Aktuálnym hitom v aranžovaní vianočného stola je prírodný motív. Zelená farba zjemnená srieňom, snehom a kryštálikmi vyčarí originálnu sviatočnú dekoráciu. Takáto výzdoba sa hodí najmä do moderných minimalistických interiérov.
„Na výzdobu stola som použila klasickú šedú obedovú súpravu, ktorá je určená na každodenné používanie. Vínové poháre a chladič na víno majú v sebe striebornú nitku, ktorá vystihuje chladnú, studenú zimu,“ opisuje dekoráciu Zuzana Žofiaková, aranžérka Nábytku Galan.
„Svietniky s príborom sú strieborné, girlanda pozdĺž stola je z ihličnatých drevín, doplnená korálkovou girlandou. Tortový podnos som dotvorila venčekom s kryštálikmi a sklenenými vianočnými guľami v strieborných tónoch.“
Tón v tóne
V prípade, že by ste chceli zelenú farbu nahradiť inou, dbajte na to, aby to bola farba, ktorá vytvára pocit chladu a zároveň sviatočnosti. Vhodná je šedá alebo modrá. Červená je univerzálnou vianočnou farbou. Ladí so zelenou, ale aj zlatou.
Strieborné doplnky aranžujeme k chladným farbám, zlaté k teplým farbám. Základným pravidlom je kombinovať farby tón v tóne. „Vždy sú dve základné farby, ktoré sú k sebe komplementárne, ďalšia je doplnková. Kombinovať môžeme aj zlatý odtieň so strieborným, ale k nim už len jednu farbu, napríklad zelenú,“ vysvetľuje Žofiaková.
Pre deti viac hravosti
Aj v tomto prípade platí zásada, že menej je niekedy viac. Výzdoba by nemala byť zbytočne komplikovaná. Vianočné dekorácie nepodliehajú tak často zmenám ako móda. Každý si prispôsobuje výzdobu svojmu vkusu.
„Ak sú doma deti, používajú sa skôr trendy z Nórska a Fínska, ktoré sú charakteristické červenou kombináciou a rozprávkovými motívmi,“ hovorí Žofiaková. „Interiér s ľudovým nábytkom si žiada použiť klasický slovenský stromček s medovníčkami, jabĺčkami a orieškami.“
Praktické rady od aranžérky:
- stôl by mal byť čo najväčší
- na stôl kladieme všetky potrebné predmety k stolovaniu
- najlepšie je použiť jednofarebný obrus, aby sme mohli naň poukladať ďalšie dekorácie
- vianočný stôl by mal ladiť so stromčekom, adventným vencom a kalendárom, prípadne ďalšou výzdobou v dome
- výzdobu by sme mali obmieňať každý rok
Vianočná kytica
Pri aranžovaní vianočnej kytice začíname vždy s najväčším a najpevnejším komponentom. V prípade živej kytice je to konár. K nemu prikladáme ďalšie časti, pričom postupujeme zozadu dopredu. Pri živej kytici jednotlivé časti priväzujeme k hlavnému komponentu, pri dekoračnej má stuha len ozdobnú funkciu. „V kvetinovej dekorácii som použila neopadavé ihličnaté dreviny, suché plody a bielu ružu. Kvety nie sú živé, ale dekoračné. Celá kytica je zjemnená zimným srieňom a ľadom,“ popisuje aranžérka Zuzana Žofiaková.