Mäsový nákyp
Suroviny na 4 porcie
- 400 g hovädzieho stehna
- 2 žemle
- 40 g masla
- 1 cibuľa
- 2 vajíčka
- 100 ml mlieka
- soľ, mleté čierne korenie
- petržlenová vňať
- plátok masla
- strúhanka
Hovädzie stehno uvarte so štipkou soli a s korením domäkka. Žemle pokrájajte a namočte do mlieka. Mäso po vychladnutí zomeľte, primiešajte žemle v mlieku, soľ, korenie a nasekanú cibuľu a petržlenovú vňať. Zmäknuté maslo vymiešajte so žĺtkami a všetko spolu premiešajte. Nakoniec jemne zapracujte tuhý sneh z bielkov. Zmes vložte do maslom vymastenej a strúhankou vysypanej formy alebo pekáča a vložte do rúry vyhriatej na 170 stupňov. Upečte dozlatista. Pred koncom pečenia môžete teplotu zvýšiť, aby sa na povrchu nákypu vytvorila chrumkavá kôrka. Servírujte s varenými zemiakmi a so šalátom alebo zemiakovým pyré.
Tip: Pri varení mäsa si môžete pomôcť použitím tlakového hrnca. Ak do vody pridáte i koreňovú zeleninu a cibuľu, zo silného vývaru pripravíte nedeľnú polievku.
Domáce fliačiky s údeným mäsom
Suroviny na 4 porcie
- 70 g bravčovej masti
- 250 g vareného údeného mäsa
- 100 ml smotany
- 50 ml mlieka
- 2 vajíčka
- soľ, mleté čierne korenie
Na fliačiky:
- 500 g hrubej múky
- 1 vajíčko
- 2 dl vody
- soľ
Z múky, vajíčka, štipky soli a vody vypracujte tuhšie cesto, ktoré hneď rozvaľkajte na pomúčenej doske na plát. Hrúbka cesta ovplyvní hrúbku uvarenej cestoviny. Cesto nechajte chvíľku na vzduchu oschnúť, rozkrájajte ho na tenké pásy a potom priečnym rezom na malé štvorčeky alebo kosoštvorce veľké približne 1 x 1 cm. Pripravené fliačiky uvarte za občasného premiešania v osolenej vode. Po scedení ich pokvapkajte olejom alebo rozpustenou masťou, aby sa nepolepili. Údené varené mäso pokrájajte na malé kúsky, premiešajte s fliačikmi a dochuťte soľou a korením a preložte do masťou vymastenej zapekacej misy. Vajíčka, mlieko a smotanu rozmiešajte a rovnomerne zalejte cestovinu s mäsom. Na povrch môžete naukladať zvyšné kúsky masti, aby sa cestovina pri pečení nevysušila. Vložte do vyhriatej rúry a upečte dozlatista.
Tip: Tento pokrm je výhodné pripravovať ako večeru, ak vám zostali zvyšky mäsa, alebo ako alternatívu k hustým polievkam, v ktorých sa varilo údené rebro či koleno. Ak zvyknete experimentovať s chuťami, nedávajte do jedla špekáčiky, radšej siahnite po údenej alebo inak ochutenej soli.
Voňavé zapekané zemiaky
Suroviny na 4 porcie
- 600 g zemiakov
- 100 g hrudkového syra alebo bryndze
- 250 ml smotany
- plátky masla
- soľ, mleté čierne korenie
- strúhanka
Očistené zemiaky pokrájajte alebo postrúhajte na plátky. Zapekaciu misu vymažte maslom a uložte do nej vrstvu zemiakov. Osoľte, okoreňte pridajte kúsky namrvenej bryndze a prelejte trochou smotany. Postup opakujte, až kým nevytvoríte aspoň 3 – 4 vrstvy. Pečte v stredne vyhriatej rúre približne 45 minút. Pred dopečením poukladajte na povrch zemiakov plátky masla, prípadne posypte strúhankou z bieleho pečiva. Servírujte dozdobené petržlenovou vňaťou alebo strúhaným syrom.
Tip: Zemiaky získajú jemnejšiu chuť, ak ich pred zapekaním vyperiete v studenej vode a necháte odstáť.
Jablková žemľovka
Suroviny na 4 porcie
- 6 žemlí
- 500 ml mlieka
- 50 g práškového cukru
- 2 PL kryštálového cukru
- 5 stredne veľkých jabĺk
- 2 vajíčka
- mletá škorica
- plátok masla
- strúhanka
Žemle pokrájajte na plátky. Mlieko zahrejte, rozšľahajte v ňom dva žĺtky, práškový cukor a mletú škoricu. Zapekaciu misu vymažte maslo a vysypte strúhankou. Jablká ošúpte a postrúhajte podľa potreby oslaďte. Teplou mliečnou zmesou sparte žemle a polovicou vyložte dno misy. Pridajte vrstvu jabĺk a opäť vrstvu žemlí. Vrstvite, kým sa všetky suroviny neminú, pričom poslednú vrstvu musia tvoriť žemle. Dajte piecť do rúry vyhriatej na 180 stupňov približne na 25 minút. Medzitým z bielkov a kryštálového cukru ušľahajte tuhý sneh. Sneh natrite na dozlatista upečené žemle a prudko zapečte. Servírujte poliate ovocným sirupom.
Tip: Na zlepšenie receptu môžete do nastrúhaných jabĺk primiešať za hrsť hrozienok namočených v rume. Žemľovka bude výdatnejšia, ak medzi vrstvu jabĺk a žemlí pridáte i vrstvu sladkého tvarohu. Nebojte sa využiť i pečivo z predošlého dňa.
Ako a v čom jedlo pripravovať?
- Zapekanie je atraktívnym spôsobom tepelnej úpravy, pri ktorom možno vytvoriť sýte jedlo aj pri použití diétnejších surovín. Teplo z nich vyťahuje vodu a vytvára tak pokrm, ktorý lepšie zasýti.
- Veľkosť a hĺbka zapekacej nádoby nerozhoduje, mali by ste však prispôsobiť teplotu a spôsob ohrevu tak, aby sa suroviny prepekali rovnomerne.
Na individuálne porcie v malých miskách a tenkovrstvové pokrmy voľte teplotu 160 stupňov, kompaktnejšie hrubšie pokrmy od 180 do 200 stupňov. Ak chcete pokrmom dodať zlatistý lesk, vo finále ich zapečte pod grilom.
- Biela keramická nádoba je zárukou toho, že sa pripravovaný pokrm nepripečie. Strieborné kovové nádoby sú ideálne na pokrmy bez tekutej zálievky, čierne kovové na pokrmy so zálievkou. Sklený riad má podobné vlastnosti ako nádoby z bielej keramiky, navyše cez priehľadné telo nádoby máte možnosť pozorovať priebeh pečenia.
- Pri zapekaní použite osvedčený kuchársky trik pre to, aby ste suroviny čo najrýchlejšie zbavili nadbytočnej vody. Vymastenú nádobu vždy vysypte strúhankou a použite ju aj na posýpanie jednotlivých vrstiev. Nebojte sa toho, že sa chuť pečiva nebude hodiť k zemiakom či k cestovine.
Autor: mag