SME

Chcem začať športovať, ale...

To, že pohyb je jedným zo základných pilierov zdravia, vieme asi všetci. Ako sa však správne hýbať, keď nás trápia zdravotné problémy?

Som alergik

Odpovedá imunologička a alergiologička Katarína Bergendiová, organizátorka konferencie pre rekreačných športovcov, www.abysportnebolel.sk:

Ako športovať: Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a približne dva až tri týždne pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujú alergicky, začať s užívaním každodennej preventívnej liečby, ktorú majú naordinovanú. Okrem toho sa treba vyhýbať priamemu kontaktu s peľom a prispôsobiť tomu aj pobyt vonku – obísť rizikové úseky, ako sú lúky, aleje topoľov, brezový les a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ je nutný tréning vonku, najvhodnejší je skoro ráno a neskoro večer, keď je v ovzduší najmenej peľu. Za veľmi suchého a veterného počasia treba trénovať v hlbokom lese, kde je veľmi málo alergénov. Ideálne je tiež daždivé počasie a obdobie po daždi, keď je množstvo peľov v ovzduší minimálne.

Používajme vždy slnečné okuliare a pokrývku hlavy. Po tréningu sa treba prezliecť, osprchovať a umyť vlasy. Spláchnime peľ z vlasov, obočia aj tváre, aby nás nedráždil neskôr v noci. Dobré je preplachovať si nos sprejom s morskou vodou alebo vincentkou. Nezabudnime tiež na otužovanie a podporu imunity.

Aký pohybové aktivity sú vhodné: O vhodnosti športu je dobré poradiť sa s odborníkom, lebo pochopiteľne nechať alergika behávať maratón v čase vrcholiacej peľovej sezóny bez liečby, by malo skôr opačný účinok. Celkovo však šport pomáha potláčať prejavy alergie.

SkryťVypnúť reklamu

Vhodná je turistika, vodné športy (kanoistika, veslovanie, vodné pólo), hokej, korčuľovanie, plávanie – aj keď sa dnes veľa diskutuje o tom, či výpary chlóru a rôznych čistiacich látok z vody v bazénoch príliš nedráždia dýchacie cesty.

Na čo si dať pozor: Ak sa športovec necíti dobre, je unavený, má plný nos, horšie sa mu dýcha, treba tréning vonku radšej odložiť, pretože by si mohol alergiu zhoršiť.

Trpím obezitou

Odpovedá diplomovaný kondičný tréner Eduard Polakovič, OnLife – Poradňa pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl, www.onlife.sk:

zdravie2.jpgAko športovať: Tréningový proces by mal obsahovať cvičenia aeróbneho (vytrvalostnejšieho) a koordinačného charakteru. Na začiatok je najideálnejšie venovať sa pohybovej aktivite aspoň trikrát do týždňa, pričom celkový čas tréningovej jednotky by mal trvať 60 až 80 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Mali by sme si tiež dať pozor na intenzitu cvičení, teda pri akej pulzovej frekvencii cvičíme. Znamená to pohybovať sa na úrovni 60 až 65 % maximálnej pulzovej frekvencie, na začiatku možno aj menej. Maximálny pulz vypočítame tak, že od čísla 220 odrátame náš vek.

Vysoký pulz, a tým aj cvičenie vo vyšších tréningových zónach sa podieľa v prevažnej miere na spaľovaní cukrov, nie na tukovom metabolizme. Dôraz treba dávať aj na správne vykonanie a techniku jednotlivých cvičení a v neposlednom rade na správne dýchanie. Na dosiahnutie redukcie nadváhy je veľmi dôležitá vytrvalosť a pravidelnosť tréningov, neoddeliteľnou súčasťou je aj zmena stravovacích návykov.

Aké pohybové aktivity sú vhodné: Mali by sme začať s nenáročnými aktivitami, ktoré nezaťažujú oporný aparát organizmu – chôdzou, rýchlou chôdzou, veľmi dobrým variantom je aj nordic walking, teda chôdza s palicami. Ďalej by som odporučil jazdu na bicykli, plávanie, flowin – cvičenia na kĺzavej platni a akvaaerobik.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Funkčný tréning by sa mal skladať aj z koordinačných cvičení, pri ktorých zapájame veľké aj malé svalové skupiny súčasne a celkovo nimi pôsobíme na zvýšený energetický výdaj a spevnenie celého tela. Vhodnými prvkami sú cvičenia s fitloptou, balančnou pomôckou bosu, gumenými expandermi a TRX závesným systémom alebo medicinbalmi.

Na čo si dať pozor: Z hľadiska zdravotnej bezpečnosti by som v začiatkoch odporúčal vyradiť cvičenia s vysokou intenzitou a pohybovou náročnosťou, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na kĺbový aparát. Takými sú napríklad aerobik a zumba. Takisto by sa ľudia s vysokou nadváhou mali vyhnúť behu a silovým cvičeniam s nadmernými závažiami.

Mám vysoký tlak

Odpovedá kardiológ Ján Postulka, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, www.nusch.sk:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako športovať: Ak sa pacient s vysokým krvným tlakom rozhodne aktívne športovať, mal by ho vyšetriť minimálne praktický lekár. Športovú aktivitu možno odporučiť až po čiastočnej úprave hodnôt krvného tlaku. Okrem toho by mal lekár zhodnotiť aj ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na vhodnosť fyzickej záťaže a výber konkrétneho športu, a to hladinu cholesterolu, prítomnosť cukrovky, poškodenie ciev a funkciu obličiek.

zdravie3.jpg

Pri športovaní s vysokým krvným tlakom je vhodná fyzická záťaž na úrovni 50 – 70 % maximálnej pulzovej frekvencie, ktorá sa určuje individuálne podľa veku a pohlavia. Ideálne je mať pohyb aspoň trikrát do týždňa 45 – 60 minút. Do plánu pohybovej aktivity je nutné zaradiť rozcvičku a čas na upokojenie po ukončení záťaže. Dôležitá je pravidelná kontrola krvného tlaku. Pri zdravotných ťažkostiach treba prerušiť športové aktivity až do ich zhodnotenia lekárom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké pohybové aktivity sú vhodné: Vo všeobecnosti sú odporúčané aeróbne športy – chôdza, beh, rekreačná cyklistika. Predovšetkým v úvodnej fáze by mali byť vykonávané v miernej intenzite záťaže, ktorá sa len postupne zvyšuje. Naopak, za nevhodné považujeme športy s krátkou intenzívnou fyzickou záťažou – vzpieranie, bodybuilding, šprinty, nevhodné sú aj športy s intenzívnym vzostupom vnútrohrudného tlaku, ako je napríklad veslovanie.

Na čo si dať pozor: Najčastejšou chybou pri športovaní je, že pacient, ktorý žil dlhodobo sedavým spôsobom života, si v začiatkoch športovania zvolí príliš vysokú intenzitu záťaže. Takýto prístup vedie často v lepšom prípade k znechuteniu športu, v horšom k poškodeniu zdravia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 980
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 598
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 803
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 620
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 285
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 961
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 449
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 120
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 204
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 10 169
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 494
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 284
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 873
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 735
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 024
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 555
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu