U žien zvyšuje hladinu hormónu progesterón o 13 percent a estrogénu o 21 percent a okrem toho upravuje menštruačný cyklus. U mužov zas prispieva k zdravému vývoju jadra každej spermie a zvyšovaniu hladiny testosterónu v krvi, čo má zas vplyv na mužské libido.
Vyplýva to z viacerých štúdií publikovaných v European Journal of Endocrinology. "Vplyv tohto vitamínu na mužské aj ženské sexuálne hormóny vysvetľuje pokles počtu oplodnení v zime a nárast v lete v severoeurópskych krajinách," uvádzajú výskumníci zo Zdravotníckej univerzity v rakúskom Grazi.
Z ich výskumu, do ktorého zapojili 2300 mužov, vyplýva, že hladina testosterónu a vitamínu D v organizme vrcholí v auguste a najnižšia je v marci, teda hneď po zime.
Ženy zas podľa inej štúdie v zimných mesiacoch menej ovulujú a znižuje sa aj šanca, že sa oplodnené vajíčko zahniezdi v maternici. Podobné výsledky už niekoľko rokov ukazujú aj výskumy na zvieratách.
Malé množstvo vitamínu D dokáže človek prijať aj v strave, nachádza sa v tučných rybách, vajíčkach či pečeni, až 80 percent však pochádza zo slnečných lúčov. Britská výskumníčka Elisabeth Lerchbaum pripomína, že pobyt na slnku je síce dôležitý, netreba to ale z dôvodu hrozby rakoviny kože s opaľovaním preháňať.
Riaditeľ Health Research Forum Oliver Gillie párom neúspešne sa pokúšajúcim o dieťa odporúča, aby trávili viac času na slnku alebo sa vybrali na slnečnú dovolenku ešte predtým, ako podstúpia finančne náročnú in vitro fertilizáciu.