopnosť organizmu,“ vysvetľuje Ružena Novotná. To znamená, že zázraky sa nedejú, vďaka homeopatikám nikomu nenarastú namiesto poškodených mozgových buniek zdravé, ale to, čo sa môže vďaka prirodzenej regenerácii zahojiť, sa po podaní vhodného prípravku skutočne zahojí a môže aj ťažkým prípadom viditeľne zlepšiť kvalitu života.
Domáca samoliečba
Ľahké ochorenia, ako sú nachladnutie, rôzne typy nádchy a kašľu, drobné poranenia alebo uštipnutia hmyzom, môžu šikovné mamičky svojim deťom vyliečiť aj samy. Samozrejme, skôr než si zájdu do lekárne po určité homeopatikum, je nevyhnutné prejsť odborným výcvikom u profesionálneho terapeuta.
Po absolvovaní homeopatického kurzu alebo školenia sa z vás síce nestane terapeut, ale naučíte sa napríklad, ako si zostaviť dovolenkovú homeopatickú lekárničku alebo ako zasiahnuť v prípade bežného detského prechladnutia. Okrem toho začnete citlivejšie vnímať prejavy svojho dieťaťa a možno sa vďaka homeopatii stanete o niečo lepším rodičom.
Homeopatické prípravky vhodné pre deti
Belladonna
Dieťa, ktorému pomôže tento liek, má všetky príznaky intenzívne. Je vzdorovité, hlučné a náladové. Robí zo seba šaša, silno gestikuluje, ťahá ľudí okolo seba za vlasy, v extrémnych prípadoch pľuje, hryzie a bije rukami. V noci sa budí zo sna. Typický je rýchly nástup vysokej horúčky, keď má dieťa horúcu hlavu a studené nohy.
Calcarea carbonica
V obraze tohto homeopatika bývajú veľké bucľaté deti, u ktorých všetko prebieha pomalšie. Neskôr im šli zuby, dlhšie sa učili chodiť, na všetko majú čas. Často sa spotia, hlavne vzadu na hlavičke. Zle znášajú mlieko, i keď v niektorých prípadoch im chutí. Trápieva ich ekzém. Pokožka je zhrubnutá a má sklon praskať.
Pulsatila
Dieťa, ktoré sa s očarujúcim úsmevom dokáže usadiť mame na kolenách, aj keď sa o to práve snaží jeho súrodenec, bude zrejme potrebovať Pulsatilu. Rado sa mazná a stále sa rodičov vypytuje, či ho majú radi. Býva mierne a poddajné, ale vyžaduje množstvo pozornosti. Trápia ho bolesti ušiek a husté žlté výtoky.
Stramonium
Vhodné homeopatikum pre dieťa s obrovským strachom zostať v noci samo. Bojí sa tmy a vyžaduje aspoň malé svetielko. Máva zlé nočné mory, z ktorých sa budí vydesené a nedá sa rýchlo upokojiť. Znovu zaspí len pritisnuté na niektorého z rodičov. Má strach z vody a dostať jeho hlavičku pod sprchu býva často nad ľudské sily.
Tuberculinum
Večne nespokojnému, impulzívnemu, náladovému a často zlomyseľnému dieťaťu môže pomôcť Tuberculinum. Býva vysoké a štíhle. Na chrbátiku má jemné chĺpky. Zle prospieva, má často problémy s dýchacími cestami, ustavične nádchy, chronický suchý kašeľ. Trápia ho opakované a bezdôvodné teploty a niekedy aj nočné pomočovanie.