Tieto stavy medzi zdravím a chorobou môžu signalizovať rôzne problémy v duchovnej a duševnej oblasti človeka, ktoré sa ešte neprejavili na našom fyzickom tele. Vieme, že stres, úzkosť, obavy a podobné negatívne emócie vedia niekedy poriadne otriasť naším zdravotným stavom. Ale nielen tie môžu za to, ako sa cítime a ako na tom sme fyzicky a psychicky.
Prežívaním a spracovávaním rôznych zážitkov, skúseností, emócií vzniká určitá mentálna, fyzická, duchovná nerovnováha, ktorá sa môže prejavovať cez naše reakcie, vnímanie, myslenie. Keď nie sme vyrovnaní, necháme sa ľahko rozčúliť alebo hocičím uniesť. Môžeme mať rôzne psychické bloky a zábrany, ktoré nám bránia v tom, aby sme boli sami sebou alebo prežili radosť. Aby sme sa mohli prejaviť tak, ako je nám prirodzené.
Svetlo v tele
Práve snahou o porozumenie sebe samému, svojich predností i problémov sa zaoberá Aura-Soma, systém farebných emulzií, ktorý vytvorila v roku 1983 anglická chiropraktička Vicky Wall. Jej motto znelo: Sme farbami, ktoré si vyberáme. Vyjadrujú naše životné potreby. V preklade znamená aura soma čosi ako svetlo v tele.
„Prináša nám svetlo do života, vnútornú harmóniu, pomocou reči farieb odpovede na otázky, ktoré možno pre momentálne problémy nie sme schopní vidieť. Je to cesta sebapoznávania a harmonizácie duše. Pozostáva zo stodesiatich farebných flakónikov, ktorých obsah tvoria výťažky rastlín, minerálov a energie kryštálov. Každá fľaštička má dve vrstvy, jednu tvorí olej, druhú voda a po ich premiešaní vzniká emulzia, ktorá má krásnu vôňu,“ vraví farmaceutka Monika Hricová, ktorá sa zaoberá Aura-Somou.
Niektoré flakóniky sú jednofarebné a niektoré dvojfarebné, všetky však vychádzajú z troch základných farieb - modrej, žltej a červenej. „Ak niekto prežíva situáciu, keď sa nevie sám pohnúť z miesta, alebo čokoľvek, s čím si nevieme poradiť, prežil smutnú udalosť alebo nečakané zmeny, pomocou farebných fľaštičiek sa dá v mnohých veciach pomôcť,“ dodáva odborníčka.
Dá sa tak prekonať strach, neistota, váhavosť, upokojiť priveľmi aktívnu myseľ, pomôcť pri komunikácii, pracovať s emóciami, správne smerovať energiu, zvládnuť šokové situácie, navodiť pokojnejší spánok, pomôcť tvorivosti.
Farebné
kombinácie
Žltá/ žltá – podporuje jasnosť myslenia, porozumenie samého seba, radosť, šťastie. Pomáha pred skúškami, pri sezónnych poruchách správania, ako je sezónna depresia.
Modrá/priehľadná – pomáha nájsť jasnosť vnútri, vnútorný pokoj bez rozptyľovania okolitými prekážkami.
Magenta/olivová – prináša pocit nádeje, optimizmu, dôvery, podporuje kreativitu. Prekonanie sklamania a nepríjemných pocitov pochádzajúcich z minulosti.
Červená/zlatá – červená zastupuje energiu a zlatá múdrosť. Kombinácia predstavuje uvoľnenie energie v spojení s múdrosťou, prebudenie vnútornej dynamickej aktivity, entuziazmu, expanziu a rast.
Svetlofialová/svetlomodrá – pomáha nájsť pocit ochrany a začiatok nových možností v našom vnútri. Hlavná téma je zmysel pre prítomnosť.
Účinné esencie
Svet farieb a ich účinky sa využívajú nielen vo flakónikoch s farebnými emulziami. K dispozícii sú aj pomandre, kvintesencie alebo farebné esencie. Pomandre sa kedysi vyrábali z voňavých kvetov, ovocia alebo z korenia, ktorými sa mala zabezpečiť ochrana človeka alebo jeho príbytku.
V Aura-Some sa využívajú bylinné výťažky rôznych farieb a vôní. Ich rozptýlením okolo tela sa podporuje ochranná funkcia aury. Kvintesencie slúžia na ľahšie vyrovnanie sa s danou úlohou alebo so situáciou, ktorú má človek zvládnuť. Zvolia sa vždy podľa spodnej farby prvého vybraného flakónika. Na podporu kvintesencie alebo flakónika ešte slúžia farebné esencie, ktoré sa aplikujú po kvapkách na zápästie alebo tam, kde cítime pulz.
Farebné riešenie
Počas konzultácie si klient spravidla vyberá z celkovej ponuky flakónov štyri také farebné kombinácie, ktoré ho hneď na prvý pohľad oslovia. Odborník mu potom vysvetlí, čo ktorá farba znamená, aké sú medzi farbami súvislosti, čo znamená poradie výberu a čo môže daný výber signalizovať vzhľadom na jeho život, emócie alebo myslenie.
Rozoberá sa hlavná téma, ktorú sa klient snaží riešiť, jeho minulosť, prítomnosť, potenciál do budúcnosti, pocity. Prvý flakón v poradí napríklad predstavuje kvalitu našej duše. „Podľa farieb, ktoré si človek vyberie, sa dá veľa vecí prečítať, neznamená to však, že sa ich výber za celý život nemení. Ovplyvňuje ho momentálna situácia. Napríklad, keď prevláda vo výbere zlatá, môže to signalizovať skrytý strach. Neznamená to však, že sa celý život bojíme.
Ak začneme pracovať na našej slabej stránke, posunieme sa vždy ďalej a tam, kde sme mali voľakedy problém, bude prevládať harmónia. Rovnako môžeme hovoriť o kladnom aj o zápornom význame farieb. Modrá farba môže napríklad znamenať problém s komunikáciou, ale rovnako aj schopnosť pokojne komunikovať,“ vraví Monika Hricová.
Na záver sa klient rozhodne, ktorá fľaštička ho oslovila najviac a myslí si, že mu bude nápomocná pri riešení problému, s ktorým prišiel. „Pri konzultovaní farebného výberu sa nepozerám len na farby, ktoré vidím, ale aj na tie, ktoré sú skryté alebo ktoré vzniknú po premiešaní oboch. Niekedy v nich býva ukryté jadro problému, ktorý nevie pomenovať ani sám klient,“ dodáva Monika Hricová. Pomocou farieb teda môžeme riešiť veci, ktoré nás dlhodobo trápia alebo nám ostávajú skryté, a nadobudnúť vnútorný pokoj a vyrovnanosť.
Zrkadlo vnútorného sveta
Základom systému Aura-Soma sú farebné emulzie v zložení olej/voda nazývané Equilibrium, čo znamená harmónia, rovnováha.
Ich cieľom je navodiť stav, keď sa stratia všetky tlaky a napätie. Systém ponúka stodesať flakónov s dvojfarebnou kombináciou tekutín. Hore sa nachádza éterický olej, dole vodný extrakt rastlín. Obe obsahujú esenciálne oleje a bylinné výťažky, ktorých účinok je podporený energiou kryštálov a drahých kameňov.
Na základe toho, akú kombináciu farieb si človek vyberie, sa ukáže, čím v živote prechádza, čo ho trápi, ktoré problémy nemá vyriešené, a platí to aj v prípade skrytých, nevedomých problémov, strachov alebo nespracovaných zážitkov. Každá farba v kombinácii s ďalšou má svoj význam. Záleží aj na tom, či sa vo flakóne nachádza hore, alebo dole. Aplikovaním emulzie na odporučené miesto na tele si potom človek harmonizuje potrebnú čakru.
Autor: Petra Mandlová