Zaujímavosti o Novom roku
- Podľa tradícií a zvykov našich babičiek a prababičiek platilo pravidlo, že na Nový rok by sa nemala jest hydina, aby majetok neuletel, zajace a ani ryby, aby neodplávalo a nezcupitalo rodinné šťastie. Na stole nesmelo chýbať bravčové mäso, ktoré predznamenávalo blahobyt. V niektorých lokalitách platilo na celé vianočné sviatky, že šošovica, hrach, ale i mak sú znakom bohatstva a koľko drobných zrniek strukovín sa dá do polievky či makových zrniek do závinu, toľko peňazí sa pritrafí zarobiť v nasledujúcom roku.
- V tento sviatočný deň by sa mal každý dobre a dosýta najesť, aby sme nemali o jedlo núdzu počas celého roka. Stôl sa preto musel prehýbať od plnosti, aby sa ušlo všetkým a všetko.
- A ako to už pri väčších rodinných oslavách býva, s plnými bruchami sa všetci pustili do spoločnej debaty. Tu i keď už o trošku neskôr sa ujal zvyk dávania si novoročných predsavzatí.
Plnená bravčová roláda
Suroviny na 4 porcie
- 800 g bôčika bez kostí a kože
- 2 jablká
- sušené slivky
- šťava z jedného pomaranča
- mäsový vývar
- olej
- maslo
- soľ, mleté čierne korenie

Mäso podľa potreby obrežte, rozprestrite na plát a polejte ho pomarančovou šťavou. Povrch posoľte, okoreňte a nechajte chvíľku odstáť. Jablká ošúpte, zbavte jadrovníkov a rozkrájajte. Slivky pokrájajte na tenké rezance. Ovocie rovnomerne rozprestrite na mäso, zrolujte a pevne omotajte potravinárskym špagátikom. Na veľkej panvici rozpáľte olej a roládu prudko opečte z každej strany, aby sa mäso zatiahlo. Roládu preložte do pekáča aj s výpekom, podlejte trochou vývaru a dajte prikryté piecť približne na 50 minút. Počas pečenia kontrolujte a podľa potreby dolievajte vývar. Pred koncom prípravy mäso odokryte, naukladajte naň plátky masla a nechajte zapiecť. Servírujte s bylinkovými zemiakmi.
Tip: ak si musíte strážiť líniu, nahraďte bôčik mramorovanou krkovičkou a skráťte čas tepelnej úpravy.
Bravčové karé so šípkovou omáčkou
Suroviny na 4 porcie
- 600 g bravčového karé bez kostí
- 40 g bravčovej masti
- väčšia cibuľa
- 4 zrnká čierneho korenia
- 2 zrnká nového korenia
- bobkový list
- mäsový vývar
- soľ, mleté čierne korenie
Na šípkovú omáčku:
- 2 PL oleja
- 40 g hladkej múky
- 100 g šípkového pretlaku alebo lekváru
- mäsový vývar
- citrónová šťava
- cukor
- soľ
Očistené mäso osušte a prudko opečte z každej strany na rozohriatej masti. Vložte do pekáča, osoľte, pridajte celé korenia, bobkový list a na kolieska nakrájanú cibuľu. Podlejte vývarom a zakryté dajte piecť do rúry. Občas kontrolujte. Keď je mäkké, odložte vrchnák a dopečte ho do zlatohneda. Pred servírovaním ho rozkrájajte na plátky. Na omáčku opražte na oleji múku, zalejte vývarom a za stáleho miešania priveďte do varu. Nakoniec pridajte prepasírovaný šípkový pretlak alebo lekvár a dochuťte citrónovou šťavou, cukrom a soľou. Servírujte plátky mäsa s knedľou preliate omáčkou.
Tip: ak neobľubujete šípky alebo sa vám ich nepodarí zohnať, môžete ich nahradiť brusnicami. K takýmto omáčkam najlepšie vynikne mäso z diviny a žemľová knedľa.
Pečená roštenka
Suroviny na 4 porcie
- 600 g nízkej roštenky
- 4 PL oleja
- worcestrová omáčka
- mletá sladká paprika
- maslo
- soľ, mleté čierne korenie

Mäso dôkladne umyte a podľa potreby odblaňte. Potrite olejom a vmasírujte doň mleté korenie. Nechajte v chladničke odležať najmenej 24 hodín. Najskôr predhrejte rúru na 170 stupňov. Rozpáľte olej a mäso po posolení z každej strany prudko opečte. Opečenú roštenku potrite maslom, preložte ju do zapekacej misy, podlejte trochou vody alebo vývaru a dajte piecť. Čas pečenia si odhadnite podľa chuti. Po 30 minútach je mäso na povrchu prepečené a vo vnútri ružové, po 60 minútach je celé dôkladne prepečené. Pri dlhšom čase pečenia nezabúdajte mäso prelievať výpekom. Hotový rozbif odložte bokom a rozkrájajte. Výpek zlejte do menšej panvice a rozmiešajte v ňom podľa chuti mletú papriku, worcesterovú omáčku, soľ, korenie a nechajte prevrieť. Plátky mäsa naukladajte naspäť do pekáča a zalejte ich šťavou. Servírujte s pečenými zemiakmi alebo hranolčekmi.
Tip: studenú roštenku môžete rozkrájať na tenké plátky a servírovať na obložené misy alebo do sendvičov.
Plnený teľací rezeň v cestíčku
Suroviny na 4 porcie
- 500 g teľacieho mäsa zo stehna
- 3 vajíčka
- 150 ml mlieka
- 70 g hladkej múky
- tvrdý syr
- sterilizovaná kápia
- soľ, mleté čierne korenie
- tuk na vyprážanie
Mäso rozkrojte na štyri väčšie rezne, naklepte, osoľte a okoreňte. Na každý kúsok položte hrubší plátok syra a pásik kápie. Rezne preložte a okraje sklepte tĺčikom tak, aby sa spoje neroztvárali. Vajíčka rozšľahajte, prilejte mlieko, najemno nastrúhaný syr a nakoniec vmiešavajte hladkú múku. Rezne namáčajte z obidvoch strán do cestíčka a vypražte na rozpálenom tuku. Hotové dozdobte plátkom citróna, kúskom petržlenovej vňate a servírujte so zemiakovou kašou alebo majonézovým šalátom.
Tip: naši predkovia vysmážali pokrmy v bravčovej masti, ktorá sa dodnes používa na prípravu najslávnejšieho viedenského rezňa. Ak sa bojíte prehárania, vložte k rezňom do rozpálenej masti i niekoľko plátkov očistenej mrkvy.
Tipy a rady pri nakupovaní
- Ak máte možnosť kvalitného výberu, uprednostnite mäso z chovu vo voľnom výbehu, hlavne na prípravu šťavnatých ružových kusov mäsa, grilovaných kotliet alebo na krvavé steaky.
- Vyberajte vyzreté mäso príjemnej vône. Pokiaľ si to situácia vyžaduje, mäso doma odblaňte ostrým nožom a zbavte nechceného tuku.
- Všímajte si informácie na obale. Čím je mäso „staršie“, tým je tmavšie. Pozrite si pozorne zafarbenie, mali by ste balenie zodvihnúť a prezrieť si ho mimo chladiacich boxov, ktoré sú vybavené svietidlami, vďaka ktorým vyzerá lákavejšie.
- Chladené mäso balené v plastových vaničkách by nemalo obsahovať priveľa vody. Nikdy nekupujte priveľa mrazeného mäsa do zásoby, aby ste ho mali hneď po ruku. Neustálym mrazením a rozmrazovaním sa vysušuje a stráca na kvalite. Vhodnejšie je siahnuť vždy po čerstvom kuse.
- Každé mäso sa počas pečenia scvrkne. Ak nemáte odhad, počítajte s tým, že na každých 100 gramov upraveného mäsa musíte pridať približne 50 g mäsa v surovom stave. Ak pečiete mäso s kosťou, pridajte ešte raz toľko.
- Obzvlášť obozretní by ste mali byť pri kupovaní vopred naporciovaného či nebodaj marinovaného mäsa. Pozor dávajte i na povianočné zľavy a výpredaje.

Autor: mag