Stolovanie v úlohe hostiteľa
- Nielen kvalitné a dobré jedlo urobí zo slávnostnej hostiny nezabudnuteľný zážitok. Stolovanie sa nezaobíde bez vkusného prestierania vhodného na danú príležitosť.
- Základom prestierania je obrus (najčastejšie biely), ktorý by mal presahovať okraj stola približne o 30 cm. Obrus možno dekorovať farebným prestieraním rôznych tvarou alebo stredovou šerpou.
- Podľa typu slávnosti hostiteľ určí, či uloží taniere na prestieranie vopred alebo ich bude servírovať až s každým jedlom. Príbory a veľký - takzvaný základný podkladací tanier, by už mali ležať na stole. Na základnom tanieri by nemala chýbať servítka alebo obrúsok, ozvláštniť ho pomôže i ceduľka s menom hosťa. Vedľa základného taniera patrí z ľavej strany vidlička a z pravej strany nožík otočený čepeľou k tanieru. Za nožíkom ďalej od taniera nasleduje lyžica. Na predjedlo je potrebný pridať ešte jeden príbor, kladený z vonkajšej strany k hlavnému príboru. Vidlička naľavo a nožík napravo. Celé prestieranie sa začína ukladať dva-tri centimetre od okraja stola. Pomôcť si môžete šírkou meranou – „na dva prsty“.
- Poháre smerujú k pravej ruke nad tanierom. Prvý položte pohár na aperitív. Mal by stáť nad čepeľou hlavného noža. Poháre na víno, pivo či nealko ukladajte vzostupne od pohárika na aperitív.
- Prestretý stôl môžete doplniť o kvety alebo svietniky, pozor však na ich veľkosť a rozmiestnenie. Nie je väčším prešľapom ako keď si oproti sediaci hostia nevidia do tváre.
- Obsluhovať sa začína od hlavnej osoby, pokračuje sa k osobám sediacim vpravo.
- Nedojedené misy ponechajte na stole, prázdne hneď odnášajte. Postupne odnášajte i prázdne taniere. Základný tanier odneste až na úplný záver.
- Nezabudnite na prípadnú soľ, korenie alebo iné dochucovadlo, ktoré by ste mali mať na požiadanie hostí po ruke na prenosnom servírovacom stolíku. Buďte všímaví a pozorní.
Zásady správania sa pri stole
- Stolovanie sa začína v momente, kedy si hostiteľ položí obrúsok na kolená.
- Za stolom seďte vzpriamene, pokiaľ nejete, ruky držte na kolenách alebo zápästiami na stole. Lakte na stole sú povolené iba medzi chodmi, nikdy nie počas jedenia.
- Nedochucujte si jedlo skôr ako ho ochutnáte. Je to neslušné. Taktiež sa nepatrí žuť s otvorenými ústami, sŕkať či mľaskať. Hovorte iba s malým sústom v ústach, nikdy nie s plnými ústami.
- Všetko načo nedosiahnete sami, si zdvorilo vypýtajte. Počas stolovania by ste nemali odchádzať, ak je to nevyhnutné ospravedlňte sa vopred.
- Ak ste ľavák bude pre všetkých výhodnejšie ak budete sedieť z ľavej strany stola, alebo za jeho vrcholom.
- Príbor položte na tanier držadlom smerom doprava ak ste už dojedli, ak chcete v jedle neskôr pokračovať, prekrížte príbor na tanieri.
- Ústa si utierajte do obrúska. Použitý plátený obrúsok poskladajte a odložte vpravo k tanieru, papierový na tanier.
- Na stoličke by ste sa určite nemali hojdať.
- Nikdy nelepte žuvačku na okraj taniera.
Autor: mag