Budúceho prváka môžete zapísať na viacero základných škôl. Zákon to nezakazuje. Povinnosť prijať ho však má len základná škola v mieste jeho trvalého bydliska. Tá musí prijať aj problémové dieťa.
BRATISLAVA. Už týždeň sa v základných školách konajú zápisy šesťročných detí do prvých tried. Potrvajú do 15. februára. Zápis sa týka približne 54-tisíc detí, ktoré do 1. septembra 2012 dovŕšia šesť rokov.
Vlani bolo predškolákov vyše 57-tisíc. O prijatí dieťaťa do základnej školy rozhodne riaditeľ školy do 31. mája 2012.
Podľa zákona by mal žiak navštevovať základnú školu v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt, ale nemusí. Rodič má možnosť rozhodnúť sa pre inú základnú školu.
„Musí si však byť vedomý, že v danej škole nemusí byť dostatok miesta pre všetkých záujemcov,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková.
V článku sa dočítate:
Čo by mal vedieť prvák Zápis v skratke Rodič má pri výbere voľné ruky Pribúda detí s poruchou reči Prejavy školskej nezrelosti Podľa akých kritérií vyberať školu Prípravný ročník
Kritériá na prijatie
Základná škola na Škultétyho ulici v Topoľčanoch, ktorá má štatút jazykovej, sa každoročne stretáva s vyšším záujmom rodičov, ako sú kapacity.
Aj tento rok otvorí tri triedy prvákov po 22 detí, no riaditeľka Mária Bezáková už teraz tuší, že bude musieť záujemcov vyselektovať.
„V obvode máme 54 predškolákov. No každoročne sa k nám hlásia aj deti z iných obvodov a blízkych obcí. Pre tieto prípady má škola vypracované kritériá prijímania,“ hovorí riaditeľka.
Pred zápisom detí na viacero škôl sa istia čestným vyhlásením rodiča, že dieťa nezapísal na ďalšiu školu.
V Žiline predškolákov ubudlo
Žilinské základné školy sa pripravujú na zápis vyše sedemsto detí. Mestské škôlky navštevuje 697 predškolákov, niekoľko desiatok ďalších chodí do neštátnych zariadení.
Oproti vlaňajšku predškolákov v Žiline ubudlo, minulý školský rok navštevovalo mestské materské školy 778 predškolákov. V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je 18 základných škôl.
Zápis sa minulý pondelok začal aj v Šali, a to na piatich zo šiestich základných škôl. Vlani prišlo na zápis 237 detí, 34 predškolákov bolo z obcí v okolí Šale.
Individuálne vzdelávanie sa nerozšírilo
Už štvrtý rok majú rodičia možnosť vzdelávať svoje deti doma. Musia o to požiadať riaditeľa kmeňovej školy, do ktorej ho zapíšu.
Rodič musí v žiadosti uviesť nielen dôvody, ale aj popis priestorového či materiálno-technického zabezpečenia.
Pokiaľ majú rodičia patričné kvalifikačné predpoklady (vysokoškolské vzdelanie pre učiteľov 1. stupňa), môžu učiť deti sami. Ak nie, musia zabezpečiť osobu s takýmto vzdelaním. V tomto školskom roku sa takto doma vzdeláva 26 detí.
Kontrola individuálneho vzdelávania v domácnostiach je problematická. „Skontrolovať sa dajú skôr vedomosti žiaka, ktoré preukáže na komisionálnej skúške, tá je každého pol roka a môže byť stresujúca,“ povedal Ľuboš Tužinský z kancelárie hlavného školského inšpektora. Inšpekcia sa však na plánované kontroly vzdelávania v domácnostiach nezameriava.
No napríklad v susednom Česku podľa Tužinského nemajú dobré skúsenosti s takýmto vzdelávaním. Logicky sa dajú predpokladať problémy pri začleňovaní žiaka do piateho ročníka základnej školy.
„Osobne nie som zástancom takéhoto vzdelávania, ktoré bráni socializácii dieťaťa. Domnievam sa, že sme zasa niečo prebrali zo zahraničia – kde to má často opodstatnenie – bez dôkladnejšieho zváženia,“ hovorí Tužinský.
Zápis v skratke
Čo treba vedieť, kým sa s dieťaťom vyberiete na zápis do prvej triedy.
Miesto a čas
Zápisy detí do prvého ročníka základnej školy sú každoročne od 15. 1. do 15. 2. Miesto a čas určuje zriaďovateľ školy (obec, krajský školský úrad, cirkev alebo súkromný zriaďovateľ).
Koho sa zápis týka
Detí, ktoré do 31. augusta dovŕšia šesť rokov, a detí, ktoré vlani dostali odklad.
Čo si so sebou zoberte
Rodič alebo zákonný zástupca musí mať občiansky preukaz a rodný list dieťaťa. Niektoré školy žiadajú aj kópiu rodného listu dieťaťa a kópiu preukazu poistenca. V prípade zdravotne postihnutého dieťaťa treba aj doklad o postihnutí.
Čo čaká dieťa
Kým rodič vyplní dotazník, učiteľky sa s dieťaťom rozprávajú. Na základe výtvarného vyjadrenia preveria psychické, fyzické a sociálne schopnosti dieťaťa (rozoznávanie farieb či geometrických tvarov, priestorovú orientáciu, komunikačné schopnosti a podobne). Ide o orientačné posúdenie spôsobilosti dieťaťa na školu.
A čo rodičia?
Rodič dostane zoznam pomôcok, ktoré bude prvák potrebovať.
Niektoré školy ich obstarávajú samy, vtedy rodič zaplatí príspevok. Vychádza to asi na 15 až 20 eur.
Výber voliteľného predmetu
Zisťuje sa predbežný záujem o náboženskú alebo etickú výchovu.
Zápisné
Niektoré školy vyžadujú pri zápise ešte aj dobrovoľný takzvaný zápisný poplatok na kúpu ďalších školských pomôcok, na ktoré škola nemá peniaze, a tiež na drobné pozornosti pre deti počas školského roka.
Čo ak dieťa nedosahuje školskú zrelosť
Na zápise sa musia zúčastniť aj tie deti, ktoré podľa názoru rodičov alebo materskej školy nedosahujú školskú spôsobilosť. Konečné slovo má psychológ po vyšetrení školskej zrelosti .
O odklad treba požiadať
Ak odborníci zistia, že šesťročné dieťa nie je spôsobilé na školskú dochádzku, musia rodičia riaditeľa školy o odklad požiadať písomne. Ten môže zápis odložiť o jeden rok.
Písomné rozhodnutie
O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie rozhodne riaditeľ školy do 31. mája 2011. Písomne to oznámi rodičom.
Zápis je povinný
Ak by rodič šesťročné dieťa do školy nezapísal, dopustil by sa priestupku. Od plnenia povinnej školskej dochádzky nemožno nikoho oslobodiť. Hrozí mu pokuta do 331,50 eura.
Rodič má pri výbere voľné ruky
Ak je o školu veľký záujem, najskôr sa prijímajú deti z obvodu.
Mnohí rodičia budúcich prvákov vyberajú deťom základnú školu mimo trvalého bydliska. Niektorí uprednostňujú výberovú školu zameranú na jazyky.
Iní na šport, ďalší hľadajú takú, ktorú majú blízko pracoviska.
Aj mimo obvodu
Rodič má pri zápise dieťaťa voľnú ruku. Vybrať si môže ktorúkoľvek základnú školu.
„Žiak môže plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole mimo školského obvodu, v ktorom má trvalé bydlisko, ale treba o to písomne danú školu požiadať,“ povedala Mária Bilecová, zástupkyňa riaditeľky Základnej školy J. G. Tajovského v Senci.
Musí s tým totiž súhlasiť riaditeľ školy, do ktorej sa hlási, a v škole musia mať voľné miesto. Ak sa rodič rozhodne pre inú základnú školu, jej riaditeľ to oznámi riaditeľovi spádovej školy. Môže sa teda stať, že o niektoré školy bude väčší záujem.
Riaditeľ školy v čase zápisu prednostne prijíma deti z obvodu, v ktorom majú trvalé bydlisko, až potom z iných obvodov.
„Právo rodiča na výber školy nie je dotknuté,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva školstva Miriam Žiaková.
Riešením je odvolanie
Ak rodičia nie sú spokojní s rozhodnutím riaditeľa, môžu sa proti rozhodnutiu o neprijatí dieťaťa odvolať písomne na obec či mesto, ktorá je zriaďovateľkou školy.
Vzhľadom na kapacity je málo pravdepodobné, aby dieťa neprijali tam, kam chce rodič.
Pribúda detí s poruchou reči
Ak majú rodičia pochybnosti o školskej zrelosti svojho dieťaťa, mali by sa o tom poradiť s odborníkmi.
Minulý rok dostalo takmer 4900 detí, ktoré boli zapísané do prvého ročníka základnej školy, odklad plnenia školskej dochádzky o rok.
Nesplnili kritériá školskej spôsobilosti i napriek tomu, že dosiahli vek šesť rokov.
Prečo?
Príčiny nezrelosti bývajú rôzne. „Od telesných ťažkostí cez rôzne indispozície, ktoré môže spôsobiť častá chorobnosť, citová labilnosť, problémy s grafomotorikou, ale aj sociálna a výchovná zanedbanosť,“ hovorí Erika Straková, riaditeľka Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Liptovskom Mikuláši.
Rady odborníkov väčšina rodičov akceptuje. Len ojedinele sa stáva, že dieťa ide do školy aj napriek návrhu na odklad.
„Žiaľ, v týchto prípadoch sa spravidla s deťmi stretávame v poradni už v prvých týždňoch školy,“ vysvetľuje Straková.
Niekedy je treba odložiť školskú dochádzku dodatočne, teda medzi nástupom do školy a prvým polrokom.
Poruchy učenia
„Počet detí, ktoré majú rečovú poruchu alebo špecifický problém s učením, v posledných rokoch stúpa,“ hovorí Zita Sumegiová, klinická logopedička z odborného ústavu pre deti s poruchami reči a učenia Dialóg v Bratislave.
Spomedzi detí, ktoré mali v ranom alebo predškolskom veku ťažkosti s rečou, má 45 až 75 percent neskôr problémy s čítaním alebo s písaním.
„Ťažkosti s učením bývajú zjavné už u prváka. Špecifické poruchy učenia sa naplno prejavia až v treťom ročníku,“ hovorí logopedička.
Vyšetrenie zrelosti
Dĺžka vyšetrenia školskej zrelosti je individuálna. Závisí napríklad aj od ochoty dieťaťa spolupracovať, ale aj od schopností a potrieb dieťaťa. Trvá 60 až 90 minút.
Tento čas sa však môže v prípade úzkostných detí, detí ťažko sa adaptujúcich alebo detí pochádzajúcich so sociálne znevýhodňujúcich podmienok a podobne predĺžiť.
Po vyšetrení dostane rodič dieťaťa komplexnú spätnú väzbu o výsledkoch vyšetrenia a odporučenie, ako s dieťaťom ďalej pracovať.
Prejavy školskej nezrelosti
rôzne indispozície dieťaťa, telesné ťažkosti
častá chorobnosť,
oneskorený vývin reči,
emocionálna nezrelosť, napríklad citová labilita,
hravosť,
rýchla únava pozornosti,
pracovná nezrelosť (nevydrží 20 minút pri jednej činnosti),
nadmerná pohyblivosť (hyperaktivita),
neschopnosť vyčleniť podstatné zo získaných informácií,
problémy s grafomotorikou,
sociálna a výchovná zanedbanosť.
Podľa akých kritérií vyberať školu
Väčšina rodičov sa pri výbere základnej školy rozhoduje podľa jej povesti. Ako postupovať a čo všetko treba pri výbere zvážiť?
1. O činnosti školy veľa napovie web
Preštudujte si webovú stránku školy. Ak vás zaujme pestrosťou a dostatkom informácií o školskom procese, pokračujte vo výbere.
2. Počet tried je dôležitý
Zaujímajte sa, koľko prvých tried škola otvorí a koľko v nich má byť detí. Ak chcete, aby prijali dieťa z iného obvodu, máte vyššiu pravdepodobnosť, že uspejete.
3. Odborníci
Zistite, či sa striedajú učitelia na predmety už prvom ročníku a akú majú kvalifikáciu. A tiež, či v škole pracuje psychológ, prípadne liečebný pedagóg.
4. Domáce úlohy a voľno
Opýtajte sa, ako je to s domácimi úlohami, či majú prváci aj deň bez nich. Pozrite si ponuku krúžkov, zistite, ako funguje školský klub.
5. Budúcnosť a peniaze
Viete, aká je úspešnosť školy pri prijímaní na stredné školy a aké projekty v škole bežia? Na čo všetko bude treba ročne doplácať?
6. Choďte do školy
Zúčastnite sa na Dni otvorených dverí. Ak vám to umožnia, pozrite si jednu vyučovaciu hodinu prváckych učiteliek.
Prípravný ročník
V prípade odkladu má rodič možnosť rozhodnúť sa, či dieťa bude pokračovať vo vzdelávaní v materskej škole, alebo nastúpi do nultého ročníka základnej školy.
Nultý ročník sa už započítava do povinnej desaťročnej školskej dochádzky.