SME

Absolvovali ste už preventívnu prehliadku?

Rozhodli ste sa urobiť v novom roku niečo pre svoje zdravie? Začnite preventívnou lekárskou prehliadkou.

Na komplexnú preventívnu prehliadku máme nárok raz za dva roky. Napriek tomu mnohí z nás túto možnosť nevyužívajú. Možno preto, že nemajú viditeľné zdravotné problémy - tak prečo by si zbytočne pridávali starosti? Alebo sa, naopak, obávajú, že pri prehliadke by im lekár objavil v tele niečo, čo by nemuselo byť pre nich príjemné. Práve o to však ide.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé vážne ochorenia, napríklad rakovina, spočiatku vôbec nebolia. Keď sa bolesť napokon objaví, môže byť už pre pacienta neskoro. Pritom počiatočné štádiá takmer všetkých ochorení bývajú ľahko zvládnuteľné. Treba ich len včas objaviť. "Malé problémy sa vždy riešia ľahšie, ako keď sa rozbujnejú do veľkých," varuje všeobecný lekár Peter Lipták.

SkryťVypnúť reklamu

Začať treba čo najskôr

Na zdravotnú prevenciu by sme mali myslieť už od mladosti. "Na začiatku života sa zameriavame najmä na protiinfekčné preventívne opatrenia," vysvetľuje Peter Lipták. U mladých žien v tínedžerskom veku alebo krátko po dvadsiatke je dôležitý vstup do pohlavného života a s ním spojenými rizikami. Žiaľ, sexuálne prenosné infekcie, ako je vírus HIV alebo žltačka typu B, nie sú žiadnou výnimkou ani v našich zemepisných šírkach.

Preto je dôležité vysvetliť dievčatám pravidlá bezpečného sexu a viesť ich k tomu, aby raz do roka navštívili gynekológa, kde si môžu okrem prevencie reprodukčného zdravia vyriešiť aj otázku antikoncepcie. Peter Lipták navyše odporúča ako ochranu proti žltačke očkovanie. Okrem toho je vhodné v mladom veku zvážiť aj očkovanie proti HPV vírusom, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice. Toto infekčno-onkologické ochorenie zabíja každoročne u nás osemsto žien, čo rozhodne nie je málo.

SkryťVypnúť reklamu

Na preventívnych prehliadkach lekár vždy vyhodnocuje životný štýl pacienta a porovnáva ho s rodinnou anamnézou. Ak sa v rodine vyskytujú závažné geneticky podmienené ochorenia, treba tomu prispôsobiť životosprávu už v mladom veku, aby jedného dňa nebolo pre pacienta neskoro.

Rizikovým faktorom spojeným so životným štýlom býva u mladých ľudí užívanie návykových látok, ako sú fajčenie, alkohol a drogy. Preto je dôležité, aby boli poučení o ich škodlivosti. Okrem toho je v tomto veku dôležitá psychohygiena.

Mladý človek musí riešiť množstvo závažných existenčných otázok spojených s hľadaním profesionálnej orientácie, neskôr so zakladaním rodiny. Toto obdobie života je rizikové pre vznik rôznych duševných porúch, depresií a samovrážd. Psychická labilita sa dá niekedy zvládnuť jednoduchými zmenami v životnom štýle, v ťažších prípadoch treba naordinovať odbornú liečbu. Aj v tejto oblasti platí pravidlo - čím skôr sa na chorobu príde, tým ľahšie sa rieši.

SkryťVypnúť reklamu

V plnom nasadení

"V strednom veku by sme už mali v rámci prevencie len nadviazať na to, čo sme si vypestovali v mladosti," tvrdí Peter Lipták. Ak sme si odmlada zvykli dodržiavať pravidlá zdravej životosprávy, vyvážene a striedmo sa stravovať, pravidelne sa hýbať a relaxovať, nemali by sme cítiť vážne zdravotné obmedzenia. U mnohých ľudí to však tak nie je.

Často stačí

na vyliečenie voda

Na preventívne prehliadky nás často dovedú síce drobné, ale pritom nepríjemné ťažkosti, ako sú búšenie srdca, chronické bolesti hlavy, chrbta, stavy úzkosti alebo nespavosť. Možno si myslíme, že stojíme na začiatku nejakého vážneho ochorenia, v skutočnosti však môže ísť o obyčajnú dehydratáciu. Voda totiž vplýva nielen na naše telo, ale aj psychiku, preto je základom zdravotnej prevencie predovšetkým pitný režim. S postupujúcim vekom naň treba dbať čoraz dôraznejšie, okrem iného aj preto, že čím sme starší, tým menej pociťujeme smäd.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V takzvanom strednom veku, najvýkonnejšom a najdynamickejšom životnom období, trpia mnohí z nás nespracovaným stresom, stavmi úzkosti a možno aj rôznymi neodpustenými krivdami, ktoré na nás napáchali iní. Ak sa k tomu pridá ešte nedostatok pohybu, nezdravá strava alebo dlhoročné fajčenie, katastrofa na seba nenechá čakať.

Väčšinou v podobe rôznych srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky. Práve na ne sa kladie pri preventívnych prehliadkach u ľudí v strednom veku najväčší dôraz. Meria sa hladina cholesterolu a cukru v krvi, nahráva sa EKG a sleduje sa hmotnosť pacienta." V prípade, že máte okolo pása viac tuku, ako je zdravé, je nevyhnutné schudnúť," vraví Peter Lipták.

Inak riskujete zvýšené riziko srdcovo-cievnych príhod a cukrovky. Ženy sú síce pred mužmi v určitej výhode, pred menopauzou chránia ich kardiovaskulárny systém ženské pohlavné hormóny, ale tento obranný mechanizmus tiež nie je všemocný. Navyše jedného dňa jeho činnosť ustane a potom sa nám v postmenopauze zrátajú prehrešky z mladosti. Schudnúť v tomto veku je určite ťažšie ako v tridsiatke alebo v štyridsiatke, preto treba na udržiavanie hmotnosti myslieť celý život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokiaľ ide o onkologické ochorenia, pre ženy v strednom veku je najdôležitejšia prevencia rakoviny prsníka. "U mladých žien do štyridsiatky sa robí vyšetrenie ultrazvukom, lebo prsníky v tomto životnom období sú prevažne žľaznaté," vysvetľuje Peter Lipták. "Neskôr, keď obsahujú viac tukového tkaniva, je vodnejšia mamografia. Dôležité je aj pravidelne sledovať stav kože, rôznych znamienok a kožných výrastkov, chrániť sa pred slnečným žiarením ochranným krémom a vyhýbať sa soláriám.

Čas zúčtovania

Keď do života ženy vstúpi menopauza, jej telo sa radikálne zmení. Hormóny, ktoré ju doteraz chránili pred srdcovo-cievnymi chorobami a osteoporózou, z tela zmiznú a naplno sa na ňom prejaví to, ako sme sa oň v mladosti starali. Ak sme si zvykli dodávať organizmu denne gram kalcia a po menopauze sme túto dávku zvýšili na prijateľných jeden a pol gramu, okrem toho berieme v zimnom období aspoň osemsto medzinárodných jednotiek vitamínu D denne (v lete to nahradí primerané slnenie) a pravidelne sa hýbeme, mali by sme byť chránené pred úbytkom kostnej hmoty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úplne sa tomuto procesu vyhnúť nemôžeme, ale dá sa výrazne zmierniť vhodnou prevenciou. V staršom veku sa navyše zvyšuje riziko onkologických ochorení, preto sú dôležité laboratórne krvné testy, ktoré ich môžu včas odhaliť. Po päťdesiatke je bežnou súčasťou preventívnych prehliadok vyšetrenie okultného, čiže skrytého krvácania v hrubom čreve. Spôsobujú ho polypy, z ktorých v čreve vzniká rakovina.

"Keď ich odstránime, môžeme pacientovi predĺžiť život o celé desaťročia podobne, ako keď odstránime predrakovinové štádiá znamienok na koži," tvrdí Peter Lipták. Ďalším strašiakom seniorov je ”starecká” cukrovka. Určite je vhodné vylúčiť zo stravy rafinovaný cukor, ale aj iné druhy takzvaných rýchlych cukrov, napríklad vo veľmi sladkom ovocí, o ktorom si možno myslíme, že je zdravé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa Petra Liptáka stavia súčasná medicína škodlivosť výrobkov obsahujúcich rýchle cukry na rovnakú úroveň s fajčením. Cukor sa nám do tela často dostáva v skrytej forme ako prísada rôznych potravín alebo sladkých nealkoholických nápojov.

Ako prevencia proti duševným poruchám, ktoré sú v staršom veku podobne rozšírené ako v mladosti, slúžia zdravé sociálne kontakty. "Ľuďom, ktorí odchádzajú do dôchodku, odporúčame, aby neprestávali komunikovať s okolím," vraví Peter Lipták. Je vhodné nájsť si taký druh aktivity, ktorá nám zaručí, že počas dňa budeme medzi ľuďmi. Okrem toho treba myslieť na to, že jedného dňa, keď možno už nebudeme vládať, sa o nás bude musieť niekto postarať, a zvážiť, kto by to eventuálne mohol byť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 251
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 501
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 187
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 103
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 981
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 647
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 540
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 609
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 399
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 313
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 315
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 239
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu